Bratislava 19. apríla (TASR) - Návrh Smeru na vyslovenie nedôvery premiérovi Mikulášovi Dzurindovi v parlamente predpokladá podľa ĽS-HZDS zvážiť odpoveď na dve otázky - či opozičné strany disponujú reálnou silou dotiahnuť Dzurindov pád do konca a akú alternatívu budúceho kabinetu predstavia po prípadnom páde vlády.
"Predpokladám, že Smer vyvolá rokovania minimálne na úrovni poslaneckých klubov a bolo by korektné, keby sa rokovalo aj na úrovni predsedov opozičných strán," povedal dnes novinárom poslanec za ĽS-HZDS Karol Džupa. Odvolať premiéra je podľa neho ambíciou každej opozičnej strany a ako politik Džupa musí veriť, že návrh bude úspešný, netreba sa však do neho "vrhať bezhlavo". O definitívnom postoji k návrhu na Dzurindovo odvolanie rozhodne republikové grémium ĽS-HZDS 2. mája.
Najsilnejší opozičný parlamentný subjekt neodmieta myšlienku návrhu odvolania ministra školstva Martina Fronca z funkcie v Národnej rade SR a chce o tom diskutovať s ostatnými politickými stranami.
Kandidáta na župana v jesenných regionálnych voľbách postaví ĽS-HZDS v šiestich krajoch, v ďalších dvoch podporí spoločného koaličného nominanta.
Džupa informoval, že na pondelkovom grémiu predseda strany Vladimír Mečiar prezentoval náčrt programových téz ĽS-HZDS na ďalšie obdobie, ktoré by mal odsúhlasiť republikový snem 4. júna v Prešove. Podľa Džupu program vychádza z poznatkov, ktoré pri cestách po Slovensku nadobudol Mečiar pri rozhovoroch so straníckymi funkcionármi, prihliada na vývoj SR v posledných rokoch a po vstupe do Európskej únie a sú v ňom aj Mečiarove "prognostické schopnosti a cítenie". Džupa si myslí, že dokument posunie Slovensko dopredu.
Závery väčšiny okresných snemov podľa Džupu žiadajú, aby predsedom ostal Mečiar a aby ho zároveň republikový snem zvolil za lídra pre budúcoročné parlamentné voľby. Zatiaľ sa konali približne štyri pätiny všetkých okresných snemov, pokračovať potom bude séria krajských snemov.