SME

Vnútro zverejnilo správy strán o cene volebnej kampane

Žiadna z politických strán neprekročila zákonom určený limit výdavkov na kampaň - tri milióny eur.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Archív SME)

BRATISLAVA. Ministerstvo vnútra už skontrolovalo všetky záverečné správy o nákladoch na volebnú kampaň politických subjektov, ktoré kandidovali v marcových parlamentných voľbách.

Transparentné účty, na ktorých museli strany po novom viesť prostriedky na kampaň, sa ešte kontrolujú, pre agentúru SITA to povedala zapisovateľka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán a riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR Eva Chmelová.

SkryťVypnúť reklamu

Doručili načas

Ako ďalej povedala Chmelová, všetkých 23 politických subjektov doručilo správy načas, uviedlo v nich všetky zákonom požadované údaje a žiadna z politických strán neprekročila zákonom určený limit výdavkov na kampaň - tri milióny eur.

"Ministerstvo vnútra zverejnilo v zmysle zákona všetky záverečné správy kandidujúcich na svojom webe 27. apríla na http://www.minv.sk/?nr16_reports," doplnili pre SITA z tlačového odboru MV SR. Termín dokedy muselo ministerstvo vnútra zverejniť záverečné správy politických strán o nákladoch na volebnú kampaň pre voľby do NR SR na svojej webstránke vypršal 4. mája.

Všetkých 23 politických subjektov, ktoré 5. marca kandidovali vo voľbách do Národnej rady SR, predložili ministerstvu vnútra v zákonnej lehote, teda do 4. apríla záverečnú správu o nákladoch na volebnú kampaň. Ministerstvo vnútra overovalo úplnosť záverečných správ, kontrolovalo ich a v prípade potreby mohlo strany žiadať o ich doplnenie.

SkryťVypnúť reklamu

Do 30 dní

Zákon o volebnej kampani pritom ministerstvu vnútra ukladá zverejniť záverečné správy do 30 dní od ich doručenia. Ak by niektorá strana záverečnú správu o nákladoch na volebnú kampaň pre voľby do Národnej rady (NR) SR nedoručila, mohlo by jej ministerstvo vnútra dať pokutu od 10-tisíc do 100-tisíc eur.

Podľa novej volebnej legislatívy musia politické strany, koalície či hnutia kandidujúce vo voľbách do NR SR do 30 dní po vykonaní volieb, teda do 4. apríla doručiť Ministerstvu vnútra SR záverečnú správu o nákladoch na volebnú kampaň pre voľby do NR SR. Správy museli dodať v listinnej aj v elektronickej podobe.

Náležitosti

Záverečná správa musí podľa zákona obsahovať prehľady nákladov, ktoré politický subjekt vynaložil na predvolebné prieskumy a volebné prieskumy verejnej mienky, platenú inzerciu alebo reklamu, vysielanie politickej reklamy, volebné plagáty, tiež prehľad cestovných výdavkov členov politickej strany pri volebnej kampani a prehľad cestovných náhrad zamestnancov politickej strany pri volebnej kampani, ale aj prehľad darov a iných bezodplatných plnení a ich hodnotu a ďalšie položky.

SkryťVypnúť reklamu

Marcové parlamentné voľby boli prvými voľbami, ktoré sa riadili novou volebnou legislatívou schválenou NR SR v roku 2014, a to zákonom o podmienkach výkonu volebného práva a zákonom o volebnej kampani. Spolu 23 politických subjektov, ktoré sa uchádzali o hlasy voličov, mohlo po novom začať volebnú kampaň dňom, v ktorom vyhlásenie volieb zverejnili v Zbierke zákonov SR, teda 12. novembra 2015.

Nový zákon o volebnej kampani určil politickým stranám a hnutiam limit na kampaň k voľbám do Národnej rady SR tri milióny eur vrátane DPH. Strany musia kampaň podrobne dokladovať v záverečných správach. Prostriedky na kampaň museli strany viesť na osobitnom (transparentnom) platobnom účte.

Osobitný účet musí politická strana zriadiť pre každú volebnú kampaň samostatne. Prehľad nákladov na volebnú kampaň za voľby do Národnej rady SR konané v roku 2016 sú podľa zákona o politických stranách aj súčasťou výročných správ politických strán a politických hnutí za rok 2015.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 741
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 254
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 202
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 016
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 937
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 489
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 481
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 296
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu