SME

SaS a OĽaNO plánujú zmeniť odmeňovanie exekútorov

Chcú zaviesť pravidlo, podľa ktorého odmena súdneho exekútora nesmie presiahnuť výšku pohľadávky bez príslušenstva.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ARCHÍV SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Zmeniť odmeňovanie súdnych exekútorov navrhujú v novele zákona o odmenách a náhradách súdnych exekútorov poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti-NOVA (OĽaNO-NOVA).

Výška pohľadávky bez príslušenstva

Hlavným účelom právnej úpravy opozičných zákonodarcov je zaviesť pravidlo, podľa ktorého odmena súdneho exekútora nesmie presiahnuť výšku pohľadávky bez príslušenstva.

Návrh preto ustanovuje základ pre určenie odmeny, ako aj jej výšku, pričom sa stanovuje minimálna a maximálna výška možnej odmeny za výkon exekučnej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Odmena súdneho exekútora by po novom mala predstavovať 20 percent zo základu na jej určenie, najmenej však 33,19 eura, zároveň by nesmela presiahnuť výšku pohľadávky bez príslušenstva.

„Vypočítaná suma odmeny súdneho exekútora pri peňažnom plnení sa teda pri určení odmeny súdneho exekútora porovná s výškou pohľadávky bez príslušenstva a ak je výška pohľadávky bez príslušenstva nižšia ako vypočítaná suma, odmena exekútora sa rovná výške pohľadávky bez príslušenstva,“ uvádzajú poslanci SaS a OĽaNO-NOVA. Podľa terajšej vyhlášky ministerstva spravodlivosti je odmena súdneho exekútora 20 percent zo základu na jej určenie, najmenej však 33,19 eura a najviac 33 193,92 eura.

Novela počíta so zrušením

Opoziční poslanci zároveň pripomínajú, že v súčasnosti problematiku odmien a náhrad súdnych exekútorov upravuje vyhláška ministerstva spravodlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Predložená novela počíta so zrušením tejto vyhlášky, pravidlá odmeňovania súdnych exekútorov by upravoval priamo zákon, opozičná novela preto preberá znenie vyhlášky v ďalších častiach.

„Cieľom novej právnej úpravy v tejto oblasti je upraviť pravidlá odmeňovania súdnych exekútorov zákonnou formou. Návrh zákona upravuje náhrady hotových výdavkov súdnych exekútorov, náhrady za stratu času a spôsob ich určenia, ako aj výšku primeraného preddavku na odmenu súdneho exekútora a náhradu jeho hotových výdavkov za činnosť podľa exekučného poriadku,“ konštatujú poslanci liberálov a obyčajných ľudí.
Návrhom sa bude parlament zaoberať na májovej schôdzi.

Priemerné náklady na založenie a vedenie exekučného spisu u súdneho exekútora v roku 2015 predstavovali 138 eur. V prípade, v ktorom napokon dôjde k upusteniu od exekúcie, tvoria náklady na vedenie spisu 48 eur.

SkryťVypnúť reklamu

"Do týchto nákladov sa započítava predovšetkým poštovné, tlač, telekomunikačné náklady, obálky, papier či výdavky na bankové prevody. Treba si uvedomiť, že podľa zákona musí súdny exekútor doručiť oficiálnou cestou príslušné dokumenty na 15 až 30 adries, pričom obsah obálky tvoria v priemere tri, štyri strany dokladov," vysvetlil v minulom roku prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller.

Náklady sa zvýšili

Komora pripomenula, že zákonodarca zaviedol a rozšíril doručovanie ďalších písomností účastníkom konania, ako aj vedľajším osobám, čím sa okruh písomností i náklady na ne zvýšili.

"Nehovoriac o technickom a programovom vybavení úradov, ktoré sa do nákladov neprenáša, ale sú hradené priamo z odmeny exekútora," konštatovala hovorkyňa SKE Stanislava Kolesárová.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem nákladov na založenie a vedenie spisu má podľa jej slov exekútor výdavky, ktoré priamo súvisia s chodom úradu, či už s nájmami, energiami, platmi a odvodmi za svojich zamestnancov.

"Exekútor ani zamestnanci úradu nie sú zamestnancami štátu, ako napríklad sudcovia či policajti, ale štátom poverené osoby. Ak teda od dlžníka exekútor nič nevymôže, napríklad pre platobnú neschopnosť dlžníka, platí všetky náklady z vlastného vrecka. Rovnako môže veriteľ špekulovať a presúvať prípad od jedného exekútora k druhému, aby ho tlačil do nižších nákladov, niekedy aj na hrane zákona," poznamenala Kolesárová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 741
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 254
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 202
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 016
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 937
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 489
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 481
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 296
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu