BRATISLAVA. Parlament v utorok schválil programové vyhlásenie vlády Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete na nasledujúce štyri roky. Poslanci zároveň vyslovili dôveru kabinetu.
Vládny program podporilo 79 zo 142 prítomných zákonodarcov, 61 bolo proti a dvaja sa zdržali hlasovania. Za dôveru vláde hlasovalo všetkých 79 prítomných koaličných poslancov. Z vládnych poslancov chýbali predseda Národnej rady SR Andrej Danko, ktorého v pondelok operovali, a poslankyňa za Sieť Alena Bašistová.
Proti boli všetci prítomní opoziční zákonodarcovia zo strán SaS, OĽaNO-NOVA a ĽSNS. Poslanecký klub Sme rodina hlasoval proti vláde s výnimkou dvoch členov, Rastislava Holúbeka a Martiny Šimkovičovej, ktorí sa zdržali.

Diskusia k vládnemu programu v pléne národnej rady trvala päť rokovacích dní, vystúpilo v nej do osemdesiat poslancov.
Hlavné politiky
Vláda chce podľa vicepremiéra pre investície Petra Pellegriniho prinášať kontinuitu a pokrok a prekonať staré deliace čiary z 90-tych rokov. Za kľúčové politiky nového kabinetu označil Pellegrini podporu pracovných miest, znižovanie regionálnych rozdielov, boj proti korupcii a kvalitnú verejnú správu.
Vláda podľa Pellegriniho použije všetky právne i politické prostriedky, aby nedala extrémizmu šancu a zastavila tak ďalšiu antisystémovú eróziu parlamentnej demokracie.
Nová vláda chce podľa Pellegriniho presadzovať "dôveryhodnú, transparentnú a všeobecne akceptovateľnú politiku".
Kabinet deklaruje spoločnú vôľu inštitucionalizovať a zintenzívniť boj proti korupcii. Chce prijať účinný protischránkový zákon vzťahujúci sa na všetky verejné zdroje. V zahraničnej a európskej politike vláda zdôrazňuje jednoznačnú kontinuitu v proeurópskej a proatlantickej orientácii SR.

Nové záväzky vlády voči Rómom
Vláda pripraví zmenu diagnostiky žiakov základných škôl, aby tak minimalizovala zaraďovanie rómskych detí do špeciálnych škôl a tried.
Vytvorí ďalšie pracovné možnosti pre dlhodobo nezamestnaných v rámci aktivačných prác, ale aj zamestnávanie vo verejných zákazkách.
Rozšíri sieť terénnych sociálnych pracovníkov a rómskych občianskych hliadok.
Dobuduje sieť predškolských zariadení a komunitných centier tam, kde žijú rómske komunity. Rozšíri dostupnosť predškolského vzdelávania pre rómske deti.
Na školách zabezpečí viac odborných pracovníkov, ako sú predovšetkým asistenti učiteľa. Prioritou je iniciovať rozšírenie mimoškolských aktivít v rámci celodenného vzdelávania.
Vláda pripraví návrh zákona, ktorým sa zavedie účinný inštitút osobného bankrotu. Bude bojovať aj proti úžere.
Podporí lepší prístup ľudí z rómskych komunít k zdravotnej starostlivosti. Rozšíri programy na riešenie usporiadania vlastníckych vzťahov pozemkov pod ilegálnymi stavbami v komunitách. Podporí svojpomocnú výstavbu sociálnych bytov.
Podporí vyučovanie na školách o živote národnostných menšín žijúcich na Slovensku a o ich histórii v kontexte prevencie a boja proti extrémizmu, nacionalizmu a extrémnym prejavom správania.
Lajčáková: Je to solídny základ
Opatrenia týkajúce sa národnostných menšín v programovom vyhlásení vlády sú podľa Jarmily Lajčákovej z Centra pre výskum etnicity a kultúry CVEK solídnym základom pre legislatívne zmeny najmä v oblasti jazykových práv a podpory menšinovej kultúry. Aj keď, ako upozornila, "samozrejme nie sú ideálne."

Vládne programové vyhlásenie sľubuje Lajčákovej zmenu v prístupe k menšinám, ktoré sú v ňom vnímané ako dôležitá súčasť Slovenska a obohacujú ho.
"Nie sú vnímané ako niekto, kto Slovensko ohrozuje a ukazuje natiahnuté ruky, ako tomu bolo doteraz," uviedla pre agentúru Sita.
Orgovánová: Chýba urgentnosť opatrení
Orgovánová poukazuje na to, že návrhy uvádzané v časti Politika podpory národnostných menšín majú charakter veľmi rôznorodých opatrení týkajúcich sa viacerých oblastí, ktoré sú pod gesciou rôznych ministerstiev.
"Preto mi v programovom vyhlásení vlády chýba menovanie jasného koordinátora týchto politík, ktorým je splnomocnenec vlády pre Rómov," uviedla.
"Ak by sa pri ich implementovaní tento princíp nedodržal, hrozí nám, tak ako v predchádzajúcom období, že efekt vynaložených finančných prostriedkov na marginalizované rómske komunity bude minimálny," dodáva.

Opozícia vyčítala vládnemu dokumentu nekonkrétnosť vo viacerých oblastiach.
Výhrady smerovali aj k tomu, že programové vyhlásenie sa nedá považovať za dôveryhodný dokument, keďže za ním stoja nedôveryhodní predstavitelia vládnych strán, predovšetkým Smeru-SD, ktorí v minulosti nedokázali zakročiť proti rozkrádaniu krajiny.