BRATISLAVA. Dokument, v ktorom si vláda určuje hlavné ciele na štyri roky, poslanci schválili po týždni debát. Záverečné vystúpenie podpredsedu vlády pre investície Petra Pellegriniho (Smer), ktorý v parlamente zastupuje premiéra, však zatienil minister vnútra a podpredseda vlády Robert Kaliňák (Smer), ktorý hodinu vyčítal opozícii kauzy z obdobia vlád Mikuláša Dzurindu a Ivety Radičovej.
1. O dôveru nepožiadal premiér, chýbal aj šéf parlamentu
Parlament schválil prvýkrát programové vyhlásenie vlády, ktoré poslancom nepredstavil premiér. Takmer pred dvomi týždňami predsedu vlády Roberta Fica hospitalizovali pre problémy so srdcom a minulý piatok sa podrobil kardiochirurgickému zákroku v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. V parlamente ho zastúpil vicepremiér Peter Pellegrini, ktorý predniesol pred hlasovaním poslancov aj záverečnú reč.
Za programové vyhlásenie nehlasoval predseda parlamentu Andrej Danko (SNS), ktorý je hospitalizovaný v Národnom onkologickom ústave v Bratislave, kde ho v pondelok operovali pre nález v oblasti žalúdka.
Dvaja ústavný činitelia pre zdravotné problémy síce chýbali, no prišiel ten najvyšší – prezident Andrej Kiska. Pre Dankovu neprítomnosť ho do parlamentu slávnostne uviedol podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd), ktorý Danka zastupuje.
2. Jeden hlas nezapočítali
Zo 142 prítomných poslancov podporilo programové vyhlásenie vlády podľa spočítaných hlasov 79, dvaja sa zdržali a 61 bolo proti.
Poslankyňa Alena Bašistová zo Siete sa však po hlasovaní sťažovala, že systém nezarátal jej hlas, ktorým programové vyhlásenie podporila. Z koaličných strán tak nehlasoval len neprítomný predseda parlamentu Danko.
Opozícia už vopred ohlasovala, že vyhlásenie nepodporí. Hlasovania sa zdržali dvaja poslanci z klubu Sme rodina – bývalá moderátorka Martina Šimkovičová a poslanec Rastislav Holúbek.
3. Kiska spomenul extrémizmus, kotlebovci v sále neboli
Žiadna vláda od pádu komunizmu nenastupovala podľa prezidenta Andreja Kisku do takej zložitej medzinárodnej situácie, ktorá má dosah aj na Slovensko. Prezident sa aj týmito slovami prihovoril poslancom priamo v sále, ktorí tesne predtým schválili programové vyhlásenie vlády.
Kiskov predchodca Ivan Gašparovič vystúpil v parlamente za desať rokov vo funkcii štyrikrát. Vždy však so správou o stave republiky a ani raz k programovému vyhláseniu vlády.
„Rastie stále väčšia nedôvera v politiku a politikov a v podstatu fungovania demokratického politického systému,“ povedal Kiska. Narážal tým aj vstup extrémistov do parlamentu. Členovia ĽSNS sa pred Kiskovým prejavom zodvihli a odišli zo sály.
Vo svojom vystúpení tiež zdôraznil, že žiadna vláda nebola postavená pred takú silnú nevyhnutnosť, aby doma pridala. Spomenul však aj zodpovednosť demokratickej opozície za to, čo bude témou ďalších mesiacov. „Či to bude politická nevraživosť, alebo to bude stav nášho zdravotníctva a presvedčivé zmeny v školstve. Či to budú osobné obvinenia, alebo krok za krokom viac poriadku a zákonnosti,“ povedal.

4. Kaliňák hovoril hodinu a mimo témy
Rozpravu predĺžil minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý hodinu poukazoval na kauzy opozície.
Najviac útočil do poslancov Daniela Lipšica (OĽaNO), Igora Matoviča (OĽaNO) a Ľubomíra Galka (SaS).
Lipšicovi pripomenul súkromný prieskum o jeho osobe za štátne peniaze, Matovičovi účtovníctvo jeho firmy a Galkovi odpočúvanie podriadených, keď viedol ministerstvo obrany.
„Nám chcete kázať o vyšetrovaní káuz? Keby Smer 30 rokov vládol, tak vás nedobehneme. Ani keby sme vám išli oproti,“ povedal Kaliňák.
Poslanci Smeru Kaliňákovi tlieskali. Opozícia ho kritizovala za to, že v prejave nepovedal nič k programového vyhláseniu vlády.
„Venovali ste sa len invektívam,“ povedal Zsolt Simon (nezaradený). Na Kaliňákove vystúpenie reagovali takmer tridsiati poslanci vo faktických poznámkach.

5. Rozprava trvala kratšie ako obvykle
O programovom vyhlásení vlády Ivety Radičovej debatovali poslanci takmer dva týždne, rovnaký čas trvala aj rozprava k vyhláseniu vlády Smeru pred štyrmi rokmi.
Teraz to trvalo presne týždeň. Vicepremiér Pellegrini predstavil vyhlásenie v pondelok minulý týždeň a v utorok k nemu začala rozprava. Presne o sedem dní ho poslanci odsúhlasili.
Opozícia však nešetrila prirovnaniami programového dokumentu k slohovej práci, diplomovke či vate.
Pellegrini povedal, že programové vyhlásenie vlády sa ničím nelíši od predchádzajúcich. „Je to štandardné vyhlásenie vlády s primeranou hĺbkou detailu,“ povedal.
Všeobecné frázy vo vyhláseniach kritizovala opozícia aj pred štyrmi rokmi pri jednofarebnej vláde Smeru a predtým aj pri vláde Ivety Radičovej.

6. Nesúrodý a bez jasných záväzkov
Programovému vyhláseniu vlády chýbajú konkrétne záväzky na zlepšenie Slovenska, upozorňovali odborníci.
„Aby to bol silný dokument aj vo vzťahu k občanovi, musí tam byť päť až šesť jasných záväzkov. Našiel som dva: hodnota za peniaze a protischránkový zákon,“ povedal advokát Radovan Pala, čo je podľa neho málo.
V programovom vyhlásení chýbajú aj lepšie vyhliadky pre učiteľov. Hoci minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) dostal do dokumentu zvyšovanie platov učiteľov v priemere o šesť percent, školské odbory aj učiteľské iniciatívy to považujú len za symbolické zvýšenie.
Vysokoškolský pedagóg Jozef Hvorecký povedal, že vo vyhlásení „niektoré vety znejú až neslovensky“. „SNS mala spraviť jazykovú redakciu. Neznie to ako jeden román, ale ako kapitoly od rôznych autorov,“ podotkol.

Beata
Balogová
