BRATISLAVA. Inštitútu, ktorý do škôl objednával neslávne známe sifóny, má od nedele 1. mája nového riaditeľa. Ivana Stankovského vo funkcii riaditeľa Štátneho inštitútu odborného vzdelávania nahradí Michal Bartok.
Bartok má manažérske skúsenosti zo Sberbank či Avnet Technology Solutions a na ministerstve školstva mal od decembra 2013 na starosti projekt elektronizácie vzdelávacieho systému regionálneho školstva.
Inštitút sa preslávil maketou sifónu za viac než 250 eur, ktorú štát kúpil pre 177 základných škôl. Sifón sa stal jedným zo symbolov štrajku učiteľov - keď jeho fotku zverejnila na sociálnej sieti jedna z učiteliek, učebná pomôcka sa stala ukážkou toho, ako školstvo zbytočne prichádza o potrebné peniaze.

Na čiernej listine
Pomôcky do škôl objednal Slovenský inštitút odborného vzdelávania na čele s Ivanom Stankovským. Televízia Markíza v reportáži zrátala, že kvalitný sifón aj s textovým polepom a vysvetľujúcou tabuľou nemôže stáť viac ako 80 eur. To je menej ako štvrtina z ceny, ktorú zaplatil štát a znamenalo by to, že štát zaplatil približne o 30-tisíc viac, než by musel.
V roku 2015 obhospodaroval inštitút rozpočet v celkovej výške 40 miliónov eur. „Mesačný plat riaditeľa inštitútu je 2 650 eur,“ prezradila hovorkyňa Lenka Dorčáková o úradníkovi, ktorého nezaradený poslanec Miroslav Beblavý zaradil na čiernu listinu mien, voči ktorým by noví ministri mali vyvodiť zodpovednosť. Podľa Beblavého je Stankovský zodpovedný nielen za kauzu sifóny a za nezmyselné a nehospodárne miliónové objednávky z eurofondov.
Stankovského meno sa totiž v médiách objavilo už pred „kauzou sifón“. Zviditeľnil sa reklamou na učňovky za 1,5 milióna eur, ako aj kauzou prenájmu luxusnej limuzíny pre ministerstvo školstva.
Z pozície vedúceho služobného úradu na ministerstve školstva ho neskôr odvolali. Vláda Roberta Fica schválila v marci 2014 jeho odvolanie po tom, čo Stankovský požiadal o uvoľnenie z postu zo zdravotných dôvodov.

Zmeny aj na ďalších miestach
Po nástupe Petra Plavčana (nominant SNS) na ministerské kreslo vedenie ministerstva školstva avizovalo, že preskúma vzniknutú situáciu a o prípadných konkrétnych opatreniach rozhodne po posúdení tejto analýzy.
Verdikt nad Stankovským padol podľa Martiny Slušnej z komunikačného odboru „v súvislosti s úlohami vyplývajúcimi z Programového vyhlásenia vlády“, ktoré nový minister plánuje naplniť. Od 1. mája majú preto okrem spomínaného inštitútu nového generálneho riaditeľa Výskumná agentúra aj Štátny pedagogický ústav.
Na poste šéfa Výskumnej agentúry (predtým Agentúra ministerstva školstva pre štrukturálne fondy) skončil Róbert Škripko, na jeho miesto nastúpil Rastislav Beliansky, ktorý doposiaľ riadil na ministerstve zdravotníctva sekciu informatiky.
Petru Fridrichovú v Štátnom pedagogickom ústave nahradil Ľudovít Hajduk, ktorý bol kandidátom na post ministra školstva. Hajduk v minulosti pôsobil na úrade a zastrešoval okrem iného celonárodné testovanie.
Výmeny prišli po tom, čo minister Plavčan avizoval prehodnotenie počtu 17 priamo riadených organizácií školstva.

Beata
Balogová
