BRATISLAVA. Slovensko nemá na to, aby robilo medzištátne osvojenia a malo by od toho upustiť. Myslí si to opozičná poslankyňa SaS Natália Blahová, ktorá poukazuje na problémy s medzištátnymi adopciami.
Minister práce a rodiny Ján Richter nesúhlasí. Trvá na tom, že ak nie je možné osvojiť si dieťa na Slovensku, malo by mať šancu nájsť šťastný domov mimo Slovenska.
Rovnaké pravidlá pre všetky krajiny
A o to sa podľa neho Centrum pre medzinárodnoprávnu pomoc a ochranu detí a mládeže snaží. Medzištátnym adopciám sa venovali v utorok na rokovaní ľudskoprávneho parlamentného výboru.
Richter poukázal, že v minulom roku odišlo na Maltu, do Monaka a Holandska 14 detí. Slovensko dostáva o svojich deťoch postadopčné správy, má teda o nich podľa ministra informácie.
Zdôrazňuje, že pre Slovensko je dôležité mať nastavené rovnaké pravidlá pre všetky krajiny, s ktorými v procese medzištátnych osvojení spolupracuje.
Rovnako upozornil na dvojstupňovú kontrolu, ktorá má zabrániť problémom a zabezpečiť deťom šťastný život v zahraničných rodinách. V súvislosti s problémami s adopciami, o ktorých hovorí dlhodobo Blahová, uviedol, že niektoré prípady sú spolitizované.
"Ak maloleté dieťa nie je možné osvojiť si na Slovensku, chceme, aby si našlo šťastný domov mimo územia SR," zopakoval minister.
Spochybnila dvojstupňovú kontrolu
Blahová spochybnila dvojstupňovú kontrolu spomínanú ministrom. "Ako to, že nezistili, že na jedno dieťa boli štyri žiadosti? Ako je možné, že dieťa bolo už takmer v lietadle?" pýta sa. Poukázala na prípady, v ktorých slovenské orgány v adopciách zlyhávajú.
Jedným je prípad slepého dieťaťa, ktoré sa pripravuje na medzištátnu adopciu. Jeho zdravotný stav je podľa Blahovej informácií taký, že by dieťa "bolo treba sanovať ešte aspoň dva roky".
"A toto dieťatko sa pripravuje na medzištátnu adopciu," poznamenala Blahová. Rovnako podľa nej nie je v poriadku, že na medzištátne osvojenie je posunuté dieťa, ktoré má na Slovensku blízku osobu alebo sú naň doma štyri žiadosti.
Blahová: Správa je veľká amatérčina
Poslankyňa kritizovala aj správu o medzištátnych osvojeniach za rok 2015 z dielne rezortu práce.
"Správa je veľká amatérčina, má veľmi slabú informačnú hodnotu. Nedozvieme sa z nej nič. Len to, že centrum sprevádzalo do zahraničia 14 detí," povedala Blahová. Informácie o procese medzištátnych adopcií chýbali aj predsedníčke výboru Erike Jurinovej (OĽaNO-NOVA).
Minister Richter pripomenul, že podrobnú správu aj s nastavením pravidiel v minulosti už predložil, súčasná správa má byť len odpočet. Súhlasil však s tým, že správu nateraz stiahne a centrum ju doplní.
Zopakoval, že rezort práce urobil v medzištátnych adopciách niekoľko významných krokov a uzatvoril dohody s viacerými krajinami. Zmluvy tak má Slovensko s Holandskom, Maltou, Monakom, Francúzskom. Chcelo by spolupracovať aj so San Marinom, Rakúskom, Nemeckom či Luxemburskom.