Nočný stolík Milana Kolcuna
Autor je spisovateľ, sprievodca po Košiciach a moderátor vlastnej talkshow Bez šepkára
Na prírodu, ktorej sa vzďaľujeme, dostávam chuť aj cez knihu. Otec hovorieval, že ekológia sa musí stať celosvetovým náboženstvom. Inú voľbu nemáme. Beletristickou príručkou na to je pre mňa Škola Malého stromu od Forresta Cartera (Kalich, 2000). Nevtieravo, optikou malého chlapca (ma) učí rozumieť súžitiu s prírodou. Knihu odporúčam čítať pri šumení lesa. Bolo by ideálne, keby vám stránky otáčal vánok.
233 panovníkov
Čo môže byť povznášajúcejšie, ak má človek panovníka, za ktorého sa nehanbí? Že nepoznáte ten pocit? Napriek tomu sa výnimky našli. Treba na to pozorného historika, aby ich vyhľadal. Nie je ich veľa, v knihe Jána Zachariáša Medzi trónom a nebom (United Partners, 2013) presne 233. Z tisícov panovníkov sveta vybral len tých, ktorí dokázali zladiť vládnutie s morálkou. Boli (a sú) ozajstným príkladom. Všimlo si ich nielen okolie. Kvôli nim sa oplatilo tú knihu napísať. Ale ako to robili?
Každý svojsky. Ich životy opisuje Zachariáš pútavo. A tak som začal známejšími, napríklad sv. Štefanom, sv. Václavom, no stále nemám chuť prestať... A už som pri etiópskom, arménskom či indickom kráľovi. Čudujem sa, odkiaľ to autor má. Jeho odkazový materiál (aj internetový) počíta s tisíckami odkazov a je nielen zdrojom informácií, ale aj mostíkom k podrobnejšiemu štúdiu.