Podnikatelia kúpili chátrajúcu budovu, hoci ju nemohli prestavať na byty a kancelárie. Mesto neskôr zmenilo územný plán a do projektu vstúpil bývalý vlastník poisťovne Dôvera.
Staré röntgenové snímky porozhadzované po zemi, zhrdzavené zábradlia, porozbíjané obklady a okná, ošarpané nápisy pripomínajúce, že tu kedysi boli ordinácie.
V budove neďaleko turistami vyhľadávaného modrého kostolíka sídlila jedna z najznámejších slovenských pôrodníc. Na svet tu prišli tisíce Bratislavčanov.

Budova niekdajšej polikliniky v bratislavskom Starom Meste už viac desať rokov chátra, hoci ide o pamiatku. Plánov, kto a ako by mal budovu zrekonštruovať, sa za ten čas objavilo mnoho. S prácami sa však doteraz nezačalo a budova je stále miestom, kde prespávajú bezdomovci alebo chodí na nočné výlety mládež.
Až korešpondencia a dokumenty, ktoré vlani unikli z panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca, vôbec prvýkrát odhaľujú, že za súčasným developerom novej Bezručovej je bratislavský advokát Daniel Futej.
Do projektu pritom mohol investovať aj dividendy zo zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorej 50 percent do októbra 2015 vlastnil.
Plánovaná prestavba má byť financovaná aj bankou zo skupiny J&T Finance Group.
Dokumenty z Mossack Fonseca denník SME analyzoval v spolupráci s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku.
Chceli stavať byty, nemohli
10,63 milióna eur
Toľko zaplatila v roku 2007 firma Trajekt za budovy bývalej polikliniky Bezručova s pozemkami.
O uzatvorení polikliniky na Bezručovej sa rozhodlo ešte v roku 1997, ale aj neskôr tam v obmedzenom režime fungovalo pár súkromných ambulancií. V tom roku padlo definitívne rozhodnutie o prebytočnosti budovy a začalo sa s jej predajom.
V roku 2006, ešte za éry ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, o nehnuteľnosti na Bezručovej prejavila záujem architektonická kancelária ReSpect. Pre írskeho investora Ballymore Properties v tom čase projektovala neďalekú zónu Pribinova, ktorej súčasťou je nákupné centrum Eurovea na nábreží Dunaja.
Architekti z ReSpect chceli bývalú polikliniku prestavať na byty a kancelárie, ale na poslednú chvíľu si nákup chátrajúcej budovy v máji 2006 rozmysleli.
Samospráva totiž vtedy začala prerokúvať návrh nového územného plánu a podľa neho mali na Bezručovej ostať ambulancie. „O prevádzkovanie nemocnice nemáme záujem,“ vysvetlili vtedy architekti z firmy ReSpect.
V júli 2006 prebrala moc v krajine vláda Roberta Fica v koalícii s HZDS Vladimíra Mečiara a SNS Jána Slotu.
Nový riaditeľ univerzitnej nemocnice – Richard Raši – v roku 2007 rozbehol opätovnú súťaž na predaj Bezručovej. Vyhrala ju bratislavská akciová spoločnosť Trajekt. Za budovy s pozemkami ponúkla 320 miliónov korún (10,63 mil. eur), odhad znalca a vyvolávaciu cenu prevýšila o 1,8 milióna korún. Majiteľom nehnuteľnosti sa Trajekt stal v marci 2008.

Vabank s územným plánom?
Nebolo známe, prečo firma Bezručovu kúpila, spoločnosť svoje plány v tom čase nezverejnila. Platný územný plán však predpokladal, že na mieste sa obnoví poliklinika, byty a kancelárie sa tu stavať nemohli.