BRATISLAVA. Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku v stredu po 12:00 h odovzdal vláde petíciu za zjednotenie financovania a riadenia verejného regionálneho školstva. Pod petíciu sa podpísalo 78 030 ľudí. Na stredajšej tlačovej besede to povedal predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek.
Odborový zväz spustil petíciu za zjednotenie financovania a riadenia verejného regionálneho školstva koncom marca 2015. Petícia obsahuje dva body. V prvom bode žiadajú, aby sa financovanie a riadenie všetkých škôl a špeciálnych školských zariadení, ktoré spadajú pod ministerstvo vnútra, vrátilo výlučne do kompetencie ministerstva školstva.
Rozdielne financovanie
Ako povedal Ondek, presun prostriedkov po schválení v štátnom rozpočte v súčasnosti ide z ministerstva financií cez ministerstvo školstva, následne cez ministerstvo vnútra, ďalej na príslušný odbor školstva, potom k zriaďovateľovi, na školu a až potom k zamestnancovi.
Ak prostriedky prechádzajú cez toľko inštitúcií, je podľa Ondeka možné, že neprídu v plnej výške tam, kam majú prísť. Ak navyše zriaďovateľ ušetrí peniaze, odchádzajú na účet ministerstva vnútra a do školstva sa už nemusia podľa Ondeka vrátiť.
V druhom bode žiadajú odbory, aby financovanie materských škôl, základných umeleckých škôl, jazykových škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí a vyšších územných celkov prešlo zo súčasného režimu financovania originálnych kompetencií do režimu financovania prenesených kompetencií cez ministerstvo školstva.
Ondek vidí problém v tom, že materské školy, základné umelecké školy či školské zariadenia sú v rámci Slovenska rozdielne financované. O finančnej dotácii totiž v tomto prípade rozhoduje obec, mesto či vyšší územný celok vo svojom všeobecno-záväznom nariadení. Môže sa teda stať, že pre rovnaký typ zariadenia príde v rôznych mestách rôzna suma peňazí. Riešením je podľa Ondeka dať všetko pod jednu strechu ministerstva školstva.
ZMOS hovorí o destabilizácii
Otázka financovania škôl sa otvorila napríklad koncom roka 2014 v súvislosti s koncoročnými odmenami. Ministerstvo školstva vtedy udelilo zamestnancom svojich škôl odmeny po 100 eur, ministerstvo vnútra zamestnancom škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti okresných úradov po 200 eur, pričom zamestnanci materských škôl, základných umeleckých škôl a centier voľného času spadajú pod mestá a obce, ktoré v niektorých prípadoch nemali na vyplatenie odmien peniaze.
Presunúť financovanie materských škôl, základných umeleckých škôl a školských zariadení (školské kluby detí, centrá voľného času či školské jedálne) z originálnych do prenesených kompetencií navrhovala v minulosti aj Slovenská komora učiteľov.
Na opačnej strane stojí Združenie miest a obcí Slovenska, podľa ktorého by návrh odborárov znamenal destabilizovanie situácie nielen v školstve, ale v celom systéme verejnej správy. Združenie je presvedčené, že rozhodovanie o všetkých pôsobnostiach v originálnom školstve patrí na miestnu úroveň a akákoľvek zmena pôsobností by bola vážnym zásahom do fungovania celej verejnej správy.