BRATISLAVA. Strohé opakovanie frázy „výkon súdneho rozhodnutia“ a následne zobratie kričiaceho, hryzúceho a kopajúceho chlapca pred očami prvákov už preverujú úrady a zaoberajú sa ním aj príslušné ministerstvá.
„Jedna vec je súdne rozhodnutie, druhá vec je jeho výkon, a ten v žiadnom prípade nesmie byť realizovaný bez empatie k dieťaťu. Očakávam, že predseda súdu vyvodí zodpovednosť,“ napísala na Facebooku ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Prvý námestník generálneho prokurátora René Vanek už vydal pokyn krajskému prokurátorovi v Banskej Bystrici, aby celú vec okamžite preskúmal a prijal prípadné opatrenia, tvrdí hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
"Vo veci postupu zamestnanca súdu zabezpečujúceho výkon rozhodnutia súdu, bola vec odstúpená príslušnej súčasti Policajného zboru vzhľadom na to, že vo veci sa javí podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa," uviedla.
Pre dieťa si v piatok do základnej školy v obci Brehy prišla jeho matka Blanka Gregušová a vyšší súdny úradník za sprievodu pracovníčky sociálnej ochrany detí. Na zobratie dieťaťa mali povolenie súdu v Banskej Bystrici.
Riaditeľka školy Mária Škodová plánuje na úradníka podať trestné oznámenie a rodičia detí zvolajú mimoriadne rodičovské združenie.
Video s odňatím dieťaťa v utorok zverejnila aktivistka a blogerka Monika Kozelová. Tá o prípade v pondelok informovala na svojom blogu po tom, ako ju oslovila škola s prosbou o pomoc.

Necitlivé zaobchádzanie
Kozelová upozornila, že podľa vyhlášky musí byť riaditeľ školy o odobratí dieťaťa informovaný spravidla 24 hodín pred zákrokom. Potom má s úradníkom spolupracovať tak, aby priebeh odňatia bol čo najviac šetrný a bol najmenšou ujmou pre psychické a fyzické zdravie dieťaťa. To sa podľa nej nestalo.
„Oni tam nabehli ako supy. Dnes sme boli s pani učiteľkou a má modriny z toho, ako sa jej držal,“ povedala pre v utorok denník SME Marta Kolárová, Marcova stará mama, ktorá sa o chlapca niekoľko rokov starala.
Žitňanská tvrdí, že počas odňatia Marca došlo k porušeniu vyhlášky. „Som presvedčená o tom, že každý, kto robí takýto výkon rozhodnutia, tak musí vnímať aj citlivosť prípadu a vzhľadom na okolnosti zabezpečiť výkon tak, aby dieťa bolo čo najmenej traumatizované, ale aj okolie, teda aj tie ďalšie deti,“ povedala.
Advokát Tomáš Záhradník takisto upozorňuje na to, že postup súdneho úradníka bol nevhodný. "Zákon prikazuje konať vždy tak, aby to bolo v záujme maloletého dieťaťa, čo v tomto prípade určite nebolo, keďže k odobratiu došlo uprostred vyučovania," povedal. Primeraným postupom podľa neho bolo, aby prišiel súdny úradník so sociálnou pracovníčkou po Marca k jeho starej mame, u ktorej býval. Ak by ich k Marcovi nepustila, mohli požiadať o súčinnosť aj políciu. Zájsť po dieťa priamo do školy síce je možným ďalším riešením, no postup mal vyzerať inak.
"Úradník mal ísť za riaditeľkou školy, predložiť jej všetky dokumenty a požiadať ju o spoluprácu," dodáva Záhradník. Legitimácia pracovníkov, ktorú zachytáva video, bola totiž podľa neho nedostatočná. Rovnako aj spôsob, akým učiteľke oznámili, že jej hrozí väzenie v prípade, ak nebude spolupracovať.

Otázka etiky
Súd neinformoval Úrad práce sociálnych vecí a rodiny, že si ide chlapca vziať, pričom je to jeho povinnosť. Sociálka k rozhodnutiu navyše musí zaujať stanovisko. Neskôr si len prizvali sociálnu pracovníčku, ktorá celý zákrok sledovala a do procesu nezasiahla, hoci má na to kompetencie, tvrdí Kolárovej právnička Veronika Škodová.
„Bolo to maximálne neštandardné, neboli dodržané zákonné ustanovenia a na veľa vecí sa nebral ohľad,“ povedala Škodová.
Minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter nariadil podrobnú kontrolu celého prípadu a pre zamestnancov do budúcnosti vypracuje metodické usmernenie. Zákon, ktorý platí je podľa neho dostačujúci, ale spôsob realizácie je problémový.
„Zákon [pracovníčka kurately] neporušila žiadny, to je skôr otázka etiky, ktorá súvisí s výkonom súdneho rozhodnutia. Ľudsky ako postupovali to bolo nezodpovedné,“ povedal Richter.
Ústredie sa ohradilo
Riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Jana Lukáčová pre agentúru SITA uviedla, že úrad má informáciu o tom, kde sa 7-ročný Marco momentálne nachádza.
Úrad zároveň tvrdí, že v tomto prípade išlo o výkon súdneho rozhodnutia a orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately si plnil povinnosti, ktoré mu vyplývajú zo zákona.
"Orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately na požiadanie súdu poskytuje pri výkone rozhodnutia súčinnosť súdu. Zástupca súdu je oprávnený vydávať pokyny orgánom, ktoré poskytujú súčinnosť," uvádza Lukáčová s tým, že orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately poskytuje pri výkone súdneho rozhodnutia súčinnosť najmä zabezpečením prítomnosti zamestnanca, úlohou ktorého je svojou odbornou spôsobilosťou a znalosťou rodinných pomerov prispieť k uľahčeniu výkonu rozhodnutia pre dieťa.
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny sa zároveň ohradzuje voči interpretácii výkonu rozhodnutia súdu v blogu Moniky Kozelovej, v ktorom sa uvádza, že "Malého prváčika násilím odvliekla sociálka rovno z triedy“.
Ústredie tvrdí, že ide o nepochopenie výkonu rozhodnutia súdu a poskytnutej súčinnosti príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Banskej Štiavnici.
"Táto interpretácia preceňuje postavenie a pôsobnosť orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorý je pri výkone rozhodnutia súdu tým, kto na žiadosť súdu poskytuje súdu súčinnosť pri výkone rozhodnutia. Nerozhoduje o podmienkach, okolnostiach výkonu rozhodnutia súdu. Celý výkon rozhodnutia o výchove maloletých detí je v gescii súdu," dodáva Lukáčová.

Kiska: Je to neprípustné
Spôsob, akým úradníci v prípade Marca postupovali, považuje prezident Andrej Kiska za neprípustný. "Hoci som na výjazde, mal som niekoľko telefonátov a píšu mi aj občania. Sám som sa aktívne pýtal, ako to je. Spôsob, akým to prebehlo, je neprípustný," uviedol prezident počas dnešnej návštevy stredného Slovenska.
Ocenil, že ministri už v tejto veci konajú. Zároveň prisľúbil, že bude veľmi podrobne celý prípad monitorovať.
"Nerozumiem tomu, ako môže v takejto vyspelej spoločnosti ako naša, v takejto krajine, prísť k takémuto traumatizujúcemu zážitku pre dieťa, pre jeho spolužiakov, pre celú školu," poznamenal Kiska.
Spor o dieťa
O dieťa sa sporia Blanka Gregušová a jej matka a zároveň stará mama malého Marca Marta Kollárová. Z vyjadrení oboch strán vyplýva, že spor sa začal v decembri minulého roka. Dovtedy vzťahy boli medzi nimi dobré. Matka za Marcom pravidelne chodila a stará mama ho aj navštívila vo Švajčiarsku, tvrdí Gregušovej advokátka Diana Messingerová.
Po niekoľkomesačných rozhovorov o tejto téme Marcova matka oznámila jeho starým rodičom, že si chlapca vezme k sebe do Švajčiarska, pričom dovtedy býval u nich.
Matka ho chodievala pravidelne navštevovať a telefonovala s ním, s čím Kolárová nesúhlasí. Tvrdí, že Gregušová o neho nejavila skoro žiadny záujem.
Kolárová požiadala súd v Žiari nad Hronom o zverenie dieťaťa do jej starostlivosti. Ten ho v rámci predbežného opatrenia starej mame aj zveril. Voči tom sa Gregušová odvolala a Banskobystrický súd jej dal za pravdu. Dieťa si tak mohla vziať jeho matka.
Keďže chlapcova stará mama podľa Messingerovej nespolupracovala, musela matka požiadať o výkon súdneho rozhodnutia, ktorý prebehol minulý piatok.
„Keby chlapcova stará mama rešpektovala vykonateľné rozhodnutie súdu, tak nikdy by k výkonu rozhodnutia a týmto stresom nemuselo dôjsť,“ povedala Messingerová.
Chlapec je teraz vo Švajčiarsku v dome jeho matky, má vybavené zdravotné poistenie a chodí do školy. Súd o dieťa stále pokračuje, matka sa ho podľa jej advokátky bude riadne zúčastňovať.
„Jeho matka urobí všetko preto, aby dieťa do konania zatiahla čo najmenej. Samozrejme bude rešpektovať súd, jeho rozhodnutia a postupovať v zmysle zákona,“ povedala Messingerová.
Autor: pk

Beata
Balogová
