BRATISLAVA. Výstavu fotografií jednej z najtragickejších udalostí druhej svetovej vojny, ktorými boli deportácie židovských občanov zo Slovenska do koncentračných táborov, otvorili vo vstupných priestoroch Národnej rady v Bratislave.
Expozícia je pri príležitosti 71. výročia víťazstva nad fašizmom, i vzhľadom na snahu niektorých subjektov relativizovať a spochybňovať hrôzy vojny, ktoré má na svedomí fašistická ideológia.
Holokaust sa nezačal odsunom Židov
Otvoril ju podpredseda parlamentu Béla Bugár, ktorý pripomenul potrebu politikov zvažovať dôležitosť svojich rozhodnutí, aby sa podobné ľudské tragédie neopakovali.
„Holokaust je jedno zverstvo, ktoré spôsobili ľudia v 20. storočí. Je veľmi dôležité, aby sme na to nezabudli,“ povedal Bugár.
Podpredseda parlamentu zdôraznil, že holokaust na Slovensku sa nezačal odsunom Židov do koncentračných táborov, ale protižidovskou propagandou a prijatím židovských kódexov. Išlo o vládne nariadenie prijaté v roku 1941, ktoré obsahovalo súbor protižidovských predpisov.
„To je najväčšie upozornenie zo strany minulosti, aby sme boli veľmi pozorní a obozretní, keď sa deje niečo, čo momentálne nepovažujeme za veľkú hrozbu, ale v budúcnosti to môže byť oveľa horšie, ako to dnes vnímame,“ konštatoval Bugár.
"Vyše 70-tisíc židovských občanov bolo deportovaných do koncentračných táborov," konštatovala historický fakt štátna tajomníčka Ministerstva vnútra SR Denisa Saková.
Výstava je potrebná
Aj riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev upozornil na potrebu pripomínať si toto vyčíňanie fašistickej moci na nevinných ľuďoch.
"Výstava je potrebná, aby si ľudia uvedomili, že nič nie je také, aby sa nemohlo vrátiť. Nikdy sa nedá predvídať, aká bude politická, ekonomická či medzinárodno-politická situácia. Ani kedy sa ľudia takého rangu, ako boli fašisti alebo nacisti koncom 30. rokov 20. storočia, znovu dostanú k moci. Vidíme nárast extrémizmu nielen u nás, ale aj v iných krajinách, kde dosahuje podpora takýchto politických strán okolo 20 percent. A toho sa ja obávam," zdôvodnil pre TASR Mičev.
Okrem veľkoplošných fotografií ľudí zoradených na odvoz vagónmi sú vystavené citáty zo židovského kódexu, dobové antisemitské propagandistické plagáty a články z tlače.
Tie tiež dokumentujú výrazne zhoršené podmienky dennej existencie Židov v spoločnosti a obmedzenie ich základných ľudských práv, ktoré viedli až k masovej likvidácii tohto národa.
Návštevník výstavy sa napríklad z vyhlášky Okresného úradu v Banskej Štiavnici dozvedá, že všetkým Židom je zakázaný vstup do botanickej záhrady, na ihrisko, Hodrušské jazero, na celý vrch Sitno, všetky verejné lavičky, do rôznych uzavretých priestorov aj inde.
Výstava potrvá do 23. mája.