BRATISLAVA. Premiér Robert Fico (Smer) sa mesiac po operácii cíti dobre a každým dňom naberá viac síl. V rozhovore pre TASR sa vyjadroval k svojmu zdravotnému stavu, ale aj politickým témam.

Generálna oprava
Zdravotné komplikácie, ktoré si vyžiadali hospitalizáciu a kardiochirurgický zákrok, nechce Fico dramatizovať. "Každý asi musí prejsť v živote etapou, povedal by som, generálnej opravy," uviedol.
Premiér sa podľa vlastných slov dostáva do "úplnej pohody" a pripravuje sa na ťažký mesiac, ktorý sa začne od 1. júna.
"Vtedy sa uskutoční stretnutie Európskej komisie a slovenskej vlády priamo v Bruseli, bude sa týkať nášho predsedníctva," informoval premiér. Ako poznamenal, jún bude okrem prípravy na slovenské predsedníctvo aj mesiacom v znamení rozhodnutia britských voličov v referende. Očakáva tiež intenzívne diskusie na tému migračnej krízy.
"Idem teda v takom tempe, aby som bol od 1. júna totálne fit a pripravený na všetky povinnosti," dodal na margo svojho súčasného pracovného vyťaženia.

Opäť odmietol ucelené islamské komunity
V rozhovore tiež potvrdil, že Slovensko pod jeho vedením zotrvá na odmietavom postoji k utečeneckým kvótam.
"Náš postoj je legitímny, budeme v ňom pokračovať," uviedol Fico a poukázal na to, že správnosť postoja slovenskej vlády potvrdila aj realita.
"Keby som videl tie ostatné krajiny, ktoré tak veľmi za tie kvóty bojujú, že ich aj napĺňajú, tak by tá naša pozícia nebola taká silná. Ale keď sa pozriete na to, koľko ľudí premiestnili na základe kvót, tak tam vidíte dve veľké nuly," upozornil premiér.
Deklaroval, že záujmom krajiny musí byť zachovanie vlastných tradícií. V tejto súvislosti zopakoval, že si neželá na Slovensku "ucelenú islamskú komunitu".
"Zasa, ak teraz niečo poviem, možno to bude vyzerať čudne, ale prepáčte... Islam nemá priestor na Slovensku. Veď snáď sme krajina, ktorá nejako vznikla. Nerobme zo seba úplných idiotov. Ak mi tu chce niekto povedať, že Slovensko chce byť multikulturálne, že si tu každý bude robiť, čo chce, že sa tu budú meniť tradície a že sa Slovensko zmení, tak ide proti podstate tejto krajiny,“ zdôraznil premiér a poukázal na skúsenosti Malty. "Niekoľkokrát som o tom hovoril s maltským premiérom a povedal, že problémom nie je to, že migranti prichádzajú, ale že menia charakter krajiny," uviedol Fico.
"A my nechceme meniť charakter krajiny, ktorá je postavená na cyrilo-metodských tradíciách. Na niečom, čo je tu celé stáročia. Preto buďme k sebe úprimní a povedzme si, že to takto na Slovensku nemôže ísť," uviedol premiér s tým, že je povinnosťou politikov o týchto veciach hovoriť veľmi jasne a otvorene.
Ak sa tak neudeje, budeme podľa Fica sledovať to, čo sa udialo v Rakúsku. "Ak toto niekomu nestačí v súvislosti s migračnou krízou ako dobrý príklad, ak niekomu nestačí to, čo sa deje v Nemecku s podporou politických subjektov... Možno, že keby sme sa my nepostavili k migračnej kríze tak, ako sme sa postavili, tak by to bolo všetko inak, boli by percentá rozdelené úplne inak," povedal premiér.

S Druckerom bude hovoriť o ďalšom postupe
Fico sa nevyhol ani téme zdravotníctva, ktorá bola podľa neho pred voľbami veľmi diskutovanou témou, no keď prišlo k rozhodovaniu o obsadení funkcie ministra zdravotníctva, nebola o tento post "žiadna veľká bitka", ani medzi terajšími koaličnými partnermi.
"Keďže zodpovednosť za zdravotníctvo ostala v Smere, hoci táto téma bola predmetom predvolebného súboja, treba si tiež položiť otázku, či tam nebolo viac politiky ako toho podstatného," upozornil Fico.
Premiér sa pochvalne vyjadril o tom, ako minister využil "voľné ruky", ktoré dostal pri personálnych nomináciách.
"Napríklad pána Haška, pokiaľ ide o Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, považujem za veľmi slušného chlapa. Keď som videl životopis nového šéfa VšZP, je to absolútny profesionál, ktorý nie je napojený na žiadne ekonomické alebo lobistické štruktúry, ktoré by mohli ovplyvňovať chod slovenského zdravotníctva," uviedol Fico.
S ministrom Druckerom sa chystá hovoriť o ďalšom postupe pri riadení rezortu.

Beata
Balogová
