BRATISLAVA. Ďalšou hromadnou žalobou sudcov pre platový rozdiel v porovnaní s platmi sudcov špeciálneho súdu sa zaoberali na Okresnom súde Bratislava I.
Pojednávanie odročilil
Išlo o žalobu ôsmich sudcov. Súdu od šiestich navrhovateľov doručili späťvzatie žaloby. Súd preto odročil pojednávanie na neurčito s tým, že uznesením rozhodne o zastavení konania voči tým navrhovateľom, ktorí vzali žalobu späť.
Až po právoplatnosti tohto uznesenia môže súd pokračovať v predmetnom konaní, vysvetlil hovorca Pavol Adamčiak. V tomto prípade išlo o sudcov z Okresného súdu Rimavská Sobota.
Sudcovia začali v roku 2007 pre vysoké ohodnotenie sudcov Špeciálneho súdu dva druhy žalôb. Niektorí sudcovia podávali žaloby proti Slovenskej republike zastúpenej Ministerstvom spravodlivosti SR a ďalší sudcovia podávali žaloby proti Najvyššiemu súdu SR.
Antidiskriminačnú žalobu podalo vyše 800 sudcov. O nároku približne 450 sudcov bolo právoplatne rozhodnuté zamietnutím žaloby alebo zastavením konania pre nezaplatenie súdneho poplatku, 180 sudcov vzalo žalobu späť.
Príplatky boli diskriminačné
Proti Slovenskej republike zastúpenej rezortom spravodlivosti právoplatne neuspel nikto, v prospech ministerstva bolo právoplatne meritórne zamietnutých päť žalôb, informoval hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla. Ústavný súd v roku 2009 rozhodol, že príplatky sú diskriminačné, parlament ich znížil zo šesťnásobku priemernej mesačnej mzdy na dvojnásobok.
Neskôr tiež rozhodol, že sudcovia, ktorí požadovali od štátu odškodnenie, nemôžu rozhodovať v konaniach svojich kolegov, ktorí tiež žalujú štát.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská v súvislosti s antidiskriminačnými žalobami uviedla, že zo žalôb postupne ubúda. To, že sú tieto žaloby tak dlho na súdoch, je obraz nášho súdnictva, aj iné súdne konania trvajú dlho, uviedla.
Rezort spravodlivosti ako odporca v konaní využíva všetky právne možnosti a Žitňanská nevidí dôvod, aby z pozície ministra vstupovala práve do antidiskriminačných žalôb. "Nepovažovala by som to ani za náležité. Beží to, ako to beží,“ uviedla. Cieľom Žitňanskej je vo všeobecnosti nastaviť podmienky tak, aby boli konania na súdoch rýchlejšie.