BRATISLAVA. Sociálni pracovníci nemôžu zasahovať do právomocí súdov, ale mali by mať pri odnímaní dieťaťa väčšie právomoci. Možno až právo pozastaviť výkon súdneho rozhodnutia, ak bude proces neadekvátny, ako tomu bolo v prípade sedemročného Marca na základnej škole v obci Brehy v okrese Žarnovica.
Myslí si to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer). Rezort práce prípad malého Marca prešetruje. Podľa ministra sociálna pracovníčka nepochybila. Plná zodpovednosť je podľa Richtera u vyššieho súdneho úradníka, ktorý vo funkcii skončil.

Richter chce pre sociálnych pracovníkov väčšia oprávnenia
"V súčasnosti prebieha medzirezortné pripomienkové konanie novelizovanej vyhlášky ministerstva spravodlivosti, ktorá rieši výkon podobný tomuto. Je maximálnym možným záujmom rezortu práce sa podieľať na príprave tohto dokumentu. A vyslovujem aj istú požiadavku pre väčšie oprávnenie sociálnych pracovníkov pri výkone súdneho rozhodnutia. Ak by to bolo možné dokonca až také, aby sociálny pracovník mal právo pozastaviť tento výkon," povedal na Hodine otázok v parlamente Richter.
Je presvedčený, že sa nájde riešenie, ktoré by, v prospech dieťaťa, posilnilo postavenie sociálneho pracovníka pri výkone súdneho rozhodnutia.
Dodal, že rezort koná a prípad podrobne prešetruje. "Úrady práce dostali pokyn, aby sa sociálni pracovníci pred poskytnutím súčinnosti pri výkone takýchto súdnych rozhodnutí vopred oboznámili s ich plánovaným priebehom a v prípade potreby vopred upozornili súdnych úradníkov na možné problémy. A navrhli zmeny v postupe tak, aby bolo zachované právo dieťaťa," vysvetlil minister. Zdôraznil, že je potrebná dôslednejšia spolupráca sociálnych pracovníkov so súdmi pri príprave výkonu rozhodnutia tak, aby sa predchádzalo situáciám, v akej sa ocitol malý Marco.

Metodické usmernenia existujú
Minister zdôraznil, že sociálni pracovníci mávajú metodické usmernenia a vedia, ako majú postupovať pri výkone súdneho rozhodnutia.
"Nie je problém v tom, že by odborne nevedeli, ako postupovať. Vidím ale rezervu v tom, že sociálny pracovník by mal mať väčšie právomoci pri tomto akte, aby nedošlo k tomu ako teraz. V tomto prípade je to však plná zodpovednosť príslušného súdneho úradníka," vyhlásil Richter s tým, že rezort práce nebude nikdy niesť zodpovednosť za individuálne zlyhanie súdneho úradníka.
Richter odpovedal na otázky viacerých poslancov týkajúce sa prípadu malého Marca. Poslankyňu Annu Verešovú (OĽaNO-NOVA) zaujímalo aj to, či má sociálna pracovníčka informácie o tom, ako je o chlapca postarané teraz. "Žijú v štvorizbovom byte, matka pracuje, o syna je postarané, žije v slovenskej komunite, už tretí alebo štvrtý deň je v škole, kde sa vyučuje nemecký jazyk, ale so slovenskou komunitou," uviedol Richter.

Žitňanská apeluje na psychológiu
Sudcovia, vyšší súdni úradníci a aparát, ktorí sa podieľajú na výkonoch rozhodnutia vo vzťahu k maloletým deťom, by mali byť nielen dobrí právnici, ale trochu aj psychológovia. Na posilnení ich špecializácie má záujem ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).
"Musíme vzdelávanie ľudí, ktorí pracujú s deťmi, posunúť na inú úroveň vrátane psychologických vedomostí a zručností. Je mojou ambíciou posilniť špecializáciu v tejto oblasti, či už súdov, alebo vyšších súdnych úradníkov, a dostať na inú úroveň vzdelávanie týchto ľudí," povedala na dnešnej Hodine otázok v parlamente ministerka.
Je presvedčená, že títo ľudia musia dobre vedieť vyhodnotiť situáciu. "Asi musia byť nielen dobrí právnici, ale v niečom aj psychológovia a preto ten náš dôraz do budúcnosti bude na to, aby sme im pomohli dobre robiť výkony rozhodnutia," poznamenala.
Ospravedlnila sa
"Hoci sú súdy nezávislé, dovolím sa od uvedeného spôsobu dištancovať a ospravedlniť sa všetkým, ktorých sa tento výkon nepriaznivo dotkol. Takýto spôsob výkonu vo vzťahu k deťom, k Marcovi, považujem za neadekvátny a neprijateľný," vyhlásila.
Žitňanská verí, že sa takéto prípady opakovať nebudú. Apeluje na citlivosť pri odnímaní dieťaťa.
V priebehu tohto alebo budúceho týždňa príde podľa jej slov do medzirezortného pripomienkového konania novela vyhlášky, ktorou sa spresňujú pravidlá pre výkon rozhodnutia vo vzťahu k maloletým deťom.
Rezort spravodlivosti sa tomu podľa Žitňanskej začal venovať skôr, ako sa stal Marcov prípad. Novelizáciu vyhlášky vytvorila pracovná skupina zložená zo zástupcov rezortov práce, zdravotníctva aj školstva, a tiež sudcovia a vyšší súdni úradníci.