BRATISLAVA. Od mája do konca augusta sa bude Rada mládeže Slovenska pýtať mladých ľudí na ich názory na spoločnosť. Projekt Štruktúrovaný dialóg má ambíciu osloviť štyri tisícky mladých prevažne v tínedžerskom veku.
"Prvotný záujem je výchovný. Chceme mládež zapojiť do politických procesov v prvom rade a v druhom rade chceme zistiť, čo si myslí," vysvetlil pre SME koordinátor projektu Matej Cíbik.
Podujatie Štruktúrovaný dialóg bude prebiehať na území celého Slovenska vo forme besied, diskusií i premietaní dokumentárnych filmov v rôznych prostrediach.
Elitné školy aj výmenníky
Projekt sa rozbieha od začiatku mája na základných, stredných aj vysokých školách. Debaty zorganizujú partnerské organizácie aj v menej formálnych priestoroch komunitných centier či klubovní v bývalých výmenníkoch na košickom Luníku.
"Témou diskusií bude prenikanie extrémizmu do spoločnosti. Mladí ľudia sa môžu zapojiť do konzultácií a diskusií vo svojich mestách a regiónoch," uviedol Matej Cíbik.
Spoľahli sa na regióny, partnerom projektu sú napríklad Divé maky, občianske združenie Paľikerav, Rada mládeže Žilinského kraja a ďalšie mládežnícke organizácie v okresoch.
„V Rade mládeže Slovenska nemáme tú kapacitu, aby sme organizovali desiatky workshopov po celom Slovensku, tak sme sa dohodli s rôznymi lokálnymi organizáciami, ktorým dodáme metodiku, otázky a supervíziu." Podľa Cíbika nie je vždy efektívne, keď medzi skupinu príde cudzí človek.
"Najlepšie výsledky sú dosahované vtedy, keď sa tí mladí ľudia môžu otvoriť pri niekom, koho poznajú."

Online otázky
Aby zachytili čo najširšie spektrum názorov, ponúkajú aj možnosť navrhnúť konkrétne nápady a opatrenia v online dotazníku na strukturovanydialog.sk.
Širším cieľom je zistiť názory a potreby mladých, aby mohli byť prijaté ako základ dôležitých politických rozhodnutí na európskej aj národnej úrovni. Nápady tínedžerov a študentov môžu niečo zmeniť práve preto, že budú slúžiť ako podklad pre tvorbu politík, ktoré sa ich bezprostredne týkajú.
Štruktúrovaný dialóg je systém konzultácií, ktorý sa pýta mladých ľudí na ich názor na dopredu určenú tému, ktorou je v tomto roku „život v rôznorodej a prepojenej Európe pre všetkých“.
Výstupy z besied písomne spracujú, budú tvoriť jadro Európskej konferencie mládeže, ktorá sa v rámci predsedníctva Slovenska v Rade EÚ uskutoční v októbri v Košiciach. Jej závery budú slúžiť ako podklady pre Európsku komisiu, ktorá z nich sformuluje odporúčania jednotlivým členským štátom.

Konzultačné otázky Štruktúrovaného dialógu
- Aké zmeny okolo teba vnímaš ako dôležité? Čo na spoločenských zmenách oceňuješ? Je niečo, čo ťa na spoločenských zmenách znepokojuje?
- Aké schopnosti a zručnosti podľa teba budeš potrebovať, aby si mohol/a spokojne žiť v tejto spoločnosti za desať-dvadsať rokov?
- Čo potrebujeme na to, aby sme mohli žiť bezpečne a bez obáv?
- Sú medzi tvojimi kamarátmi a známymi aj ľudia z odlišného etnického, sociálneho, kultúrneho a náboženského prostredia (odlišnej národnosti alebo etnika, výrazne chudobnejší či bohatší, z inej kultúry a iného náboženského vyznania) než ty? Ak áno, aké máš s nimi skúsenosti?
- Myslíš si, že by sa ľudia z odlišných etnických, sociálnych, kultúrnych a náboženských skupín mali stretávať a priateliť? Prečo áno? Prečo nie?
- Čo by ti pomohlo, aby si si vybudoval/a priateľské vzťahy s ľuďmi z odlišných etnických,náboženských, kultúrnych a sociálnych skupín?
- Čo je podľa teba potrebné spraviť, aby nikto nebol diskriminovaný a vylúčený zo spoločnosti a aby mali všetci rovnaké príležitosti?
- Čo by si potreboval/a na to, aby si mohol/a uplatniť a rozvíjať svoje schopnosti a svoj talent?
- Čo by ti pomohlo, aby si bol/a v živote úspešný/á, a aby si v dosiahnutí úspechu pomohol/a aj ostatným?
Zdroj: Štruktúrovaný dialóg

Beata
Balogová
