BRATISLAVA. Tretinový podiel v spoločnosti Tehelné pole, ktorá vlastní a prevádzkuje štvorhviezdičkový hotel DoubleTree by Hilton pri bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, by mohla vlastniť spoločnosť blízka priateľovi premiéra Roberta Fica a podnikateľovi Miroslavovi Výbohovi.
Aktuality.sk a Trend.sk uviedli, že podiel v hoteli sprostredkovane vlastní firma, ktorá v minulosti získala dve firmy patriace Výbohovi.
Podnikateľ pripúšťa, že mená spoločností spomenutých v Panama Papers pozná, vlastníctvo hotela však odmieta.
Keď sa Slovensko pripravovalo v roku 2011 na hokejový šampionát v Bratislave, Ficova vláda rozhodla o podpore výstavby nového hokejového štadióna.
Z plánu nakoniec zišlo a investovalo sa úplnej opravy existujúceho štadióna Ondreja Nepelu v širšom centre mesta. Vláda na to dala dotáciu za 40,6 milióna eur.
Počas rekonštrukcie haly sa v jej tesnej blízkosti začal stavať aj hotel DoubleTree by Hilton, do ktorého investovala firma zo sféry vplyvu oligarchu Juraja Širokého, vtedajšieho predsedu Slovenského zväzu ľadového hokeja. Koľko výstavba hotela stála, dodnes nie je známe.
Objavilo sa pritom podozrenie, že pri výstavbe hotela boli použité aj verejné prostriedky. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) v roku 2011 napríklad zistil, že v rámci rekonštrukcie štadióna boli projektované a platené aj prípojky či prístupové cesty pre hotel.
Tehelné pole
Nehnuteľnosť hotela vlastní firma Tehelné pole zo sféry vplyvu Širokého. Pôvodným 40-percentným spolumajiteľom firmy bolo aj mesto Bratislava. Podiel získalo výmenou za to, že Širokému prenajalo pozemok pod hotelom za symbolickú cenu.
Tehelné pole malo platiť nájom 33,19 eura ročne počas 50 rokov, hoci NKÚ bol trhový nájom za taký veľký pozemok takmer 29-tisíc eur. Podľa NKÚ takýmto nájmom mesto porušilo zákon.
Po hokejovom šampionáte chcel väčšinový akcionár firmy Tehelné pole zvýšiť základné imanie firmy. V praxi tak Bratislava bola vystavená požiadavke, aby do firmy naliala vlastné peniaze alebo sa jej akcionársky podiel zníži. Mesto sa nakoniec rozhodlo z firmy úplne vycúvať, za čo zinkasovalo viac ako milión eur.
Zmena akcionárov
Spoločnosť Tehelné pole v tom čase mala dlhy 18 miliónov eur voči iným firmám zo sféry vplyvu Širokého. Tieto firmy v decembri 2013 pohľadávky voči prevádzkovateľovi hotela postúpili doteraz neznámym firmám, ktoré sa tak stali veriteľmi hotela.
Tehelné pole tieto dlhy nakoniec nevyplatilo v hotovosti, ale s novými veriteľmi sa dohodlo, že namiesto peňazí im zaplatí vlastnými akciami. V roku 2014 sa tak akcionármi firmy Tehelné pole stáva firma E-GROUP, ktorá patrí oligarchovi Jozefovi Brhelovi.
„Táto transakcia posilní postavenie skupiny v segmente nehnuteľností,“ vysvetlil vtedy pre Trend Brhelov hovorca Juraj Puchý. Brhel je so Širokým rodina, Brhelov syn a Širokého dcéra sú manželia. E-GROUP vlastní tretinový podiel vo firme Tehelné pole.
Spolu s Brhelom do vlastníckej štruktúry hotela vtedy vstúpila aj bratislavská firma KSYL Slovakia, tiež získala tretinový podiel v prevádzkovateľovi hotela.
Kde vidieť Výboha
Za KSYL Slovakia je podľa obchodného registra a Panama Papers spleť schránkových firiem, ktorá podľa Aktuality.sk končí až pri seychelskej firme FiSoLi.
FiSoLi v minulosti patrila firme Enterprise Solutions, ktorá v minulosti získala dve firmy, ktorých konečným užívateľom výhod, teda vlastníkom, bol Výboh.
„Spoločnosť Enterprise Solutions nepoznám, nikdy som ju nevlastnil, nevyužíval jej služby, ani nikdy nebol jej konečným užívateľom výhod,“ povedal pre Aktuality.sk Výboh. Ale podľa týždenníka Trend si neskôr na Enterprise Solutions spomenul.
„Ide len o ďalšiu licencovanú spoločnosť, ktorá poslúžila ako držiteľ akcií,“ uviedol Výboh pre Trend.sk. Podľa neho vystupuje firma iba ako „profesionálny správca akcií v mnohých iných firmách“.
Riaditeľka Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku Pavla Holcová uznáva, že v Panama Papers nie je priamy dôkaz, že by Miroslav Výboh vlastnil Enterprise Solutions.
„No je to firma, ktorá sa často v off-shore schémach Miroslava Výboha objavuje,“ zdôrazňuje Holcová.
Výboh tvrdí, že s tretinovým vlastníkom hotela, firmou KSYL nič nemá. Spoluúčasť Výboha v hoteli odmietli komentovať aj ďalší dvaja akcionári – Široký a Brhel.
Premiérov priateľ a poradca
Viaceré zdroje hovoria, že Miroslav Výboh je neoficiálnym poradcom premiéra Roberta Fica.
BRATISLAVA. Zbrojár Miroslav Výboh nefiguroval len v medzinárodnej korupčnej kauze Pandur, aj keď pri nej sa jeho meno spomína najčastejšie.
Súd v Prahe vo februári zatiaľ neprávoplatne uznal českého lobistu Marka Dalíka za vinného z toho, že pred desiatimi rokmi pri nákupe obrnených vozidiel pandur vybavoval úplatok tri krát šesť miliónov eur.
Rokovania s dodávateľmi podľa súdu organizoval Výboh. V Rakúsku ho preto aj stíhali, vyšetrovanie pre nedostatok dôkazov zastavili.Svedkovia spomínali, že na rokovaniach sa Výboh prezentoval ako poradca slovenského premiéra.
Dalík vypovedal aj o neformálnych schôdzkach, kde chodil iba Fico s Výbohom a on s vtedajším českým premiérom Mirkom Topolánkom ako jeho pobočník. Výboh korupciu pri panduroch popieral. Súd jeho svedectvo označil za nedôveryhodné.
Vzťah s Výbohom priznal Fico práve v súvislosti s kauzou Pandur v lete 2014. Povedal, že sú osobní priatelia. Viac sa k Výbohovi napriek opakovaným novinárskym otázkam nevyjadroval.
Výboh sa spomína ako jeden z neoficiálnych mecenášov Smeru. Aj zdroje zvnútra strany však skôr potvrdzujú, že je dôverným poradcom Fica v ekonomickej oblasti.
V Česku sa Výboh spomínal aj v súvislosti s plánovaným nákupom mínometov Patria. V roku 2010 obchod predbežne dohadoval vtedajší námestník českého ministerstva obrany Jaroslav Kopřiva z KDU-ČSL.
Plánoval spoločný nákup so Slovenskom, čím by sa mohli vyhnúť riadnej súťaži. Na tajnej nahrávke z mája 2010, ktorú urobil denník MF Dnes, Kopřiva spomína „Mira“, ktorý tomu rozumie a „behá s Ficom“. Podľa MF Dnes išlo o Výboha.
V minulosti bol Výboh spolumajiteľom vplyvnej zbrojárskej firmy Willing zo Zvolena. Podieľala sa na opravách stíhačiek MiG 29, ministerstvo obrany od nej nakupovalo vojenský materiál.
Keď bol v roku 2007 Fico ako premiér na návšteve Líbye a stretol sa tam aj s dnes už mŕtvym diktátorom Muammarom Kaddáfím, Výboh bol členom delegácie.Od júna minulého roka si Výboh uvádza bydlisko v Monaku. Od roku 2013 je jeho honorárnym konzulom.
Matúš Burčík
Na kauze Panama Papers spolupracuje s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku sedem slovenských médií: Aktuality.sk, denník SME, denník N, Hospodárske noviny, týždenník Trend, RTVS a televízia Markíza.

Beata
Balogová
