BRATISLAVA. Kancelária verejného ochranu práv mala vlani celkovo 2928 podaní. Nie všetky však patrili do pôsobnosti ombudsmana.

Prešetrovanie policajných postupov
Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová zistila porušenie základných práv a slobôd v 144 prípadoch. "To predstavuje porušenie základného práva a slobody približne v každom piatom podnete," povedala v utorok na rokovaní parlamentného ľudskoprávnemu výboru Dubovcová.
Výbor odobril správu o činnosti ombudsmana za minulý rok a odporučil plénu vziať ju na vedomie.
Vo výročnej správe Dubovcová sformulovala viaceré návrhy opatrení. Národná rada SR by podľa nej mala zriadiť nezávislý orgán prešetrovania policajných postupov, pri ktorých došlo k použitiu policajnej sily, donucovacích prostriedkov a ich oprávnenosť vzbudila pochybnosti. Trvá tiež na odstránení systémovej diskriminácie detí v školstve.
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) už skôr zdôraznil, že policajti vždy spisujú záznamy o použití donucovacích prostriedkov.
V prípade pochybností preveruje zásah inšpekcia ministerstva vnútra. Rezort tvrdí, že na základe porovnania postavenia inšpekčnej služby v 30 európskych krajinách dospel k záveru, že Sekcia kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR je jednou z najnezávislejších.
Na margo kamier, ktoré by sa pri zásahoch polície používali a dokladovali by ich priebeh, polícia uviedla, že plánuje naďalej testovať osobné bezpečnostné kamery pre strážcov zákona.

Umiestnenie do uzavretého priestoru
Dubovcová ďalej poslancom v správe odporúča zmeniť zákon o Policajnom zbore SR tak, aby v ňom bol výslovne uvedený zákaz obmedzovania osobnej slobody človeka jeho umiestnením do uzavretého priestoru, ktorý nie je riadne vybavenou celou.
Zároveň zákaz pripútavania, spútavania a iných spôsobov obmedzovania pohybu osoby už umiestnenej v zatvorenom priestore s výnimkou, ak si to vyžaduje jej zdravotný stav skonštatovaný lekárom.
Toto opatrenie má podľa ombudsmanky zabrániť porušovaniu základných práv osôb na osobnú slobodu, integritu, dôstojnosť a zabrániť možnému krutému, neľudskému a ponižujúcemu zaobchádzaniu.
Policajný prezident Tibor Gašpar ešte vlani povedal, že do tzv. vyhradených priestorov polícia umiestňuje osoby len na krátky čas a iba v situácii, keď sa správajú agresívne voči ostatným, voči sebe alebo ničia majetok. Povedal tiež, že problematika obmedzovania osobnej slobody je pod dozorom Európskeho výboru na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania.
Sledovanie vývoja preťaženosti súdov
Dubovcová parlamentu navrhuje tiež legislatívnymi zmenami vytvoriť podmienky pre možnosť vydania odpisov, výpisov či potvrdení z dokladov o vzdelávaní tak, aby po zmene pohlavia ich bolo možné vydať s novým menom a priezviskom a zabezpečiť tak primeranú ochranu súkromia a rodinného života týchto osôb.
Ombudsmanka ďalej odporúča zosúladiť ustanovenia zákona o používaní jazykov národnostných menšín tak, aby si vzájomne neodporovali a aby bolo bez prekážok možné vydávať úradné výpisy z matriky (rodný list, sobášny list, úmrtný list) dvojjazyčne, teda aj v jazyku ktorejkoľvek národnostnej menšiny.
Ďalší návrh Dubovcovej sa týka rezortu spravodlivosti. Tu poslancom navrhuje zaviesť pre ministerstvo zákonnú povinnosť, aby na základe štatistických údajov sledovalo vývoj preťaženosti všetkých súdov a každoročne vyhotovilo, priebežne aktualizovalo a zverejňovalo zoznam preťažených súdov.