Nacistický vodca Adolf Hitler spáchal samovraždu 30. apríla 1945. Pri tejto príležitosti prinášame archívny text.
Za Adolfom Hitlerom nestáli len nadšené davy obdivovateľov, svojím agresívnym pôsobením vyvolával aj vášnivý odpor. Veľa ľudí vnímalo jeho zabitie ako menšie zlo v porovnaní s tým, ktoré páchal, preto sa ho usilovali odstrániť.
Jeho politickí odporcovia, členovia odboja v obsadených krajinách, tajné služby Spojencov, ale dokonca aj jeho najbližší spolupracovníci naňho pripravili až 42 atentátov. K tomuto číslu sa prepracoval britský historik Roger Moorhouse. Jeho kniha Atentáty na Hitlera vyšla aj u nás v roku 2008.
V čase norimberského procesu sa hovorilo len o dvoch pokusoch, ktoré boli nesporne potvrdené.
Hitler sa nakoniec zastrelil 30. apríla 1945 v bunkri pod zbombardovaným Berlínom. Vpálil si guľku do hlavy. Ako sa stalo, že si Hitler mohol vybudovať povesť neohroziteľného, nesmrteľného človeka?

Streľba na vlak
Prvé pokusy o zabitie Hitlera sa odohrali už počas jeho volebnej kampane na post prezidenta. V marci 1932, keď vlakom prechádzal Nemeckom, začal ktosi na vlak strieľať. Identita strelcov nie je dodnes známa. V júni toho istého roku ktosi zaútočil na automobil v Norimbergu. Opäť vyviazol bez zranenia.