BRATISLAVA. Slovenská historická spoločnosť pri SAV na svojom zjazde, ktorý sa uskutoční v Skalici 11. až 13. mája, plánuje prijať výzvu Humanitné a spoločenské vedy v súčasnom svete.
Iba zlepšenie postavenia humanitných a spoločenských vied môže totiž podľa historikov viesť k zmenám myslenia a spoločenského správania.
Extrémizmus u mladých ľudí
Informoval o tom predseda Slovenskej historickej spoločnosti Dušan Kováč s tým, že spoločnosť na Slovensku konečne začala vnímať deformácie v historickom vedomí našich občanov ako problém, ktorý môže viesť k narastaniu extrémizmu, predovšetkým u mladých ľudí.
Historici však pripomínajú, že nejde len o slovenský fenomén. Vo svetovom meradle sa stretávame s globálnymi problémami, ako šírenie xenofóbnych ideológií, terorizmus, migrácie celých skupín obyvateľstva, ohrozené životné prostredie či lokálne vojny, ktoré môžu prerásť do veľkých konfliktov.
Týmto výzvam už nedokáže ľudstvo čeliť podľa Slovenskej historickej spoločnosti výlučne technologicky a zmenu môže priniesť iba zmena v myslení a v spoločenských vzťahoch.
"Mimoriadne závažný je problém diskriminácie humanitných a spoločenských vied vo financovaní výskumu a vo vyučovacom procese na základných a stredných školách, kde sa vyučovanie o človeku a spoločnosti redukovalo na neúnosnú mieru. Počet hodín dejepisu na slovenských školách je najmenší v rámci Európskej únie a stále je tendencia tento počet znižovať. Sme potom svedkami toho, že naša mladá generácia ovláda na vysokej úrovni informačné technológie, ale na druhej strane podlieha vplyvu rôznych extrémistických a xenofóbnych ideológií a nedokáže sa v dnešnom svete a jeho zložitých spoločenských vzťahoch orientovať," uvádza vo svojom stanovisku Slovenská historická spoločnosť pri SAV.
Odovzdajú výročné ceny
Na 15. zjazde Slovenskej historickej spoločnosti pri SAV v Skalici budú tiež odovzdávať výročné ceny Slovenskej historickej spoločnosti a očakáva sa diskusia k úlohám a postaveniu historiografie v súčasnom svete a špeciálne na Slovensku a tiež úlohe historikov pri formovaní historického a spoločenského vedomia slovenskej spoločnosti.
Ministerstvo školstva, rektorov a dekanov vysokých škôl a predsedníctvo SAV historici vyzývajú, aby odstránili z procesu akreditácií diskriminačné opatrenia voči humanitným a spoločenským vedám a aby ich akreditácie prebiehali podľa kritérií, ktoré zodpovedajú charakteru týchto vied.
Rovnako by sa ma odstrániť diskriminácia pri financovaní týchto vied zo štátneho rozpočtu i z financií určených na projekty.
Upráva dotácií a vyučovacích plánov
Ministerstvo školstva by podľa historikov rovnako malo upraviť dotácie vyučovacích hodín a vyučovacie plány tak, aby tam humanitné a spoločenské vedy mali miesto, ktoré zodpovedá ich spoločenskému významu.
„Pri vyučovaní dejepisu, kde sú v SR najnižšie dotácie vyučovacích hodín v celej EÚ žiadame, aby sa na druhom stupni základných škôl, v gymnáziách a odborných školách venovali dejepisu dve hodiny týždenne. Považujeme za nevyhnutné, aby sa dejepis a humanitné vedy zaradili do vyučovacieho procesu na všetkých vysokých školách v SR. Súčasne žiadame prehodnotiť systém schvaľovania a vydávania učebníc tak, aby sa zabezpečila ich odborná a didaktická kvalita,“ uvádzajú historici vo výzve, ktorú by mali schváliť na 15. sneme.
Slovenská historická spoločnosť pri SAV je profesijná organizácia slovenských historikov, ktorá existuje od roku 1946. V tomto roku si pripomína 70 rokov svojej existencie. Jej zjazdy sa konajú pravidelne každých 5 rokov.
Významný bol najmä jej mimoriadny zjazd v roku 1968 v Martine, ktorý sa venoval prehodnoteniu historiografie po nastúpení komunistickej totality, ako aj v roku 1991, ktorý otvorene hodnotil vyše 40-ročné deformácie komunizmu v dejepisectve. Slovenská historická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied je výberová organizácia, ktorá združuje profesionálnych historikov, učiteľov dejepisu, archivárov a múzejníkov v Slovenskej republike.