BRATISLAVA. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) na Slovensku sa ročne dozvie o 30 až 40 obetiach obchodovania s ľuďmi. V drvivej väčšine ide o Slovákov obchodovaných do zahraničia, najčastejšie do Veľkej Británie za účelom práce.
Pre TASR to povedala Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM na Slovensku.
IOM SR poskytuje v rámci svojho programu pomoc obetiam obchodovania s ľuďmi. Pri ich bezpečnom návrate ročne asistuje v priemere asi 20 ľuďom. Napríklad vlani organizácia identifikovala 29 takýchto obetí, 19 z nich pomohla vrátiť sa späť do svojej krajiny.
"Slovensko je stále najmä krajinou pôvodu obetí obchodovania s ľuďmi," informovala Vatráľová. Pracovníci organizácie však podľa nej majú v niektorých prípadoch indície, že ľudia sú obchodovaní i sem. Nejde však o vysoké počty. Takýmto cudzincom organizácia pomáha vrátiť sa domov.
IOM pomáha aj pri dobrovoľnom návrate cudzincov do svojej krajiny. Vlani tak urobila v 92 prípadoch. Vie im poskytnúť i podporu, s ktorou si v krajine pôvodu vedia zabezpečiť základné životné potreby. V minulom roku takto podporila 17 ľudí.
Organizácia tiež minulý rok zabezpečila humanitárny transfer 98 utečencov z utečeneckých táborov na Slovensko, ktoré im na svojom území poskytlo dočasné útočisko. Utečenci budú po absolvovaní prípravy presídlení zo Slovenska do krajín, ktoré im poskytnú nový domov.