BRATISLAVA. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru ) bude oficiálnym kandidátom na post generálneho tajomníka OSN. Vláda plánuje podľa informácií denníka SME v stredu na svojom pravidelnom rokovaní schváliť návrh na jeho nomináciu.
Denníku SME to potvrdili viaceré zdroje z prostredia vlády.
Podporu vlády má Lajčák už dlhšie. Premiér Robert Fico ešte pred voľbami ohlásil, že pre stranu Smer je jediným vhodným nominantom na generálneho tajomníka a ak kandidatúru prijme, vláda ju podporí.
Nový generálny tajomník by mal do funkcie nastúpiť v januári budúceho roka. Vtedy sa skončí aj predsedníctvo Slovenska v Európskej únii, ktoré patrí k Lajčákovým prioritám na ministerstve zahraničia.

Lajčák má šancu
Kandidáta na generálneho tajomníka OSN môže navrhnúť každý členský štát. Tradícia hovorí, že šéfovia organizácie pochádzajú z rôznych oblastí sveta, tentokrát je „na rade“ východoeurópska skupina štátov, medzi ktoré patrí aj Slovensko.
Už v apríli sa pred Valným zhromaždením OSN predstavili ôsmi kandidáti, šiesti z východoeurópskeho regiónu. Web Politico však priniesol nepotvrdené vyjadrenie britského veľvyslanca pri OSN Matthewa Rycrofta, ktorý má voči týmto kandidátom výhrady.
„Ak to východoeurópske vlády myslia s kandidatúrou vážne, mali by nominovať nejakých nových kandidátov,“ povedal podľa dvoch nemenovaných svedkov.
Očakáva sa, že valné zhromaždenie bude prvýkrát o kandidátovi hlasovať v júli za zatvorenými dverami a potom prednesie svoj návrh Bezpečnostnej rade OSN. Budúci generálny tajomník si ju bude musieť získať na svoju stranu, mocnosti však majú právo veta. Odmietnuť ho nemôžu Rusi, Číňania, Američania, Briti ani Francúzi.
Bezpečnostná rada OSN následne schváli svojho kandidáta, ktorého prednesie Valnému zhromaždeniu, ktorého ho schvaľuje. Definitívna voľba generálneho tajomníka by sa mala uskutočniť v októbri, do funkcie nastúpi v januári budúceho roka.
Lajčák by mohol vyhovovať všetkým stálym členom Bezpečnostnej rady OSN, najmä by nemusel byť problém buď pre USA alebo Rusko. Ešte za socializmu študoval na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov a neskôr sa hlásil k transatlantickej orientácii Slovenska. Navyše, na rozdiel od mnohých iných európskych politikov sa vyhýbal protiruským vyjadreniam.

Beata
Balogová
