PREŠOV. Prvé číslo kultúrno-spoločenských novín Rómov na Slovensku Romano nevo ľil/Rómsky nový list sa práve tlačí v náklade štyritisíc výtlačkov. Online sú už zavesené na webe issuu.com/jekhetane-spolu.
Rómske národnostné noviny otvorili 26. ročník svojej existencie. Mali by vychádzať raz mesačne, ale táto pravidelnosť sa redakcii už niekoľko rokov nedarí udržať. Príčinou je finančná závislosť novín od každoročnej štátnej dotácie, a tak niekoľko posledných rokov vychádzalo dvanásť čísel v druhom polroku od júla do decembra.
Redakciu a aj čitateľov potešilo, že administratívu grantového procesu nezdržali marcové parlamentné voľby. Naopak, noviny vyšli o dva mesiace skôr.

Vyberáme z rubriky Zahraničie stručne
Najdrahší maďarský futbalista všetkých čias je Róm. Maďarský futbalista Norbert Balogh bude pokračovať vo svojej kariére ako hráč najvyššej talianskej súťaže série A v Palerme. Taliansky klub zaňho zaplatil viac ako dva milióny eur. Balogh vyrastal v rómskej osade v Hajdúböszörményi.
V bulharských rómskych getách sa rozmáha obchod s deťmi. Tehotné matky odchádzajú do Grécka a po návrate tvrdia, že dieťa zomrelo pri pôrode. Grécke zákony povoľujú adopcie na základe dohody biologickej matky a budúcich rodičov podpísanej pred notárom.
Zuckerberg priznal chyby pri posudzovaní nenávistných príspevkov. Do budúcnosti bude Facebook zasahovať proti nenávistným komentárom tvrdšie a migrantov posudzovať ako skupinu, ktorá potrebuje ochranu.
Brutálny zákrok ruskej polície proti Rómom. V ruskej dedine Plechanovo obuškami a štítmi zakročilo viac než 500 policajných ťažkoodencov proti miestnym Rómom. Konflikt vznikol v súvislosti s nelegálnym odberom plynu, keď Rómovia predtým zaútočili na plynárov opravujúcich potrubie v domnení, že ich úplne odpoja.
Le Penovi súd udelil vysoké pokuty za popieranie holokaustu a diskrimináciu Rómov. Jean-Mari Le Pen, zakladateľ francúzskej ultrapravicovej strany Národný front, označil vlani nacistické plynové komory za detail v dejinách druhej svetovej vojny. Zato podľa parížskeho súdu musí zaplatiť pokutu 30 000 eur.
Parlamentné voľby a zmena rétoriky
Nosnou témou čísla je zapojenie sa Rómov do marcových parlamentných volieb. V článku Rómske strany do volieb nešli, Rómovia áno. Neuspeli - hodnotí priebeh a výsledky volieb šéfredaktor Roman Čonka.
Zaujímavé čítanie je anketa Rómovia a parlamentné voľby 2016 na dvojstrane 6-7. Pripravil ju Braňo Oláh.
V článku Cigáni či Rómovia? etnológ Arne Mann zo Slovenskej akadémie vied podrobne vysvetľuje historické dôvody správneho pomenovania rómskej národnostnej menšiny.
"V súvislosti s nástupom nových poslancov v národnej rade a politických strán v novej vláde sa opätovne začal na verejnosti požívať termín Cigáni, čo podľa niektorých je „normálne“ označenie pre príslušníkov tohto etnika," píše v úvode Mann.
Normálne pomenovanie: Róm, Rómka, Rómovia
Už v 18. storočí lingvisti zistili na základe analýzy rómskeho jazyka a jeho porovnaním s indickými jazykmi, že predkovia európskych Rómov pochádzali z Indie. Dodnes prijaté hypotézy ich nachádzajú v skupine Dómov, ktorí dodnes žijú v Indii. Je zaujímavé, že na území niekdajšej Arménskej ríše sa označujú ako Lómovia, pričom v dnešnej Sýrii sa zachoval aj termín Dómovia. Po príchode na európsky kontinent sa začali označovať ako Rómovia, čo jazykovedci zdôvodňujú zákonitosťou zmeny pôvodnej indickej cerebrálnej spoluhlásky „d“ v Európe na „r“.
Pre najnovšie dejiny Rómov je významným dátumom 8. apríl 1971, kedy sa v Orpingtone pri Londýne stretli Rómovia z celej Európy a založili Svetovú rómsku úniu, neskôr premenovanú na Medzinárodnú rómsku úniu. Na tomto zakladajúcom kongrese prijali rómsku vlajku, rómsku hymnu a požiadali svetovú verejnosť o akceptovanie termínu Rómovia. Keďže v Československu vtedy nastúpil tzv. normalizačný proces a Rómovia sa stali opäť tabuizovanou skupinou a nemal sa požívať ani termín Cigáni, ale občania cigánskeho pôvodu, o týchto udalostiach sa verejnosť, rómska či nerómska, vôbec nedozvedela, aj keď slovenských Rómov na kongrese zastupoval MUDr. Ján Cibuľa z Klenovca.
Zdroj: A. Mann: Cigáni či Rómovia?

Beata
Balogová
