BRATISLAVA. Slovensko neuvažuje o tom, že by prijalo ďalších utečencov namiesto dvoch rodín asýrskych kresťanov, ktoré sa rozhodli vrátiť zo Slovenska do Iraku.
Po zasadnutí vlády to v stredu uviedol minister vnútra Robert Kaliňák (Smer).
Návrat 21 z celkom 149 utečencov, ktorých Slovensko prijalo vlani, potvrdil v utorok 17. mája rezort vnútra.

Počet nemusí byť konečný
"Zatiaľ nepredpokladáme nejakú náhradu, pretože je s tým obrovské množstvo práce," naznačil Kaliňák s tým, že občianske združenie Pokoj a dobro a Nitrianska diecéza, ktorí integráciu Iračanov zabezpečujú, čelia náročnej úlohe. "V tejto chvíli nevidím priestor, že by sme mali zväčšovať kapacitu na integráciu," doplnil.
Riaditeľ Migračného úradu ministerstva vnútra Bernard Priecel v utorok v Rádiu Slovensko uviedol, že počet Iračanov, ktorí rezignovali na presídlenie a vrátia sa domov, nemusí byť konečný.
"Nie je to vylúčené," reagoval na tieto slová Kaliňák. "Je to v súvislosti s tým, ako sa budú alebo nebudú schopní integrovať, alebo ako im bude chýbať ich domovina," doplnil s tým, že integrácia je náročný dlhodobý proces, ktorý býva nie vždy úspešný.

Pokračujú v integrácii
Návrat skupiny utečencov bol zabezpečený v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu. Zvyšná časť asýrskych kresťanov z Iraku na Slovensku naďalej pokračuje v integrácii.
"Deti už navštevujú školy v okolí Nitry, všetci asýrski kresťania majú prístup k výučbe slovenčiny, začali sa kontaktovať s potenciálnymi zamestnávateľmi," informoval rezort vnútra.
Nový domov našlo v Nitre a okolí, po príchode na Slovensko v decembri minulého roka, 149 asýrskych kresťanov z Iraku, celkovo 25 rodín. Ubytovaní sú v priestoroch, ktoré im poskytlo Biskupstvo Nitra. Občianske združenie Pokoj a dobro zabezpečuje výučbu slovenského jazyka pre dospelých, rodinám poskytuje prostredníctvom svojich odborných pracovníkov sociálne a právne poradenstvo.

Zišiel by sa ďalší útvar zaistenia pre cudzincov
Slovensku by sa podľa Kaliňáka zišiel minimálne ešte jeden útvar policajného zaistenia. Tam putujú cudzinci, ktorí nelegálne prekročili naše hranice, našli ich na našom území bez povolenia alebo existujú na ich zadržanie iné špecifické dôvody. Podľa šéfa rezortu vnútra však o tom nie je ešte rozhodnuté, pričom všetko závisí od finančných prostriedkov.
„V tejto chvíli nie sú útvary policajného zaistenia preplnené, no v čase špičky migračnej krízy praskali vo švíkoch,“ poznamenal dnes po rokovaní vlády.Ako Kaliňák pokračoval, tým, že Slovensko dôsledne plní readmisné dohody a dublinské pravidlá, a aj partneri v Maďarsku a na Ukrajine sú zodpovední, policajné útvary sa podarilo vyprázdňovať.
„V tejto chvíli sú v štandardnom režime,“ doplnil.Ministerstvo vnútra má viacero zariadení, ktoré by boli vhodné na nový útvar, pričom ide o rezortom využívané zariadenia. Podľa vyťaženosti sa v nich môže zmeniť režim, čiže nad žiadnou novou lokalitou sa neuvažuje, priblížil.
„Zväčšili sme kapacitu tých útvarov policajného zaistenia, ktoré máme. Ak by bolo potrebné, uvažovali by sme o zmene časti zariadenia v Humennom,“ povedal minister.Na Slovensku fungujú dva útvary policajného zaistenia, a to v Medveďove a Sečovciach, záchytný tábor v Humennom, pobytové tábory v Rohovciach a Opatovskej Novej Vsi a zariadenie pre utečencov v Gabčíkove.