SME

Kaliňák hovorí o posune vpred v boji proti nelegálnej migrácii

Minister upozornil, že ani otvárajúca sa stredomorská trasa nemá zatiaľ takú "výdatnosť" ako pred rokom.

Robert Kaliňák.Robert Kaliňák. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

BRUSEL. Rokovania ministrov vnútra EÚ, ktoré sa konali v piatok v Bruseli, boli podľa ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka posunom vpred z hľadiska hľadania nástrojov na boj proti nelegálnej migrácii.

Kaliňák upozornil, že najnovšie návrhy niektorých krajín sú totožné s politikou, ktorú Slovensko presadzovalo už pred rokom. Zdôraznil, že rada ministrov skonštatovala zníženie počtu migrantov cez balkánsku trasu, čo je podľa neho dané uzavretím macedónsko-gréckej hranice a tiež zvýšenou aktivitou Turecka, ktorá vyplýva z protimigračnej dohody s EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Minister upozornil, že zatiaľ ani otvárajúca sa stredomorská migračná trasa zo severu Afriky nemá takú "výdatnosť" ako pred rokom.

Viaceré aktivity Holanďanov rozvinieme

"Možno nás skúsenosti z minulého roku budú motivovať, aby sme pri cestách migrantov z Líbye alebo Egypta tie opatrenia prijali oveľa rýchlejšie, a dá sa povedať, že mnohé z nich už budú do značnej miery na pleciach slovenského predsedníctva v EÚ," uviedol Kaliňák.

V tejto súvislosti dodal, že Slovensko bude na čele EÚ postupne pokračovať v dobrých začatých aktivitách holandského predsedníctva, viaceré z nich rozvinie a položí tak základné kamene, na ktorých chce EÚ postaviť politiku boja proti nelegálnej migrácii.

Kaliňák pripomenul, že Rada EÚ v piatok rokovala aj o posilnení readmisií a návratovej politiky, čo Slovensko podporuje. Dôsledné uplatňovanie readmisií podľa neho funguje i ako prevencia, najmä voči ekonomickým utečencom, intenzívnejšie zapája do riešenia problémov susedné štáty EÚ a vyvíja tlak aj na krajiny pôvodu migrantov, nielen na krajiny ich tranzitu.

SkryťVypnúť reklamu

Záchranná brzda pre štyri krajiny

V oblasti vízovej politiky EÚ, ktorá bola tiež témou ministerských debát, podľa Kaliňáka treba oceniť návrh tzv. "revízneho postupu". Ten znamená dočasné (polročné) pozastavenie bezvízového styku a mal by začať fungovať vždy, keď niektoré prvky zakotvené v rámci dohôd o bezvízovom režime prestanú platiť.

Systém záchrannej brzdy, ako ho označujú médiá, by sa mal týkať štvorice krajín, ktoré majú alebo budú mať krátkodobý bezvízový styk s EÚ: Gruzínska, Kosova, Turecka a Ukrajiny.

"Môže byť voči nim pozastavený bezvizový styk, a to je už silný nástroj, ktorý získavame v oblasti readmisie," opísal situáciu Kaliňák. Spresnil, že SR tento návrh naplno podporuje, práve preto, že zjednodušuje možnosť pozastaviť bezvízový styk.

SkryťVypnúť reklamu

Silnie tlak na Turecko

Zo štyroch uvedených krajín Slovensko susedí len s Ukrajinou a s tou má SR podľa ministra vnútra dohodnutú dobrú a funkčnú readmisnú dohodu, ktorá môže byť modelom aj pre iné krajiny. Dodal, že migrácia samotných Ukrajincov na Slovensko je minimálna, z hľadiska revízneho postupu by sme mohli mať skôr problémy s občanmi ostatných bezvízových tretích krajín.

Kaliňák zdôraznil, že dohoda o revíznom postupe zatiaľ nebola prijatá, v piatok prebehla len politická diskusia, keďže viacero štátov má vlastné návrhy a okrem toho silnie aj tlak na to, aby Turecko splnilo zvyšných 12 z celkovo 72 kritérií EÚ pre uvoľnenie doterajšieho vízového režimu.

"Tá brzda nastúpi do platnosti vždy, keď budú pochybnosti o dodržiavaní pravidiel. Pre nás je najpodstatnejšia readmisia. Len čo budeme mať pocit, že niektoré pravidlá, ktoré sa dotýkajú organizovaného zločinu, sú zneužívané bezvízovým stykom, tak okamžite nastúpi výhrada zo strany individuálneho členského štátu. V tom je to zjednodušenie," opísal novovytvárajúci sa mechanizmus Kaliňák.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 001
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 847
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 208
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 220
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu