BRATISLAVA. Stúpajúci vek rodičiek a ich partnerov má podľa odborníkov za následok rastúci počet spontánnych potratov. V dôsledku ich rastúceho počtu vlani po dlhom čase prvýkrát stúpol počet všetkých potratov, hoci umelých prerušení tehotenstva je z roku na rok menej.
Vyplýva to z najnovšej štatistiky Národného centra zdravotníckych informácii za rok 2015, ktorú zverejnilo koncom apríla.

Vyšší vek a lepšia diagnostika
„Vysvetlením môže byť stúpajúci vek žien a mužov v čase plánovania otehotnenia,“ hovorí o príčine nárastu spontánnych potratov Miroslav Borovský, prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave a hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu a pôrodníctvo.
5584
- spontánnych potratov bolo vlani na Slovensku.
„Riziko potratu výrazne zvyšuje stúpajúci vek matky a vek vajíčok,“ súhlasí s ním aj Peter Krajkovič, vedúci lekár martinského sanatória Helios, ktoré je centrom asistovanej reprodukcie. Lekár v tejto súvislosti poznamenáva, že pri darcovských vajíčkach (zo skúmavky, pozn. red.) u žien s vyšším vekom je riziko potratu oveľa nižšie ako pri použití vlastných „starších“ vajíčok.
Hoci podľa údajov národného centra z roku 2014 najviac rodičiek je vo vekovej kategórii 30 až 34-ročných, posledné roky narastá počet rodičiek aj vo vekových kategóriách 35 až 39 a 40 až 44-ročných.
Rodičky staršie ako je celoslovenský priemer žijú podľa údajov centra hlavne v Bratislavskom kraji.
Ďalším dôvodom nárastu spontánnych potratov môže byť podľa Krajkoviča lepšia diagnostika.
„V minulosti ak meškal menzes, tak sa čakalo, kým neprišiel a až po nejakom čase sa urobilo ultrazvukové vyšetrenie so zistením tehotenstva,“ vraví vedúci lekár centra asistovanej reprodukcie. „Dnes už pri jednodňovom meškaní menzesu alebo ešte predtým sa robia močové a krvné tehotenské testy, takže zachytávame oveľa viac tzv. biochemických tehotenstiev ako v minulosti.“

Nárast o 16 percent
Za posledné dva roky stúpol podľa údajov centra počet spontánnych potratov o 16 percent. V roku 2015 ich bolo o 542 viac ako v roku 2014 a ich počet v absolútnych číslach dosiahol 5 584.
Miera spontánnej potratovosti v tomto období stúpla z 3,8 na 4,2 spontánnych potratov na tisíc žien.
„Najviac spontánnych potratov bolo v ôsmom týždni tehotenstva,“ píše sa v správe národného centra. Súhlasí s tým aj Krajkovič, ktorý za najrizikovejší časový interval považuje ôsmy až desiaty týždeň tehotenstva.
Najväčší nárast tohto typu potratov zaznamenal Bratislavský a Trnavský kraj, najmenší Trenčiansky a Banskobystrický kraj.
Spontánne potraty boli podľa údajov národného centra najčastejšie evidované u žien, ktoré ešte nerodili alebo mali jedno dieťa. Najčastejšie išlo o vydaté ženy s maturitou.

Beata
Balogová
