HRONSEK. Dvanásť rokov vybavovania, štrnásť rokov roboty a zhruba päť miliónov eur z vlastného vrecka. Toľko bolo treba banskobystrickému podnikateľovi Stanislavovi Rajnohovi, aby so spoločníkmi vrátili pôvodnú tvár chátrajúcej ruine hradu s bohatou históriou.
Otvoriť ho plánujú v lete. „Treba urobiť ešte nejakú kozmetiku, dozariaďovať apartmány, dečky, koberce, lampy. Takže už len také drobnosti,“ hovorí Rajnoha.
(FOTO - SME JÁN KROŠLÁK)



















Kamenný vodný hrad je najstaršou zachovanou stavbou v Hronseku, medzi Zvolenom a Banskou Bystricou. Obec je známa najmä dreveným evanjelickým kostolom zapísaným v zozname UNESCO. Kostol, v ktorom sa ženil Andrej Sládkovič, postavili až v roku 1726. Pred tým miestni evanjelici chodili na bohoslužby do sály vodného hradu.
Pôvodná stavba je ešte z druhej polovice 14. storočia. Na hrad so štyrmi nárožnými baštami a vodnou priekopou ju prestavali v rokoch 1576 až 1612. Opevnenie slúžilo ako obrana proti tureckým nájazdom.

Vzostup a pád
Majiteľmi boli najskôr Géczyovci, postupne hrad prešiel rukami viacerých šlachtických rodov. Za socializmu ho získal štát a chátral. Obnoviť sa ho podarilo v čase, keď je na Slovensku úspechom už len to, že nejaký hrad nespadne.
V roku 1983 prišiel Rajnoha do Hronseku ako zamestnanec štátnych reštaurátorských ateliérov. Na opustenom hrade robili výskum nástenných malieb. Plánom bolo zrekonštruovať ho a zariadiť tam pre ateliéry vlastné priestory.
Zámer však štát nestihol dotiahnuť. Po páde bývalého režimu sa Rajnoha osamostatnil a založil si vlastnú firmu. V roku 1990 podal žiadosť o odkúpenie hradu. Pre mnohé byrokratické prekážky sa to podarilo až v roku 2002.