BRATISLAVA. Podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár (Most-Híd) otvoril rokovanie štvrtej schôdze parlamentu.
Na programe 67-bodového zasadnutia nie je žiaden koaličný legislatívny návrh, za to až 56 opozičných.
Náhradník nastúpi v stredu
Rokovanie začalo minútou ticha za zosnulého poslanca Ondreja Bindera (ĽSNS).
Parlament tak má aktuálne 149 členov.
Náhradník za zomrelého poslanca Ján Mora (ĽSNS) nastúpi až v stredu, keďže v utorok má Binder pohreb. Podmienkou, aby sa Mora mohol ujať mandátu, je zloženie ústavou predpísaného poslaneckého sľubu.

Väčšinu návrhov predložili liberáli
V pondelok o opozičných návrhoch rokovala aj koaličná rada, ktorá dala podľa podpredsedu Smeru Roberta Kaliňáka svojim poslancom odporúčania. Aké sú, však nepovedal.
Líder Mosta-Híd Béla Bugár už skôr uviedol, že ak opozícia žiada podporu pre svoje návrhy, musí s koalíciou najskôr rokovať, čo sa v tomto prípade nestalo.
Väčšinu legislatívnych návrhov predložila opozičná SaS a podľa liberálov sú zamerané na zlepšenie podnikateľského prostredia. Ako zahlasuje koalícia, zatiaľ jasné nie je.
Na programe je tiež sedem opozičných návrhov zmien Zákonníka práce. Keďže sa všetky týkajú jednej právnej normy, rozprava o týchto bodoch bude zlúčená.
Snemovňa si okrem iného vypočuje aj správu o pripravenosti a prioritách slovenského predsedníctva v Rade EÚ, ktorú prednesie minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru).
V pléne vystúpi aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová so svojou správou za rok 2015.
Na programe je aj voľba predsedu novej štátnej volebnej komisie či voľba kandidátov do disciplinárnych senátov.

Viskupič reagoval na Kaliňáka
Parlament sa dostal do nezávideniahodnej situácie, lebo ho začína úkolovať minister vnútra Robert Kaliňák, myslí si poslanec za OĽaNO Jozef Viskupič.
Viskupič tak reagoval na Kaliňákove výroky po pondelkovej Koaličnej rade, keď minister konštatoval, že pripravili isté odporúčania pre vládnych poslancov, ako majú postupovať na schôdzi národnej rady.
„Podľa mňa sa na tejto schôdzi ukáže, kto a akým spôsobom poslúcha ministra vnútra a kto je jeho poslanec. Po tejto schôdzi bude všetkým jasné, že parlament je v hlbokom predklone pred vládou a orgánom, ktorý nemá žiadnu oporu v zákone, a to je Koaličná rada,“ povedal v utorok novinárom Viskupič.
Hmotnou zodpovednosťou sa zaoberať nebudú
Poslanci sa mali zaoberať aj petíciou za zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov a vylúčenie schránkových firiem z verejného priestoru.
Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý pri schvaľovaní programu navrhol, aby petíciu zaradili na aktuálne rokovanie, zákonodarcovia to však zamietli.
Petíciu za zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov a vylúčenie schránkových firiem z verejného priestoru s viac ako stotisíc podpismi doniesli do parlamentu vlani v decembri predstavitelia Siete.
Beblavý pripomenul, že parlament sa mohol petíciou zaoberať ešte pred marcovými parlamentnými voľbami. Keďže dnes sa koná štandardné rokovanie o návrhoch zákonov, opozičný poslanec nevidí dôvod, prečo o petícii nerokovať v pléne.