BRATISLAVA. Integrácia nie je jednoduchá vec a viacerí z utečencov si až po príchode na Slovensko uvedomili, že prišli úplne o všetko a musia začať od znova. Takto opisuje situáciu 149 irackých utečencov, ktorí prišli na Slovensko v decembri, Peter Brenkus z občianskeho združenie Pokoj a Dobro.
„Ľudia prechádzajú rôznymi traumami, musia sa vyrovnať najprv so stratou majetku, potom svojej kultúry a najmä u starších ľudí je príslušnosť k nejakej lokalite veľmi silná,“ povedal Brenkus.
Napriek tomu zatiaľ nie je známe, že by sa niekto z utečencov chcel dostať do inej krajiny alebo vrátiť domov, ako sa to teraz deje v Českej republike.

Udomácňujú sa
Napriek tom, že nie každý z nich to zvláda jednoducho, irackí kresťania sa postupne snažia integrovať do spoločnosti. V súčasnosti sú všetci ubytovaní, učia sa slovenčinu, uzatvárajú zmluvy a postupne si začínajú hľadať prácu.
„Žijeme v dome, učíme sa po slovensky a snažíme sa žiť normálny život,“ hovorí 19-ročná Iračanka Rita Khaleel.
Problémom je zatiaľ nájsť stabilné zamestnanie, väčšina si bola schopná nájsť len brigádu, tvrdí Brenkus. Dodal, že za znevýhodnených zamestnancov, na ktorých majú zamestnávatelia príspevky, budú považovaní až po troch mesiacoch, takže zatiaľ musia čakať na lepšie podmienky.
„Hľadáme aj možnosti ako zladiť prácu s vyučovaním slovenčiny,“ povedal Brenkus.
Čechom to nevychádza
Iná situácia je v Českej republike, kde presun utečencov zastrešovala organizácia Nadační fond Generace 21. Slovenská aj česká skupina utečencov pritom pochádza z rovnakej oblasti v okolí mesta Mosul.
Keď do Česka prišla v januári prvá desiatka utečencov hovorilo sa, že ich celkový počet má byť 163 ľudí. Nakoniec ich prišlo len 89 a aj z nich ostalo len 40, ktorí sa nachádzajú v Slieszku a v Prahe, kde sa postupne presúvajú do svojich bytov.
Skupina 25 utečencov odišla z Okrouhlíku neďaleko Jihlavy do Nemecka.
„O nich informácie aktuálne nemáme, iba z médií vieme, že sú stále v Nemecku,“
Ďalších osem utečencov sa rozhodlo odísť do naspäť do Iraku a neskôr sa k nim pripojilo ešte 16 ľudí, ktorí sa tak rozhodli po neúspešnom pokuse dostať sa do Nemecka.
Integrácia môže byť pre niektorých náročná
Česká vláda nakoniec celý projekt zrušila. Ani Nadační fond Generace 21 ani Pokoj a Dobro sa nechcú vyjadrovať ku konkrétnym dôvodom, prečo mohli utečenci zmeniť názor. Zhodne tvrdia, že integrácia je pre niektorých ľudí náročná.
Faktom však je, že slovenskí utečenci boli vyberaní s cieľom, aby na Slovensku robili dobrý dojem a boli čo najlepšie integrovateľní, povedal v rozhovore pre denník sme fotograf Anton Frič, ktorý o týchto utečencoch natočil dokument.
„Títo ľudia nemajú príbuzných v Nemecku a neujdú hneď, ako dostanú azyl. Sú to ucelené rodiny, niektoré až štvorgeneračné, takže to je tiež záruka, že tu zostanú,“ povedal Frič.

Beata
Balogová
