BRATISLAVA. Predaj potravín po uplynutí minimálnej trvanlivosti možný nebude. Plénum Národnej rady totiž v utorok neposunulo do druhého čítania návrh novely zákona o potravinách z dielne opozičnej SaS a OĽaNO-NOVA.
Cieľom novely bolo podľa predkladateľov znížiť mieru plytvania prírodnými zdrojmi, a tiež zabezpečiť vyššiu dostupnosť potravín pre ľudí, ktorí sa ocitli vo finančnej tiesni.
Poslanci však upozorňujú na dva rozdielne pojmy, ktoré verejnosť často nevníma, a to dátum minimálnej trvanlivosti a dátum spotreby. Pri prekročení dátumu spotreby totiž hrozí ľuďom riziko bezprostredného ohrozenia zdravia, napríklad pri mäse. Ale pri dátume minimálnej trvanlivosti ide najmä o trvanlivé potraviny ako cestoviny či ryžu, ktoré majú dobu minimálnej trvanlivosti aj niekoľko mesiacov alebo rokov. Pri nich teda neplatí, že v prvých dňoch po jej uplynutí sú už nepožívateľné.
Európska komisia pritom podľa poslancov odhaduje, že obyvatelia Únie ročne vyhodia takmer 89 miliónov ton potravín, ktoré nespotrebujú. Na jedného obyvateľa tak pripadá asi 179 kilogramov vyhodených potravín, pričom dve tretiny z toho sú stále požívateľné.

O čom poslanci ďalej rokovali:
Zákon o preukazovaní pôvodu majetku sa nateraz sprísňovať nebude. Obyčajní navrhovali, aby sa za legálny príjem nepovažovali príjmy z tzv. neobvyklých obchodných operácií, ktoré sú presne definované v právnej úprave boja proti praniu špinavých peňazí. Lipšic zákon už v roku 2010 označil za bezzubý, veľmi mierny a bez reálnej váhy v boji s korupciou a organizovaným zločinom. Poslanec sa o sprísnenie zákona neúspešne pokúšal aj vlani. O zámere prijať reálne účinný ústavný zákon o preukazovaní pôvodu majetku hovorí aj programové vyhlásenie súčasnej vlády.
Advokátski koncipienti nebudú mať skrátenú dĺžku praxe z piatich rokov na tri. Väčšina poslancov nepodporila návrh novely zákona o advokácii od členov klubu OĽaNO-NOVA, ktorý mal dĺžku praxe posunúť na úroveň väčšiny krajín EÚ. Poslanci, ktorí s novelou prišli, sa neobávali, že by sa po skrátení dĺžky koncipientskej praxe na tri roky znížila kvalita advokátov, pretože každý budúci advokát musí úspešne vykonať advokátsku skúšku. Trojročnú prax navrhovali zaviesť aj pre exekútorských a notárskych koncipientov. Ani v tomto prípade sa navrhovatelia neobávali zníženia kvality budúcich exekútorov a notárov.
Slovensko bude spolupracovať na príprave inšpektorov novej Organizácie Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok. Poslanci Nodobrili Dohodu medzi vládou SR a Prípravnou komisiou pre Organizáciu Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok o vzájomnej spolupráci pri výcviku a realizácii činností komisie týkajúcich sa inšpekcií na mieste, ktorú ešte musí ratifikovať prezident. Dohoda sformalizuje a rozšíri doterajšiu spoluprácu. Na území Slovenska bude dočasný technický sekretariát organizácie pripravovať testy, cvičenia a tréning s použitím špecifických technológií. Ide o konkrétny príspevok Slovenska ku kontrole rešpektovania medzinárodnej zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok.
Podmienky nájmov obecných bytov sa nezmenia. Parlament neschválil novelu Občianskeho zákonníka poslancov za SaS a OĽaNO-NOVA, ktorou chceli zvýšiť transparentnosť pri nájme obecných bytov. Opoziční zákonodarcovia neúspešne presadzovali, aby obce ako prenajímatelia mohli uzatvárať nájomné zmluvy s nájomcami výlučne na určitý čas, a to najviac na obdobie jedného roka.
Parlament neschválil novelu ústavy, ktorou poslanci OĽaNO-NOVA presadzovali, aby Národná rada SR mohla zriaďovať vyšetrovacie výbory. Poslanec Daniel Lipšic návrh na zriaďovanie vyšetrovacích výborov v parlamente odôvodnil nečinnosťou orgánov činných v trestnom konaní pri vyšetrovaní citlivých káuz a ich zametaním pod koberec, či už zo strany finančnej správy, polície, respektíve Národnej kriminálnej agentúry (NaKA), alebo prokuratúry.
Dlžníci na odvodoch v Sociálnej poisťovni, verejnom zdravotnom poistení, rovnako aj dlžníci na daniach budú môcť aj naďalej hrať hazardné hry v herniach po celom Slovensku. Parlament neschválil novelu zákona o hazardných hrách, ktorou chceli hranie hazardných hier dlžníkom štátu zakázať poslanci za OĽaNO-NOVA. Zákaz hrania hazardných hier mal platiť aj pre ľudí poberajúcich dávky v hmotnej núdzi.
Nebrzdené prípojné vozidlá sa budú musieť naďalej podrobovať pravidelnej technickej kontrole. Plénum NR SR nepodporilo návrh novely zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách od SaS a OĽaNO-NOVA, ktorý mal nebrzdeným vozíkom udeliť výnimku.
Opozičná SaS a predseda OĽaNO-NOVA Igor Matovič v parlamente neuspeli s novelou zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorou chceli umožniť pacientom objednať sa u lekára za poplatok na konkrétny čas. Národná rada právnu normu zamietla.