BRATISLAVA. Dva mesiace po parlamentných voľbách sa nálady voličov príliš nezmenili, ukázal najnovší prieskum agentúry Focus.
Najvýraznejšie sa prepadla vládna Sieť Radoslava Procházku. Dostala sa pod hranicu zvoliteľnosti, na 3,5 percenta hlasov opýtaných. Podobný výsledok jej namerala agentúra aj v prvom prieskume po voľbách v marci.
"Pokles signalizuje najmä to, že Sieť vstúpila do koalície, ktorá nevyhovuje všetkým voličom," povedal Martin Slosiarik z Focusu.
Zvyšné zo súčasných parlamentných strán si podľa prieskumu popularitu udržali. Voľby by opäť vyhral Smer s 28,7 percentami, čo je takmer rovnaký výsledok ako dosiahla strana vo voľbách. Podobne dopadla aj druhá SaS, ktorej prieskum nameral 13 percent hlasov, kým v marci to bolo 12,1 percenta.
Mierne si polepšila SNS, ktorá sa dostala na 11,2 percenta a stala sa treťou najsilnejšou stranou.
Sieť sa môže vzchopiť
Ani opakované výsledky prieskumov, ktoré namerali Sieti menej ako päť percent, však podľa Slosiarika neznamenajú pre stranu politickú smrť. Merania momentálne odrážajú skôr názory ľudí na vznik novej vlády a nie spokojnosť či nespokojnosť s jej výsledkami.
"Ďalšia pozícia strany bude závisieť od toho, čo sa jej podarí presadiť a ako to bude prezentovať. Jej výhodou je to, že je vo vláde, a teda aj bude na očiach," hovorí Slosiarik.
Pripomenul, že v podobnej situácii bola po voľbách v roku 2012 aj SDKÚ. V ďalšom období sa jej podarilo opäť rásť a dosiahnuť úroveň siedmich či ôsmich percent. Pod čiaru zvoliteľnosti ju neskôr opäť dostali až vnútrostranícke nezhody a odchody viacerých predstaviteľov.
SaS môže ohroziť nová strana
Napriek malým posunom v preferenciách sa však podľa Slosiarika isté náznaky v správaní voličov odhadnúť dajú. Oproti výsledkom volieb poukazuje najmä na nárast SNS, či pokles hnutia Borisa Kollára Sme rodina, ktoré získalo v najnovšom meraní 5,9 percenta hlasov. „Zatiaľ sa potvrdzuje, že strana získala hlasy protestného voliča a nemá pevnejšie voličské jadro,“ domnieva sa. Naopak, podobný trend sa zatiaľ neukázal pri ĽSNS, ktorá neklesá.
Za lídra opozície podľa Slosiarika možno naďalej považovať SaS. Upozorňuje však, že strana na seba naviazala aj iných ako liberálnych voličov, a to najmä sľubovaným balíkom ekonomických reforiem. Časť voličov by strane mohla podľa sociológa zobrať ohlásená nová strana trenčianskeho primátora Richarda Rybníčka.
Odhadnúť dlhodobejšie trendy sa bude dať podľa Slosiarika až s väčším odstupom od volieb. Len malé posuny sa ukazujú aj pri zoskupení ako OĽaNO-Nova či strane Most-Híd. Vzorka 1003 ľudí, ktorú oslovovala agentúra od minulého týždňa do pondelka, pritom poslala mimo parlament rovnaké strany ako samotné voľby. Pod päťpercentnou hranicou zvoliteľnosti zostávajú aj KDH či SMK.
Volieb by sa zúčastnilo 69 percent opýtaných a 19,8 percenta voličov by určite neprišlo.

Beata
Balogová
