Najviac vystúpení sa odohrávalo vo vozárni Slovenského národného múzea - Múzea slovenskej dediny v Martine. (Zdroj: Ingrid Ďurinová)
Písmo:A-|A+
MARTIN. Múzeum rómskej kultúry na Slovensku pripravilo v nedeľu 15. mája už 14. ročník podujatia Te prindžaras amen - Spoznajme sa.
Na Jahodníckych hájoch za mestom sa organizátori sústredili na ukážky hudby, tanca, remesiel, spôsobu bývania aj výtvarnej tvorivosti slovenských Rómov.
Červená, žltá, zelená a fialová boli najčastejšími farbami oblečenia folkloristov. (zdroj: Ingrid Ďurinová)
Ženy k Krupiny a Zvolena predvádzali prípravu tradičných rómskych jedál, ktoré sú založené na jednoduchosti ale aj prácnosti.
V hrnci sa varí gója z bravčových čriev naplnených zemiakmi, tukom a koreninami. (zdroj: I. D.)
Kurátorka Múzea kultúry Rómov na Slovensku Adriana Daneková pozvala na podujatie rómsku evanjelizačnú kapelu F6 z Čičavy.
Adriana Daneková a dvaja členovia gospelovej kapely F6 z Čičavy. Hudobníci hrajú spolu už deviaty rok a úzko spolupracujú s grécko-katolíckym formačným centrom Rómov v Čičave. (zdroj: I. D.)
Výtvarník Jozef Fečo prezentoval sériu malieb svetových osobností s rómskym pôvodom. (zdroj: I. D.)
Pred budovou s nápisom "Ján Dianovský - Obchod Miešaným a Strižným Tovarom" sa ľudia zastavovali, debatovali a obzerali si výrobky korytárov a krajčírok. (zdroj: I. D.)
Žiačky Súkromnej strednej odbornej školy z Kežmarku predvádzali vyšívanie ozdôb na tašky. Obložené boli výrobkami školskej krajčírskej dielne, ktorá šije aj kroje pre detské folkórne súbory. (zdroj: I. D.)
Stolársku dielňu odbornej školy z Kežmarku a výrobky z dreva prezentovali dvaja žiaci so svojím majstrom odbornej výchovy. Na mieste vyrobili korýtko. (zdroj: I. D.)
Umelecký kováč Peter Gurník vychováva v kežmarskej kováčskej dielni rómskych kováčov. Talentovaní absolventi by podľa pedagóga potrebovali pomôcť pri štarte po skončení školy formou chránenej dielne alebo podnikateľského inkubátora. (zdroj: I. D. )
Folklóru sa venujú aj deti z martinských Bambusiek. (zdroj: I. D. )
Ochotne pózovali pred fotoaparátmi. (zdroj: I. D.)
Vzácnym exponátom Múzea rómskej kultúry na Slovensku je vajdovská reťaz. Kto zašiel dnu, získal informácie o spôsobe bývania, odievania a obživy Rómov v minulosti. (zdroj: I. D. )
Školy môžu múzeum požiadať o etnografické prednášky aj zapožičanie putovnej výstavy. (zdroj: I. D.)
Beata Balogová
Šéfredaktorka
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu.
Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám.
Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.