BRATISLAVA. Slovensko nepodporí najnovší návrh Európskej komisie, ktorý hovorí o finančných kompenzáciách pre členské krajiny za odmietnutie utečencov. V reakcii na stredajšie rozhodnutie komisie to po zasadnutí vlády uviedol jej podpredseda a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer).
Návrh Kaliňák označil za spiatočnícky krok, ktorý nerešpektuje realitu. Prišiel podľa neho v čase, keď sa podarilo zastaviť migračnú vlnu cez územie západného Balkánu či dosiahnuť dohodu s Tureckom.

Kaliňák chváli naše opatrenia
"To všetko sú konsenzy, ktoré sa pri migračnej kríze rodili veľmi ťažko, a uprostred týchto veľmi senzitívnych rokovaní príde do stredu stola návrh, ktorý nás vracia v jednotlivých veciach späť o deväť mesiacov," reagoval.
Pripomenul, že od uvedenia návrhu do života je ďaleko a v ceste mu stoja členské štáty Európskej únie a európsky parlament. "To vám poviem rovno, že Slovensko návrh nepodporí, ale vždy sa snažíme o to, aby počet krajín, ktoré budú hľadať rozumné riešenie, bol čo najväčší," zdôraznil. "Myslím si, že tento návrh nenájde veľkú podporu ani u ostatných krajín," domnieva sa.
Kaliňák je osobne za rozširovanie úspešných projektov, kde panuje jednotný názor. "Vidíme, že opatrenia, voči ktorým boli mnohí, sa ukázali ako efektívne a, naopak, opatrenia, ktoré boli presadené aj silou, sa ukázali ako neefektívne," domnieva sa. "Zoberme si len naše opatrenie, ktoré sme robili individuálne vo vzťahu k Rakúsku. V Gabčíkove sme sa postarali o viac ako 1200 migrantov a v rámci celoeurópskych relokácií je to číslo veľmi príbuzné," doplnil.
Lajčák: Je to krok späť
Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru) návrhu celkom nerozumie. Poukázal, že EÚ si čoraz viac osvojovala názor, že migrácia nie je len o kvótach, ale najmä o riešení jej príčin. Netreba to však podľa jeho slov dramatizovať, keďže ide len o návrh. "My vieme, aká je atmosféra medzi členskými krajinami," podotkol.
Návrh považuje v debate o migrácii za krok späť. Poukázal pritom, že rozhovory na poslednej rade európskych ministrov vnútra smerovali najprv k riešeniu vecí, na ktorých je zhoda.
"Mal som pocit a nielen ja, ale všetci, že týmto smerom tá debata ide, čo sme aj ocenili, a tento návrh ako keby nás chcel vrátiť späť o pár mesiacov. Vyčísľovať hodnotu jedného migranta v peniazoch, to už má dočinenia aj s nejakými hranicami etiky a nechcem povedať s ktorými ďalšími, naozaj mám problém trošku chápať to," zhrnul.
SaS: Pokutovanie je porušením pravidiel EÚ
Návrh pokutovať členské krajiny je hrubým porušením pravidiel Európskej únie. Uvádza to v stanovisku predseda SaS a poslanec Európskeho parlamentu Richard Sulík.
„Sankcionovať štáty EÚ za to, že zohľadnia vôľu svojich občanov, je hrubým porušením akéhokoľvek spolunažívania a pravidiel únie. Komisia musí zohľadniť, čo chcú občania. Preto za SaS hovorím, že sme zásadne proti povinným kvótam a zásadne odmietame pokuty za to, že sme si dovolili neprijať ten počet migrantov, ktorý si komisia predstavuje,“ hovorí Sulík.
Pripomína, že už od roku 2009 je Európskej komisii známe, že Grécko si neplní svoje povinnosti vyplývajúce zo schengenskej zmluvy. V roku 2010 začala komisia podnikať nejaké kroky smerujúce k náprave. „Odvtedy však prešlo šesť rokov a EK neurobila v tejto veci nič. To, že si Gréci neplnia svoje povinnosti, je zlyhanie aj EK,“ vraví Sulík a podotýka, že pri schengenskej dohode ide hlavne o ochranu vonkajších hraníc. „Z tohto dôvodu by bolo najlepšie vylúčiť ich zo schengenu,“ konštatuje.
Grécko podľa Sulíka absolútne nezvláda situáciu okolo návalu utečencov, ktorý trápi Európu už od minulého roka. „Namiesto toho, aby EK prispela reálne k tomu, že vonkajšie hranice budú chránené, jediné, čo im napadlo, je rozdeľovať utečencov a migrantov po celej Európe. S týmto Slovensko ani strana SaS zásadne nesúhlasí.
V Európskom parlamente sme už päťkrát hlasovali o povinných kvótach a napriek tomu, že ide len o akési odporúčania, bol postoj SaS a môj osobný konzistentný a kvóty som odmietol,“ informuje Sulík.
Poslanec za SaS a tímlíder strany pre zahraničnú politiku Martin Klus dopĺňa, že EK vytrvalo ignoruje vôľu väčšiny občanov Slovenska a niektorých ďalších členských krajín a snaží sa utečencov rozdeliť. „Považujem to pred britským referendom a pri stále stúpajúcom odpore voči európskej integrácii a náraste radikalizmu naprieč Európou za jej pokus o rituálnu samovraždu,“ uzatvára Klus.