BRATISLAVA. Opozičná SaS chce zakázať politickým stranám, aby príspevky, ktoré dostávajú zo štátneho rozpočtu, využívali na podporu ozbrojených zložiek alebo iných ozbrojených útvarov a skupín.
„Je evidentné, že ozbrojené zložky politických strán sú nezlučiteľné s demokratickým politickým systémom a preto sa ich financovanie navrhuje zakázať,“ argumentujú poslanci liberálov Ondrej Dostál, Juraj Droba, Martin Klus, Peter Osuský a Martin Poliačik.
Upozorňujú na zneužívanie ozbrojených zložiek
V novele zákona o politických stranách a politických hnutiach, ktorú predložili do parlamentu, presadzujú, aby sa politické strany nemohli z príspevkov zo štátneho rozpočtu samy ozbrojovať a vytvárať ozbrojené zložky, rovnako by strany nemohli podporovať ozbrojené útvary a skupiny, ktoré formálne nie sú spojené s politickou stranou, napríklad formácie typu garda, milície, domobrana a podobne.
Zákonodarcovia SaS navrhujú podrobnejšie a konkrétnejšie v zákone vymedziť požiadavky na demokratický charakter politických strán v záujme upevnenia demokratického charakteru politických systému a ochrany základných práv a slobôd občanov.
„Ozbrojené zložky boli v minulosti spájané s extrémistickými a totalitne orientovanými politickými stranami (nacistická NSDAP a jej SS a SA, Hlinkova slovenská ľudová strana a Hlinkova garda, Komunistická strana Československa a Ľudové milície).
Tieto politické strany zneužívali svoje ozbrojené zložky na útoky proti demokratickému systému i pri uplatňovaní svojej totalitnej moci po likvidácii demokratického systému,“ upozorňujú v návrhu liberáli.
Nesmú zriaďovať ozbrojené zložky
Novela poslancov SaS zakazuje strany, ktorých cieľom je odstránenie demokratických základov štátu, nemajú demokratické stanovy alebo nemajú demokraticky ustanovené orgány, ktoré smerujú k uchopeniu a držaniu moci zamedzujúcemu druhým stranám uchádzať sa ústavnými prostriedkami o moc alebo ktoré smerujú k potlačeniu rovnoprávnosti občanov, ktorých program alebo činnosť ohrozujú práva a slobodu občanov a ktoré podnecujú národnostnú, rasovú a etnickú nenávisť.
Strany podľa návrhu nesmú byť ozbrojené a nesmú zriaďovať ozbrojené zložky. Ak by politické strany tieto ustanovenia porušovali, môžu byť rozpustené Najvyšším súdom SR, respektíve sa odmietne ich registrácia.
O zriadení domobrany za peniaze, ktoré dostala strana vo voľbách, hovoril napríklad predseda ĽSNS Marian Kotleba.
Návrhom sa bude parlament zaoberať na májovej schôdzi.