Bratislava 18. apríla (TASR) - Slovensko plánuje posilniť svoju vojenskú účasť v Kosove, kde pôsobia slovenskí vojaci v mierovej misii NATO v rámci spoločného česko-slovenského práporu. Po rokovaní s českým ministrom obrany Karlom Kühnlom to potvrdil jeho slovenský kolega Juraj Liška.
Slovenská armáda má v súčasnosti v Kosove stovku vojakov. Liška zatiaľ nevedel presne povedať, o koľko by sa ich počet mal navýšiť, ani odkedy. "Je dosť možné, že to bude až pri ďalších rotáciách, možno počnúc rokom 2006, je to dosť pravdepodobné," povedal slovenský minister. "Chceme, aby Balkán bol jednou z našich priorít," dodal Liška.
Česká republika od polovice tohto roka zvýši počet svojich vojakov v misii KFOR z terajších 400 na 600. Zároveň preberie po fínskej armáde úlohu vedúcej krajiny v mnohonárodnej brigáde Stred. "Vítame pripravenosť slovenských kolegov zvažovať rovnako posilnenie účasti," povedal český minister. Praha podľa neho podporuje, aby slovenské ozbrojené sily mali v tejto misii zodpovedajúce zastúpenie vo veliteľských štruktúrach.
Spoločný česko-slovenský prápor pôsobí v Kosove od februára 2002 na základni Šajkovac neďaleko Prištiny. Vojaci vytvárajú podmienky na obnovu mierového spolužitia kosovských Srbov a Albáncov.
Počet českých vojakov v zahraničných misiách by mal vďaka navýšeniu v Kosove dosiahnuť 950. "Nemusíme kvôli tomu redukovať nikde. To je počet, ktorý armáda Českej republiky unesie. Osobne som dokonca presvedčený, že by uniesla ešte počet väčší," uviedol minister. Náklady na mierové misie by mali v tomto roku predstavovať 1,3 miliardy českých korún.
Slovensko má v súčasnosti v mierových misiách 574 ľudí. Posilnenie účasti v Kosove by nemalo byť podľa Lišku z krátkodobého hľadiska na úkor iných misií. "Z hľadiska dlhodobého budeme prehodnocovať pôsobenie našich vojakov v misiách," dodal. Najdôležitejšie sú podľa neho pre Slovensko v súčasnosti misie v Kosove, Afganistane a Iraku.
Partneri si vymenili informácie aj o reforme ozbrojených síl. Česká armáda od minulého roka zrušila povinnú vojenskú službu a je plne profesionálna. "Zatiaľ z tohto nevyplývajú žiadne veľké problémy, máme niekoľkonásobok kvalitných záujemcov na všetky miesta, ktoré môže armáda poskytnúť," priblížil Kühnl. Slovensko plánuje plne profesionálne ozbrojené sily do konca roka 2006, snahou je však tento proces urýchliť. Liška konštatoval, že aj slovenská armáda má dostatok žiadateľov o službu vo svojich radoch, pričom počet záujemcov stúpa smerom na východ republiky.
Ministri hovorili tiež o spolupráci krajín Vyšehradskej štvorky a pobaltských krajín v rámci Európskej obrannej agentúry s cieľom dosiahnuť silnejšie pozície. Dotkli sa tiež možnosti spoločných rekonštrukčných tímov v Afganistane a otázky výcvikovej misie v Iraku. Témou bola aj účasť oboch krajín v silách rýchlej reakcie Európskej únie. Na programe ďalších rozhovorov je pomoc Ukrajine.