Rokovania s Poliakmi o obrnených transportéroch by sa mali skončiť do konca júna, nákup letových hodín na stíhačky od Švédov je však neistý. Ponuka, ktorú dostal exminister obrany Martin Glváč (Smer) totiž nebola taká výhodná, ako ju prezentovali, hovorí nový šéf rezortu PETER GAJDOŠ (nominant SNS).
Prekvapila vás ponuka postu ministra obrany zo strany SNS?
„Bolo to pre mňa niečo nové, určite som s tým nepočítal. Politiku som nikdy nerobil, hoci som bol štyri roky osobným tajomníkom a riaditeľom sekretariátu ministra obrany Jána Siteka.“
Oslovil vás priamo Andrej Danko?
„Áno, osobne mi zatelefonoval.“
Kto je Peter Gajdoš
- narodil sa 9. apríla 1959 v Nitre
- vyštudoval vojenské gymnázium v Banskej Bystrici
- v roku 1982 skončil vojenskú vysokú školu vo Vyškove a stal sa veliteľom roty v mechanizovanom prápore v Bratislave
- neskôr študoval v Moskve na Frunzeho akadémii, nasledovalo niekoľko zahraničných vzdelávacích kurzov a štúdium na Vojenskej kráľovskej akadémii v Londýne
- v rokoch 1995 až 1998 za Mečiarovej vlády bol osobným tajomníkom ministra obrany Jána Siteka (SNS)
- do roku 1999 viedol protokol ministra obrany. Gajdoš je profesionálny vojak
- v rokoch 2010 až 2013 bol vojenským predstaviteľom Slovenska pri Vojenskom výbore NATO v Bruseli
- dvakrát bol v pozícii zástupcu náčelníka generálneho štábu, v súčasnosti je prvým zástupcom náčelníka generálneho štábu zodpovedným za medzinárodné vzťahy
Čím vás presvedčil?
„Predpokladal som, že ako profesionálny vojak už čoskoro skončím. Mám odslúžených takmer 42 rokov a za tie roky mám, samozrejme, aj isté skúsenosti. Rovnako som presvedčený, že by som Ozbrojeným silám mohol dať aj niečo zo skúseností v Bruseli. Bola to zároveň istá výzva. V čase môjho pôsobenia na poste zástupcu náčelníka generálneho štábu sme mali neustále nejaké požiadavky a nadávali sme, keď nám nedokázali zabezpečiť niečo z toho, čo sme chceli a potrebovali. Zrazu som dostal možnosť dostať sa na opačný breh.“
S Andrejom Dankom ste sa poznali už predtým – práve z čias ministra Siteka, v ktorého kancelárii robil istý čas aj on. Ako ste ho v tom čase vnímali?
„Bol právnik, mladý človek, na ktorom bolo vidieť veľké ambície. Bolo jasné, že je zbehlý vo vzťahových záležitostiach a že sa vie orientovať aj ako vojak z hľadiska plnenia povinností. Páčila sa mi jeho priamočiarosť, otvorenosť a cítil som z neho čestnosť a spravodlivosť. Bol tu v tom čase ako ryba vo vode. Napriek tomu, že som ho vtedy napomenul, že má špinavé topánky. (Smiech) Bol som mu nadriadený, teraz je to opačne.“
Udržiavali ste s ním kontakt, aj keď odišiel z ministerstva?
„Poznali sme sa z mimoprofesionálnej činnosti. Občas sme sa stretli, no nebol to nejaký blízky vzťah.“
Pýtal sa vás Danko po svojom vstupe do politiky aspoň príležitostne na názory či nejaké odborné rady?
„Nie. Celý jeho vstup do politiky som vnímal iba cez správy a rôzne politické relácie.“
Keď prišla ponuka ministerského kresla od SNS, mali ste pred ňou rešpekt? Nemali ste výhrady k jej kritickým vyjadreniam na adresu NATO či Bruselu?
„Z ministerského postu mám rešpekt doteraz a v prvých dňoch sa mi aj ťažko zaspávalo. Až keď som si čítal všetky zákony, ktoré sa týkajú ministerskej funkcie, uvedomil som si, aká veľká zodpovednosť to je. Pokiaľ ide o druhú časť vašej otázky, vedel som o konsenze v tejto oblasti a o tom, akým smerom pôjde programové vyhlásenie vlády. V čase vstupu do NATO som aj sám hájil záujmy Slovenska ako vojenský predstaviteľ a viem, o čom to je z hľadiska zaručenia bezpečnosti. Keď ste členom nejakého klubu, tak sa podľa toho musíte aj správať.“

Danko v minulosti povedal, že „vstupom do Aliancie sme si zničili vlastnú armádu“. Súhlasíte s tým?