BRATISLAVA. Z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) by sa malo stať široké občianske hnutie.
Cez víkend o vzniku takého hnutia debatovali súčasní i bývalí poslanci za hnutie v Národnej rade, ich asistenti, ale aj kandidáti do parlamentu.
Ako povedal v pondelok poslanec Národnej rady za OĽaNO Jozef Viskupič, išlo o debatu s najbližšími ľuďmi.
„Ideme sa snažiť o čo najmasovejší spôsob identifikácie našich sympatizantov. Je na to niekoľko spôsobov,“ povedal s tým, že nejde o budovanie straníckych štruktúr. "Štruktúry sú praveký spôsob, ako môže občianske združenie alebo politická strana pôsobiť,“ vyhlásil.
Podľa Viskupiča ide o to, aby fungovanie hnutia bolo rýchle, efektívne a autentické a aby mohlo pôsobiť v regiónoch.
V OĽaNO budú riešiť, aký bude mať hnutie štatút, prípadne či bude existovať nejaká forma registrovaného sympatizantstva, až po členstvo. „Hľadáme odpovede na otázky, aké má byť postavenie hnutia, jeho zadefinovanie a priority. Zároveň chceme, aby sme mohli v regiónoch pôsobiť pružnejšie ako doteraz,“ dodal.
Uvedené témy podľa Viskupiča nie sú v hnutí novinkou a nie je to ani reakcia na avizované snahy predsedu Národnej rady Andreja Danka sprísniť podmienky registrácie a kandidatúry do volieb pre politické subjekty.
„Zamýšľali sme sa nad tým dlhší čas. Jedna z priorít je pôsobenie v regiónoch. Víkendovým stretnutím sme rozbehli proces, ktorý bude pokračovať celé volebné obdobie,“ konštatoval Viskupič s tým, že by bolo dobré, ak by to doriešili čím skôr.
Víkendové stretnutie bolo podľa predsedu poslaneckého klubu OĽaNO Richarda Vašečku spätnou väzbou na predvolebnú kampaň a povolebný vývoj od ľudí z regiónov. Potvrdil, že hovorili aj o budúcnosti hnutia.
Niektoré vnútorné veci by chceli mať uzavreté do konca júna. „Do leta chceme mať dohodu na regionálnych koordinátoroch, ktorí by nás zastupovali v regiónoch,“ povedal.
Do konca septembra by mali mať zadefinované, ako hnutie bude pôsobiť na slovenskej politickej scéne v ďalšom období. Líder hnutia Igor Matovič sa k víkendovému stretnutiu vyjadriť nechcel.
Analytik Ján Baránek si myslí, že je najvyšší čas, aby sa OĽaNO, teda strana so štyrmi členmi, stala štandardnou politickou stranou. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, ani v dnešnej digitálnej dobe si nevie predstaviť stranu bez štruktúr, pretože štruktúry často vedú stranu dopredu.
„Štruktúry vyhrávajú komunálne alebo krajské voľby. Na to sú potrebné miestne štruktúry,“ uviedol Baránek, podľa ktorého OĽaNO ťažilo doteraz z toho, že Slovensko je jeden volebný obvod. Podľa neho však aj dnes je politika zameraná na kontakt politika a voliča.