BRATISLAVA. Signatári deklarácie školských odborov v stredu diskutovali o úlohách, ktoré chce ministerstvo školstva splniť do konca roka.
Po hodinách rokovania predseda školských odborov Pavel Ondek pred novinármi vyhlásil, že dospeli k jednote a „budú ďalej spolupracovať na veciach, ktoré sú veľmi dôležité pre slovenské školstvo“. Počnúc financovaním, technickým zabezpečením škôl či zmenami zákona.
Peniaze pohltia tarify
Úlohy, ktoré ministerstvo navrhlo, si chcú bližšie objasniť počas štvrtkového okrúhleho stola. Diskusia za prítomnosti ministra Petra Plavčana bude prebiehať v dvoch etapách. Dopoludnia sa budú preberať témy pre vysoké školstvo, popoludní nasleduje regionálne školstvo.
Mária Smreková z Asociácie súkromných škôl a školských zariadení hodnotí dokument napriek viacerým pripomienkam pozitívne. „Bola by som veľmi rada, ak by to vyšlo tak, ako je to navrhnuté,“ povedala o podkladoch ministerstva. Zároveň je však skeptická, pretože na navrhované zmeny treba peniaze.
Za najdôležitejšie signatári považujú neakceptovanie ich februárovej deklarácie. Jednoznačným problémom je najmä finančné krytie platov, ale aj samotného chodu škôl. „Vieme, že situácia v školách je katastrofálna,“ povedal Ondek. S nedostatočným krytím plánovaných reforiem súhlasí aj predseda rady vysokých škôl Martin Putala.
Aj samotný podklad na diskusiu pri okrúhlom stole pri viacerých úlohách priznáva, že chýbajú peniaze. Signatári preto budú žiadať, aby ministerstvo predložilo plán, ako mieni svoje plány finančne zabezpečiť.
„Reformy a skvalitňovanie vzdelávania a výskumu si vyžadujú ďalšie prostriedky a plánované zvyšovanie podľa návrhu zhltne tarifné platy. My potrebujeme ísť ďalej," hovorí Putala.
Kľúčová otázka štvrtkového okrúhleho stola je podľa viceprezidentky Slovenskej komory učiteľov Soni Puterkovej to, akú vôľu má vláda, aby zabezpečila dostatočné financovanie nielen na primerané zvýšenie miezd, ale aj na odstránenie takzvaného, modernizačného dlhu. Spadajú pod neho zanedbané budovy škôl, športoviská, laboratóriá, učebne, triedy a ich vybavenie.
„Okrúhle stoly a pracovné skupiny na ministerstve túto otázku nevyriešia, môžu len formulovať problémy a predostrieť možné riešenia, ale rozhodnutie, či školstvo bude priorita, je na rozhodnutí ministra financií, premiéra, vlády a parlamentu," myslí si Puterková.

Na rozpočet nepomysleli
Sklamaním bol pre signatárov aj fakt, že ministerstvo školstva sa pri zvyšovaní platov opäť nezaoberá situáciou nepedagogických zamestnancov. „Zvýšenie platu je také nízke, že si ho zaslúžia všetci ľudia v školstve,“ myslí si o prisľúbených šiestich percentách prezidentka Združenia základných škôl Slovenska Alena Petáková.
Signatárov nemilo prekvapil aj fakt, že sa návrh nezaoberá ani návrhom štátneho rozpočtu na rok 2017, ktorý mohol prispieť k zlepšeniu situácie v školstve. „Ukazuje to nesystémovosť tohto kroku,“ hovorí Ondek.
Na štvrtkovom rokovaní s ministerstvom budú signatári pripomienkovať systém výučby, prístup k takzvaným málotriedkam a jazykovým školám. „Povedali sme, že ak pôjde o zmenu zákona o financovaní škôl, bolo by dobré, aby ministerstvo hovorilo o tom, že škola bude solventná, ak bude mať v triedach minimálny, a nie maximálny počet žiakov,“ povedal šéf odborov.
Do tarify či mimo nej
Signatári navrhujú iný systém financovania škôl, aby sa vychádzalo nielen z normatívneho financovania, ktorý Ondek označil za archaizmus, ale aj zo mzdových inventúr. „Ak to ministerstvo prijme, malo by garantovať aj nadtarifnú zložku platu, ktorými môže riaditeľ motivovať svojich kolegov,“ povedal.
Riaditeľ má aj teraz možnosť motivovať zamestnanca, môže tak urobiť až do dvojnásobku jeho platu. Ale podľa Ondeka je to tak len na papieri. „V skutočnosti školy takýmto balíkom peňazí nedisponujú,“ povedal.
Petákovú prekvapuje, že aj keď nepedagogickí zamestnanci patria pod verejnú správu a iné rezorty dokážu takýmto zamestnancom dať aj stopercentný príplatok, v školstve to možné nie je. Namiesto toho riaditelia škôl doplácajú k tarifným platom peniaze, aby dobehli aspoň minimálnu mzdu.
Napríklad kuchárky a školníci v súčasnosti zarábajú okolo 400 eur v hrubom. Podobná situácia je aj na vysokých školách, kde je 10-tisíc nepedagógov. Podpredseda odborového zväzu Miroslav Habán uviedol, že pri šesťpercentnom zvyšovaní platov pedagogických zamestnancov na vysokých školách sa zabudlo aj na vedecko-výskumných zamestnancov, ktorí sú v osobitnej platovej tabuľke.
V prípade pedagogických a odborných zamestnancov, ktorým sa má zvyšovať plat o šesť percent, by odborári uprednostnili, aby sa zvýšenie nedelilo na tarifnú a motivačnú zložku, ale smerovalo iba do taríf. Ak by nešli do taríf, nie sú nárokovateľnou zložkou.

Zrušenie kreditov
Smreková by v prípade vysokých škôl v návrhoch privítala zmienku o tom, aby zverejňovali profil stredoškolského absolventa, o akého majú záujem. Vzniklo by tak prepojenie stredného a vysokého školstva, ktoré v súčasnosti neexistuje.
„Každá vysoká škola má svoje špecifiká a nie každý maturant ich spĺňa,“ vysvetľuje riaditeľka súkromného gymnázia a ilustruje problém na technických školách, ktorým prekáža slabá úroveň matematiky u maturantov. „Ak z nej študent nematuroval, má vedomosti na úrovni najnižších štandardov,“ hovorí.
Podstatné je podľa nej zmapovať činnosť učiteľa v priebehu roka. Domnieva sa, že by to sprehľadnilo systém odmien a bolo by jasné, ktoré aktivity zahŕňa tarifný plat a čo už je nad jeho rámec. „Momentálne je to len na skúsenostiach a odhade riaditeľa,“ hovorí.
Odporúčala by tiež úplne zrušiť kreditový systém. „Absolútne nespĺňa svoj účel, učiteľ si ním iba naháňa plat,“ vysvetľuje. Ďalšie vzdelávanie učiteľov by podľa nej malo prebiehať v školách, ktoré naň dostanú peniaze. Vychádza pritom z faktu, že školy najlepšie vedia, v čom majú ich učitelia resty. Zároveň by sa tým zamedzilo súčasným problémom s uznávaním kreditov.
Návrhy úloh v školstve v roku 2016, ktoré vyplývajú z vládneho programu
Regionálne školstvo
- Legislatíva a financie súvisiace so zvýšením platov pedagogických a odborných zamestnancov
- Príprava novely zákona o financovaní škôl
- Zabezpečiť základnú funkčnosť Rezortného informačného systému
- Prehodnotenie presunu časti kompetencií pri riadení a financovaní škôl na ministerstvo vnútra
- Skvalitnenie duálneho systému vzdelávania
- Preskúmanie problému takzvaného modernizačného dlhu
- Zmapovanie kapacít materských škôl a príprava návrhov na ich rozšírenie
- Znižovanie administratívnej záťaže
Vysoké školy
- Legislatíva a financie súvisiace so zvýšením platov vysokoškolských učiteľov
- Novela vysokoškolského zákona v súvislosti s úpravou systému akreditácií
- Revízia sústav študijných odborov
- Prepracovanie hodnotenia vysokoškolského výskumu
- Príprava a spustenie centrálneho rozvojového projektu na zavedenie kalkulácie nákladov verejných škôl
- Zabezpečenie peňazí na existujúce schémy a podporu mobilít
- Umožniť vo vybraných prípadoch obsadiť funkčné miesto profesora a docenta aj na základe predpokladov, nie titulu
- Výzva na tvorbu študijných programov v cudzom jazyku
- Rozpoznanie a podpora výskumu vysokých škôl, ktorý rieši problémy významné pre rozvoj Slovenska
- Otvoriť prístup k peniazom určeným na výskumné a umelecké projekty aj súkromným školám

Beata
Balogová
