BRATISLAVA. Takmer dva milióny balení liekov vyviezli vlani obchodníci zo Slovenska do zahraničia. Vyplýva to z údajov Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, ktorému musia obchodníci podľa zákona vývoz hlásiť.
Napriek povolenému vývozu v lekárňach na Slovensku dlhodobo chýbajú desiatky liekov. Ide najmä o lieky, ktoré sa používajú pri očkovaní detí, lieky pre kardiologických a onkologických pacientov či lieky na riedenie krvi, cystickú fibrózu alebo cytostatiká.
Aké lieky sa najčastejšie vyvážajú
- psycholeptiká
- diuretiká
- psychoanaleptiká
- antivirotiká
- antineoplastiká
- imunostimulanciá
- imunosupresíva
- antiparkinsoniká
- antiepileptiká
- urologiká
Zdroj: ŠÚKL, 2015
Vyvážať lieky zo Slovenska je výhodné. Ich cena na Slovensku totiž nesmie byť vyššia ako je priemer troch najnižších cien v Európskej únii. Obchodníci s liekmi tak na ich vývoze môžu dobre zarobiť. Na jednom balení lieku niekedy aj viac ako sto eur.
Pacientske organizácie, lekári aj lekárnici dlhodobo poukazujú na nedostatok niektorých liekov a navrhujú opatrenia ako zabrániť alebo aspoň výrazne obmedziť ich reexport. Najnovšie chce stanoviť bariéry na sťaženie reexportu liekov aj ministerstvo zdravotníctva.
„Ministerstvo zdravotníctva pripravuje zmeny, ktorých cieľom bude sťažiť špekulatívny vývoz tých liekov, ktoré slovenskí pacienti potrebujú,“ uviedla pre denník SME hovorkyňa ministerstva Stanislava Pondelová. Minister Tomáš Drucker (nominant Smeru) ich chce ako návrh zákona predstaviť na septembrovej schôdzi parlamentu. V pondelok sa k tejto téme stretol s predstaviteľmi Slovenskej lekárnickej komory.
Na základe odporúčaní odborníkov denník SME zostavil zoznam piatich návrhov, ako zabrániť vývozu liekov zo Slovenska.

1. Zmeniť oznámenie štátu na povolenie štátom
Ak chce v súčasnosti lekáreň alebo distribučná spoločnosť vyviezť liek, musí to oznámiť Štátnemu ústavu na kontrolu liečiv. Ak ten nenamieta, môže obchodník liek vyviezť.