BRATISLAVA. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Miroslav Lajčák v piatok odcestoval do Čiernej Hory pri príležitosti osláv 10. výročia obnovenia nezávislosti krajiny.

Počas svojej pracovnej cesty sa stretne s prezidentom Filipom Vujanovičom, premiérom Milom Djukanovičom, podpredsedom vlády Duškom Markovičom a s viacerými ministrami. TASR o tom informoval tlačový odbor MZVaEZ SR.
Politika otvorených dverí
Návšteva je spojená so slávnostným odhalením "Slovenskej ulice" v Podgorici, prevzatím štátneho vyznamenania z rúk prezidenta Čiernej Hory a darovaním štyroch motorových vozidiel pre čiernohorskú hraničnú políciu.
Podpis protokolu o pristúpení Čiernej Hory do NATO Slovensko víta. Podľa Lajčáka je tento krok dôležitým momentom nielen pre Čiernu Horu a Severoatlantickú alianciu, ale aj pre celý región západného Balkánu.
"Práve tam sme vyslali silný signál, že politika otvorených dverí NATO je stále živá, a keď si krajina splní svoje povinnosti, Aliancia urobí, čo sa od nej očakáva,“ zdôraznil Lajčák. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.
Podpisom protokolu získala Čierna Hora právo zúčastňovať sa na zasadnutiach NATO a vystupovať na nich, hoci hlasovať bude môcť až po skončení ratifikácie protokolu vo všetkých členských štátoch. Slovensko má podľa Lajčáka ambíciu byť medzi prvými krajinami, ktoré ratifikujú vstup Čiernej Hory do NATO.
„Dnešný podpis má preto pre mňa aj silný emotívny rozmer. Je symbolické, že desať rokov po tom, ako som z poverenia EÚ organizoval a dozeral na referendum o nezávislosti, som teraz mohol v mene SR podpísať protokol o pristúpení Čiernej Hory do NATO,“ uviedol Lajčák.
Nelegálna migrácia
Na programe dvojdňového zasadnutia majú ministri okrem Čiernej Hory aj diskusie o ďalších vzťahoch s Ruskom a úlohe Aliancie v boji proti výzvam, ktoré prichádzajú z južného susedstva, ako sú ilegálna migrácia a terorizmus z tzv. Islamského štátu.
Ministri rokovali aj o úlohe Aliancie v boji proti nelegálnej migrácii. NATO sa už teraz podieľa na znižovaní migračných tokov cez južnú trasu svojou operáciou v Egejskom mori.
„Slovensko podporuje rozšírenie mandátu tejto operácie aj na Stredozemné more tak, aby sme boli flexibilní a vedeli operatívne reagovať na meniacu sa taktiku prevádzačov, ak sa rozhodnú posielať migrantov inými trasami,“ zdôraznil.