BRATISLAVA. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák je jedenástym kandidátom na generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov.
Vláda schválila jeho nomináciu na tento post a tak sa stal oficiálnym kandidátom Slovenska.
V súvislosti s druhým kandidátom sa skloňovalo meno Jána Kubiša. Teoreticky by sa ešte mohol stať kandidátom inej členskej krajiny, ak by ho nominovala, prakticky sa však takýto scenár v súvislosti s doterajšími skúsenosťami nepredpokladá.
O tom, kto by sa posadil na Lajčákovu ministerskú stoličku, ak by uspel, je ešte podľa zdroja z rezortu diplomacie predčasné hovoriť. O kontinuitu v prípade slovenského predsedníctva by sme sa však podľa neho nemali obávať, vzhľadom na to, že v rámci neho budú predsedať za jednotlivé komisie rezortní experti.

Lajčáka čaká ťažký súboj
Lajčák pristupuje ku svojej kandidatúre s rešpektom a zodpovednosťou. "Budem robiť všetko pre to, aby sa Slovensko nemuselo za mňa hanbiť," vyhlásil dnes po tom, čo vláda schválila jeho oficiálnu nomináciu za Slovensko.
"Som si vedomý náročnosti toho súboja, ale faktom je, že generálny tajomník OSN sa nevolí každý deň. Tentoraz je situácia mimoriadna o to viac, že panuje presvedčenie, že pokiaľ náš región, východoeurópska regionálna skupina bude schopná ponúknuť kvalitného kandidáta, tak by sme mali mať nárok na to, aby sme túto funkciu obsadili," povedal Lajčák. Najbližšie ho v tejto súvislosti 7. júna čaká verejné vypočutie v New Yorku.
Minister považuje za logické, že sa súboja o šéfa OSN zúčastní aj Slovensko. Vníma to ako príležitosť zviditeľniť krajinu i záväzok voči slovenským diplomatom. Kandidatúre sa plánuje venovať popri svojich ministerských povinnostiach, ktoré majú zostať jeho prioritou, rovnako predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ.

Historický okamih
Po schválení kandidatúry vládou vyjadril Lajčákovi verejne podporu jej predseda Robert Fico, následne predseda Národnej rady Andrej Danko a vzápätí aj prezident Andrej Kiska.
Podľa premiéra Fica je Lajčáková kandidatúra pre Slovensko historický okamih. „Slovensko nikdy nenominovalo na takúto medzinárodnú pozíciu svojho kandidáta,“ zdôraznil v svojom vyhlásení Fico. Kandidatúra je podľa neho tiež potvrdením faktu, že Slovensko vychovalo celú generáciu vynikajúcich diplomatov. „Nepochybne na vrchole tejto pyramídy je dnes minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miro Lajčák,“ povedal.
Fico konštatoval, že Slovensko ponúka „mimoriadne kvalitného kandidáta“, ktorého meno sa neustále opakuje v najvyššej skupine kandidátov.
Vysvetlil, že myšlienka na kandidatúru Lajčáka nevznikla z podnetu ministerstva zahraničných vecí ani samotného šéfa rezortu. Meno Lajčáka sa podľa neho začalo spomínať v medzinárodných kruhoch prirodzenie s ohľadom na jeho diplomatické skúsenosti.
OSN podľa Danka potrebuje na svojom čele človeka, ako je Lajčák. "Bez ohľadu na náboženstvo, farbu pleti. Myslím si, že OSN potrebuje takého človeka. Dovoľte mi, aby som ako predseda NRSR zaželal pánovi ministrovi Lajčákovi, aby si meno Lajčák zapamätal celý svet a aby bol naším zástupcom na poste, ktorý si kariérne zaslúži," dodal Danko

Obrovská reklama
Kiska označil Lajčáka za obrovskú reklamu pre Slovensko. Ten po prijatí ministra zahraničných vecí v Prezidentskom paláci uviedol, že si ho vie predstaviť na čele medzinárodnej organizácie.
Prezident zdôraznil, že post generálneho tajomníka OSN patrí k jedným z najprestížnejších a najnáročnejších. „Riadiť 193 hláv štátov, riadiť často nie jednoduchú diskusiu si vyžaduje skutočne človeka s výnimočnými schopnosťami a ja som presvedčený o tom, že pán minister Lajčák všetky tieto podmienky skutočne spĺňa,“ uviedol.
Kiska s ním často hovorí o tom, že je potrebné ukazovať, že Slovensko má ľudí, ktorí sa dokážu uplatniť vo svete a spraviť reklamu Slovensku.
„A niekedy aj zabúdam, že on sám je fantastickou, obrovskou reklamou našej krajiny a je potvrdením toho, že na Slovensku máme odborníkov, ktorí patria k absolútnej svetovej špičke,“ uviedol. Je preto rád, že vláda schválila takúto nomináciu. “Držím pánovi ministrovi prsty a som presvedčený, že keď by sme tento post získali, keby ho získal pán minister, bola by to obrovská a úžasná reklama aj pre našu krajinu,“ doplnil Kiska.
Loading
...
Pracovné miesto pre sedem miliárd ľudí
Lajčák v reakcii na slová hlavy štátu ocenil prejavenú verejnú podporu všetkých troch najvyšších ústavných činiteľov.
„Už dnes je to obrovský záväzok a ja som si ho vedomý a budem sa naďalej snažiť, aby som ho nesklamal,“ prisľúbil.
Minister pripomenul, že o pozíciu generálneho tajomníka po dnešku usiluje 11 ľudí. „Je to jedno pracovné miesto pre sedem miliárd ľudí na tejto planéte. To znamená, bude to naozaj strmý kopec, do ktorého sa budeme škriabať,“ podotkol. „S tou dôverou, ktorú cítim od vás aj od ostaných ústavných činiteľov zo Slovenska, sa budem do toho kopca určite škriabať ľahšie a rýchlejšie,“ uzavrel Lajčák.
Ako prebehne voľba?
Bezpečnostná rada OSN by sa podľa predbežných odhadov mala začať zaoberať voľbou v júni alebo v júli tohto roka.
Jej členovia si budú vyberať z jednotlivých kandidátov dovtedy, kým nevzíde nominácia, ktorú Rada pošle Valné zhromaždenie OSN.
Spočiatku sa nerozlišujú hlasy stálych a nestálych členov, neskôr sa začínajú odlišovať farebne. Najviac zavážia hlasy stálych členov Rady, kompromis musia dosiahnuť najmä USA a Rusko.
Po prvý raz v histórii voľby generálneho tajomníka VZ OSN organizuje tzv. neformálne rozhovory. Deje sa tak na základe Rezolúcie č. 321, ktorú schválilo zhromaždenie v septembri 2015. Prvé neformálne rozhovory sa konali 12.-14. apríla tohto roka v New Yorku. Podstúpili ich kandidáti, ktorých vlády už oficiálne predložili ich nomináciu. Počas rozhovoru dostávali otázky od členských štátov na rôzne témy.
V druhom kole, ktoré sa bude konať 7. júna v tom istom meste, vystúpi už aj slovenský kandidát Lajčák. Každý kandidát má desať minút na úvodný prejav, v rámci ktorého prezentuje svoju predstavu o budúcnosti organizácie a následne odpovedá na otázky členských štátov.
Nový generálny tajomník by mal vystriedať súčasného 1. januára 2017 a bude deviatym v poradí.