Július Satinský má vo svojej knihe Polstoročie s Bratislavou (2002) týchto pár viet: „Rok 1979 – hneď v januári postihla Bratislavu veľká strata. Umrel Foto Šmotlák. Bol to dobrotivý paparazzo, na ktorého prítomnosť sme si zvykli v divadlách, na vernisážach a v televízii. Nevedno kedy prišiel o svoje krstné meno. Bratislava ho poznala už len ako Foto Šmotlák.“
Táto zmienka bola po rokoch jedinou, ktorá pripomenula existenciu fotografa Antona Šmotláka (1920 – 1979). Tí, ktorí ho kedysi poznali, si ho pamätali ako fotografa v obleku, ktorý nechýbal na žiadnej kultúrnej udalosti.
Aký to bol fotograf a čo fotil, to si už nepamätal nikto. Až kým jeho syn nezačal otcov archív fotografických negatívov skenovať, a tak mohol jeho obsah priblížiť záujemcom. Vďaka tomu sa ukázalo, že Anton Šmotlák bol pán fotograf. Zachytil dobu aj ľudí s nezvyčajnou presnosťou a vďaka nemu môžeme dnes vidieť veci, ktoré nenávratne zmizli.
Hoci bol Anton Šmotlák predovšetkým divadelným fotografom a vedel s nezvyčajnou imagináciou zachytiť aj život obyčajných ľudí, pre vás sme vybrali fotografie známych osobností, ktoré často a rád fotografoval. Herci, speváci, spisovatelia či skladatelia, budúce celebrity i národní umelci, ľudia, o ktorých ste sa možno učili alebo ich poznáte z televízie.
Väčšinu týchto fotografií ešte nikto nevidel a vďaka láskavosti syna Antona Šmotláka, ktorý nám ich poskytol, majú teraz premiéru. Ak ste pamätníci, zaspomínajte si aj vy na časy, ktoré si inak ako čiernobiele možno ani nevieme predstaviť.
Viac podobných článkov
nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.
Ďalšia fotografia zo zápasu herci novinári na bratislavských Pasienkoch, 18.9.1972. Medzi hercami môžete nájsť Ivana Mistríka, Michala Dočolomanského, Antona Mrvečku, Františka Kovára, Ľuba Romana či Stana Dančiaka. Ak spoznáte aj iných, doplňte ich v diskusii. (zdroj: Anton Šmotlák)
Alexander Dubček, vtedy prvý tajomník ústredného výboru komunistickej strany Slovenska (ÚV KSS), prezident ČSSR Antonín Novotný (v strede) a sovietsky kozmonaut Alexej Leonov, prvý človek, ktorý vystúpil do voľného vesmíru. Fotografia vznikla na amfiteátri v Devíne 4.6.1967. Je to pozoruhodná fotka, Novotný nenávidel Dubčeka a Slovákov, Dubček Novotného a snažil sa ho odstaviť a kozmonautovi to bolo srdečne jedno, bol rád, že žije, pretože počas výstupu do vesmíru takmer zahynul. (zdroj: Anton Šmotlák)
Študenti VŠMU na spoločnej fotografii do bulletinu k hre Okolo sveta za 80 dní, 15.12.1962. Medzi nimi môžete nájsť: budúcu hlásateľku Helenu Galanovú, Juraja Slezáčka, Božidaru Turzonovovú, Jána Mistríka, Milku Vášáryovú, Jaroslava ďuríčka, Olda Hlaváčka či Mariána Labudu. Mená ďalších sa mi nepodarilo vypátrať, ale ak ich poznáte, napíšte nám ich. (zdroj: Anton Šmotlák)
Andrej Bagar (1900-1966), herec, divadelný režisér a pedagóg medzi študentami VŠMU. Medzi nimi možno spoznávate Petre Debnára. (zdroj: Anton Šmotlák)
Janko Borodáč (1892-1964), režisér a zakladateľ moderného slovenského divadla medzi študentmi VŠMU. Medzi nimi aj Božidara Turzonovová. Rok 1962. (zdroj: Anton Šmotlák)
Francúzsky existencialistický filozof Jean-Paul Sartre navštívil v roku 1963 aj Bratislavu a zúčastnil sa besedy v týždenníku Kultúrny život. Vľavo Albert Marenčin, ktorý robil tlmočníka. 6.11.1963. (zdroj: Anton Šmotlák)
Herec Vlado Müller (1936-1996) v roku 1962.
Primabalerína Florentína Lojeková, hviezda slovenského baletu, 12.8.1961. Ako 29-ročná dostala titul Zaslúžilá umelkyňa (čo sa dovtedy nepodarilo nikomu). To, že ju dnes takmer nikto nepozná, spôsobila jej emigrácia do Kanady v roku 1968 po okupácii Československa ruskými vojskami. (zdroj: Anton Šmotlák)
Herec, pedagóg a slávny recitátor Viliam Záborský (1920-1982) pri kávičke v divadelnom bufete, 4.10.1960. Je autorom vysokoškolskej učebnice Výslovnosť a prednes, z ktorej sa študenti učia možno dodnes. Jeho prednes Hájnikovej ženy rezonuje pamätníkom v ušiach možno dodnes. (zdroj: Anton Šmotlák)
Hana Meličková (1900-1978), herečka, spoluzakladateľka slovenského profesionálneho divadla, národná umelkyňa. Šmotlák ju nafotil v jej byte 13.5.1961. (zdroj: Anton Šmotlák)
Herec Miroslav Horníček v Bratislave, 22.7.1963. (zdroj: Anton Šmotlák) Fotograf bez predsudkov
Anton Šmotlák je zvláštny prípad. Mal len 58 rokov, keď zomrel a na niekoľko desaťročí upadol do zabudnutia.