BRATISLAVA. Ľudia, ktorí prijmú občianstvo iného štátu, budú naďalej prichádzať o slovenský pas. Parlament odmietol novelu zákona o štátnom občianstve z dielne poslancov SaS.
Zákonodarcovia chceli zmeniť zákon tak, aby ľudia už neprichádzali o slovenský pas prijatím občianstva iného štátu. Novela zákona mala vrátiť stav pred leto 2010, kedy prvá vláda Roberta Fica (Smer) prijala zákon odoberajúci ľuďom slovenský pas. Súčasný zákon pripravil o slovenské občianstvo dosiaľ viac ako 1330 ľudí.
Poslanci navrhovali aj to, aby bývalí občania Slovenska, ktorí prišli o slovenský pas pre súčasný zákon, mohli znovu získať občianstvo SR bez toho, aby museli spĺňať podmienky, ktoré sa inak pre nadobudnutie občianstva vyžadujú.
Chýba zhoda v koalíci
Novela opozičných poslancov nemala šancu na úspech bez podpory z koalície. Poslanci sa obrátili so žiadosťou o podporu na Most-Híd, ktorý súčasný zákon kritizoval, podal ho aj na Ústavný súd SR a za vlády Ivety Radičovej sa ho pokúšali neúspešne zmeniť.
Strana Most-Híd reagovala na otázky o zrušení zákona o občianstve tým, že v otázke dvojakého občianstva sa nepodarilo, tak ako za Radičovej vlády, nájsť zhodu v koalícii.
Šéf klubu Mosta-Híd Gábor Gál tvrdí, že postoj Mosta-Híd k téme sa nezmenil. Verí, že sa časom podarí situáciu vyriešiť k spokojnosti všetkých. Odmieta však vytĺkanie politického kapitálu z tejto témy. Pri novele SaS nebola jednotná ani opozícia, viacerí poslanci avizovali, že ju nepodporia. Ministerstvo vnútra avizovalo zmenu zákona, dosiaľ ju ale nepredložilo.
Pokus o podporu alternatívnych rádií neprešiel
Meniť sa nebudú ani pravidlá udeľovania licencií na vysielanie rozhlasovej programovej služby. Parlament novelu zákona o vysielaní a retransmisii, ktorou chcel opozičný poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) podporiť vznik alternatívnych rádií odmietol.
Opozičný poslanec navrhoval, aby bolo možné udeliť jednej fyzickej alebo právnickej osobe viaceré licencie na vysielanie rozhlasovej programovej služby. Súčasný zákon o vysielaní a retransmisii obmedzuje počet licencií, ktoré môže mať v držbe jedna právnická alebo jedna fyzická osoba.
Viskupičovi na Slovensku chýbajú súkromné rádiá so zameraním na jazz, hip-hop, pôvodnú tvorbu alebo vážnu hudbu.
SaS nepresadila posunutie zákona o odpadoch
Neprešla ani novela zákona o odpadoch, ktorou chcela poslankyňa SaS Anna Zemanová posunúť o pol roka účinnosť nového zákona o odpadoch v časti, súvisiacej so spustením systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov za likvidáciu odpadu.
Nový zákon o odpadoch prijatý v roku 2015 stanovuje, že zberové firmy, ktoré realizujú separovaný zber v mestách a obciach, musia mať uzatvorenú zmluvu s príslušnou organizáciou zodpovednosti výrobcov do 30. júna 2016.
Zemanová neúspešne navrhovala posunúť termín na 1. januára 2017. „Šesťmesačnú lehotu, ktorá bola ustanovená pôvodným zákonom na zabezpečenie splnenia nových povinností, nie je možné dodržať. Navrhovaným znením zákona sa predĺžia lehoty do konca roka 2016. Okrem odstránenia účtovných ťažkostí sa vytvorí časový priestor na zvládnutie nového systému a na odbornú diskusiu k doriešeniu odborných nejasností a vykonávacích postupov,“ vysvetľovala poslankyňa za SaS.