SME

Kontrola ukázala v Tomanovej domove Peto porušenia, upozorňuje Bláhová

Detský domov mal porušiť ustanovenie tým, že si nesplnil oznamovaciu povinnosť.

Natália Blahová.Natália Blahová. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Detský domov Peto, ktorý spravuje Petronela Tomanová, dcéra komisárky pre deti, porušil zákon, čo dokázala aj kontrola ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Povedala to poslankyňa NR SR Natália Blahová (SaS) na zasadnutí výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Prečítajte si tiež: Tomanovej detský domov Peto kontroluje tím z ústredia práce Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nesplnil oznamovaciu povinnosť

Vo výsledkoch kontroly ústredia práce sa píše, že akreditovaný subjekt v troch prípadoch porušil ustanovenie tým, že si nesplnil oznamovaciu povinnosť a v lehote do 8 dní neoznámil MPSVR zmeny rozhodujúcich skutočností, konkrétne neoznámil, že prijal do pracovného pomeru ďalšieho zamestnanca, nezaslal súvisiacu dokumentáciu a neoznámil, že zmenil pracovné zaradenie dvoch zamestnancov a nezaslal príslušnú dokumentáciu.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Dubovcová sa pre detský domov PETO obrátila na súdy Čítajte 

„To, čo ministerstvo detskému domovu vyčíta, je podmienkou na udelenie akreditácie. Domov by ju tak nemal mať,“ povedala Blahová. Protokol z kontroly ústredie zaslalo štatutárke domova Petronele Tomanovej, no tá ho podľa Blahovej odmietla podpísať. Situáciou sa bude opäť zaoberať akreditačná komisia, a to v stredu 18. mája.

Kontrola v domove Peto bola od 10. februára do 31. marca a bola zameraná na dodržiavanie zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele.

Málo profesionálnych rodičov

Na začiatku kontroly bolo v domove 14 detí, a to päť na pobyte u budúcich náhradných rodičov, v samostatnej skupine ďalších päť.

Z nich boli štyri deti od štyroch do desiatich rokov, konkrétne dve dvojice súrodencov a ďalšie trojročné dieťa, ktoré do domova prišlo 20. januára s cieľom umiestniť ho do mesiaca do profesionálnej rodiny. V profesionálnej rodine boli na začiatku kontroly štyri deti.

SkryťVypnúť reklamu

Ku koncu kontroly bolo päť detí na pobyte u budúcich náhradných rodičov, štyri deti boli v samostatnej skupine a ďalších päť u profesionálnych rodičov.

„Z uvedeného vyplýva, že detský domov nemá dostatočný počet profesionálnych rodičov vzhľadom na počet detí do šesť rokov. Návštevný pobyt nie je pre budúcich náhradných rodičov nijak záväzný, môže byť krátkodobý a budúci náhradný rodič môže dieťa kedykoľvek z takéhoto pobytu vrátiť,“ vysvetlila Blahová na zasadnutí výboru. Ako pokračovala, podľa zákona sa smie jeden profesionálny rodič starať najviac o tri deti.

Žiadajú, aby sa vzdala funkcie

Vierou Tomanovou sa v utorok výbor zaoberal v bode rôzne, ktorý obsahoval petíciu pre detskú ombudsmanku, aby sa vzdala svojej funkcie.

Tá je podľa Natálie Blahovej v konflikte záujmov práve pre detský domov svojej dcéry. Petíciu odovzdala spolu s podpredsedníčkou NR SR Luciou Nicholsonovou do podateľne parlamentu s 3 342 podpismi. Blahová chce, aby sa prokuratúra aj súdy vecou zaoberali a dohliadli na dodržiavanie zákona. Poslankyňa tiež chce, aby sa kauzou zaoberal výbor aj naďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Detský domov Peto, ktorý sídli na Prokopovej 43 a 45 v Bratislave, má akreditáciu od akreditačnej komisie rezortu práce od 16. augusta 2013, najskôr s kapacitou 12 detí, neskôr bola rozšírená na 16 detí. Prvé dieťa do domova umiestnili 29. júla 2015.

Na začiatku kontroly ústredia práce pracoval v domove jeden odborný tím zložený z jedného sociálneho pracovníka a jedného psychológa, v samostatnej skupine bolo šesť vychovávateľov a pomocných vychovávateľov a v domove pôsobili v tom čase aj traja profesionálni rodičia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 412
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 039
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 450
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 068
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 682
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 610
  8. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Šimon Nemec oslavuje víťazný gól v treťom zápase play-off.

Slovenského obrancu označil ako svetlý bod neúspešnej série.


TASR
Slovenskí reprezentanti na MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Pozrite si, kde sledovať štvrťfinálový zápas na MS v hokeji hráčov do 18 rokov 2025: Slovensko - Nemecko.


Tréner Martin Dendis a slovenská striedačka v zápase Slovensko - Lotyšsko na MS 18.

Dôležitým faktorom môžu byť vo štvrťfinále presilové hry.


Marián Michalovský
Futbalisti FC Barcelona.

Zápas semifinále Ligy majstrov odvysiela stanica Nova Sport.


SkryťZatvoriť reklamu