KOŠICE. Aj malé granty dokážu spustiť veľké projekty. Príležitosť uchopia lídri v území, ktorí majú predstavu o tom, ako naštartovať človeka.
Viacerí z nich sa inšpirovali v zahraničí po skončení štúdia. V júni odovzdajú skúsenosti tým, ktorých téma kvality života Rómov na Slovensku zaujíma.
Program rozvoja rómskych komunít
Karpatská nadácia v spolupráci s Nadáciou Ekopolis rozdelili pred rokom malé granty na strednom a východnom Slovensku. Finančnú podporu programu poskytol anonymný darca.
Po roku predstavia verejnosti príbehy rómskych komunít, ktoré sa rozhodli niečo urobiť pre seba a pre druhých.

Cieľovou skupinou tohto programu boli fungujúce neziskové organizácie pracujúce s rómskou menšinou. Súčasťou filozofie programu je ich úzka spolupráca s úradmi, vzdelávacími inštitúciami, potenciálnymi zamestnávateľmi, sociálnymi pracovníkmi a úradmi.
Konferencia
Hlavnými rečníkmi budú lídri podporených organizácií. Sú prínosom pre svoje okolie a môžu byť inšpiráciou pre celú spoločnosť. Aktívne prispievajú k zlepšeniu postavenia rómskej menšiny na Slovensku a dávajú odpovede na otázky integrácie, vzdelávania či zamestnávania Rómov.

Na konferenciu, ktorá bude vo štvrtok 2. júna v štúdiu WOONT v Košiciach je voľný vstup. Určená je pre širšiu verejnosť, ktorá už dnes môže posielať otázky na rečníkov aj online na slido.com po zadaní kódu #upre.
Záštitu nad konferenciou prebral splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.

Organizátormi sú Karpatská nadácia a Nadácia Ekopolis, ktorí sú partnermi Programu rozvoja rómskych komunít podporeného anonymným darcom.
Konferencie sa zúčastní aj 50 študentov košických stredných škôl, aby si z prvej ruky vypočuli príbehy aktívnych rómskych komunít. Ich účasť zabezpečila nezisková organizácia Voices cez projekt Malý Jump podporený Nadáciou Orange.
Sprievodný program
Prestávku medzi prezentáciami spríjemní pôvodná aj nová rómska hudba v podaní troch talentovaných gitaristov z občianskeho združenia Róm Podskalky.
Milovníci handmade výrobkov môžu podporiť rezbárov z čičavskej chránenej dielne RomaArt kúpou rôznych drevených darčekov.
Interaktívny telefón so spomienkami povojnových rómskych migrantov je ochutnávkou výstavy Khatar san? Jak slovenští Romové přišli do českých zemí za prací a co se dělo potom. Tá je výsledkom aplikovaného sociálneho výskumu, ktorý realizoval tím vedený Kateřinou Sidiropulu Janků na Fakulte sociálních studií v Brne.

Farebné živé pozadie pre fotostenu pripravili žiaci základnej školy v Jarovniciach pod vedením učiteľa Jána Sajka. Za svoju tvorbu získali už mnohé ocenenia, diela vystavovali od Sabinova až po Washington.
Viewing parties
Vďaka priamemu prenosu si atmosféru konferencie vychutnajú aj ľudia z rôznych kútov Slovenska a z pohodlia kancelárie, domova či školskej lavice. Záznam z konferencie bude na www.youtube.com/KarpatskaNadacia.
Partnermi podujatia sú štúdio WOONT a sli.do. Mediálne konferenciu podporuje Rádio Regína a SME.
Osobnosti konferencie, ich príbehy a projekty
Štefan Straka
Projekt: Zber, spracovanie a kompostovanie bioodpadov rómskymi komunitami z okresu Vranov nad Topľou
Pochádza z Hanušoviec nad Topľou, ekozáhradníctvo študoval vo Švajčiarsku, Nemecku a v Rakúsku. Po návrate na Slovensko založil združenie Svatobor. Má rád prácu v záhrade, filozofiu, mytológiu, tenis a vytrvalostný beh. Rómovia pod vedením Svatoboru obnovujú spustnuté pozemky biofarmárskymi metódami. Vďaka využitiu bioodpadov a dažďovej vody pripravujú pôdu na pestovanie a učia sa potravinovej sebestačnosti. V ich záhradách vzniká priestor pre stretnutia a medzietnický dialóg.
Ivan Sakin
Projekt: Mosty z chudoby
Študoval manažment so zameraním na psychológiu na Newton College v Brne. Vďaka programu Teach for Slovakia sa dostal ako učiteľ na základnú školu v Dobšinej. Svoj úspech meria podľa toho, koľko dokáže dávať iným. Program stratégie pre profesionálov a komunity vytvoril Američan Ruby K. Payne. V Dobšinej sa stretli zástupcovia samosprávy, škôl, zdravotníctva, poskytovateľov sociálnych služieb, polície, cirkevných a neziskových organizácií, aby sa naučili spoločnými silami meniť podmienky miestnej rómskej komunity k lepšiemu.
Eleonóra Liptáková
Projekt: Rodičovské centrum v meste Dobšiná
Od malička netúžila byť ničím iným len učiteľkou. Už 23 rokov pracuje na základnej škole v Dobšinej a spolu s kolegyňou Erikou Polgáriovou založili združenie Detstvo deťom, v ktorom sa venujú rómskym rodinám. Mladí rómski rodičia sa v centre učia, ako efektívne viesť domácnosť, zabezpečiť základné potreby svojho dieťaťa a vychovávať ho tak, aby bolo vo veku šiestich rokov pripravené nastúpiť do školy a prospievať.
Ivan Mako
Plynofikácia budovy Multifunkčného centra Horehronie
Štatutár Združenia mladých Rómov z Banskej Bystrice. Vysokoškolsky vzdelaný sociálny pracovník, ktorý spolu s kolegami založil jedinečné multifunkčné komunitné centrum vo Valaskej. V centre funguje práčovňa, žehliareň, chránené dielne, komunitné a dobrovoľnícke centrum a Dom na pol ceste. Poskytujú služby podnikateľom v bližšom aj širšom okolí a úspešne sa uchádzajú o zakázky v elektronických aukciách. Oprava kotolne im umožnila celoročnú prevádzku.
Zdroj: Karpatská nadácia

Beata
Balogová
