BRATISLAVA. Ani obnovené vyšetrovanie vraždy Róberta Remiáša zatiaľ nepreukázalo, že by sa na nej podieľala Slovenská informačná služba. Po dvadsiatich rokoch ale k SIS mieria ďalšie stopy, ktorými sa polícia doteraz nezaoberala.
"K dnešnému dňu nie sú v predmetnej trestnej veci vznesené obvinenia voči žiadnym osobám," konštatoval vo štvrtok Michal Šúrek z Krajskej prokuratúry v Bratislave, ktorá obnovené vyšetrovanie dozoruje.
Kvôli uplynutiu dvadsaťročnej premlčacej lehoty však hrozí, že aj v prípade vypátrania páchateľa ho už nebude možné odsúdiť.

Keď 29. apríla 1996 v Bratislave pri výbuchu auta zahynul 26-ročný bývalý policajt Remiáš, málokto vedel, o koho v skutočnosti ide. Práve v tom čase sa o neho intenzívne zaujímala SIS, keďže pomáhal korunnému svedkovi únosu prezidentovho syna Oskarovi Fegyveresovi, ktorý sa z obavy o svoju bezpečnosť ukrýval v zahraničí. Aj z únosu bola podozrivá SIS pod vedením Ivana Lexu.

Tri vyšetrovacie verzie
Najpravdepodobnejšia z troch hlavných vyšetrovacích verzií atentátu viedla k tajnej službe. Vraždu si podľa neskorších zistení polície mohla objednať v podsvetí, s ktorým mala za éry Vladimíra Mečiara dobré vzťahy.
Oficiálne vyšetrovanie sa ale na začiatku prikláňalo k dvom iným verziám. Buď Remiáša zabilo podsvetie, s ktorým sa zaplietol, alebo výbuch zapríčinila technická porucha auta.
Remiášovo BMW vybuchlo na Karloveskej ulici v pondelok 29. apríla 1996 večer o 22.10. Hneď na druhý deň vydala štátna agentúra TASR správu, v ktorej uvádzala, že „vozidlo riadil pravdepodobne 26-ročný muž, ktorý "sa podľa dostupných informácií živil vymáhaním dlhov od firiem a pohyboval sa v kruhu slovenských i zahraničných obchodníkov s autami“.
Správa pokračuje konštatovaním, že vodiča pred časom vypočúval vyšetrovateľ v súvislosti s prípadom zavlečenia syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča do cudziny. "Ako ukázalo doterajšie vyšetrovanie, vodič doviezol BMW s namontovaným pohonom na propán-bután z Talianska."
Pomáhať a chrániť
Za vyšetrovateľom kauzy zavlečenia Jozefom Čížom išiel Remiáš krátko pred smrťou z vlastnej vôle. Mal obavy o svoju bezpečnosť, lebo ho sledovali neznáme autá tak, aby ich neprehliadol. Číža žiadal o pomoc, ale neuspel.
Vyšetrovateľ vraj od Remiáša chcel, aby Fegyveresa presvedčil, že má prísť vypovedať. Odmietol to.

Fegyveres pritom už skôr na polícii podrobne vyrozprával, že sa na zavlečení nevedome podieľal ako príslušník SIS. Následne na pokyn nadriadeného s kolegami zametali stopy.
Fegyveres a Remiáš si boli ako bratia. Rozprávali sa takmer o všetkom. Vedel s kým sa Remiáš stretával a prečo. Prípadne, čoho sa obával.