BRATISLAVA. Premiér Robert Fico sa vrátil k téme migrantov. Kým pred voľbami odmietal kvóty a „ucelenú moslimskú komunitu“, v prvom povolebnom rozhovore pre agentúru TASR rétoriku ešte pritvrdil.
„Možno to bude vyzerať čudne, ale prepáčte... Islam nemá priestor na Slovensku,“ povedal.
Premiér tvrdí, že ak niekto tvrdí, že Slovensko chce byť multikultúrne, tak ide proti podstate krajiny. Obáva sa, že príchod niekoľko desiatok tisícov moslimov, „ktorí si budú presadzovať svoje veci“ by ohrozilo cyrilo-metodské tradície na ktorých je Slovensko postavené.

Rakúska cesta
Odvolával sa pritom na negatívnu skúsenosť z iných európskych krajín. „Niekoľkokrát som o tom hovoril s maltským premiérom a povedal, že problémom nie je to, že migranti prichádzajú, ale že menia charakter krajiny,“ uviedol Fico.
Aj naďalej preto bude trvať na odmietavom postoji Slovenska ku kvótam.
Premiér tvrdí, že je povinnosťou politikov o týchto veciach hovoriť veľmi jasne a otvorene. Ak sa tak neudeje, budeme podľa Fica sledovať to, čo sa udialo v Rakúsku.
„Ak toto niekomu nestačí v súvislosti s migračnou krízou ako dobrý príklad, ak niekomu nestačí to, čo sa deje v Nemecku s podporou politických subjektov. Možno, že keby sme sa my nepostavili k migračnej kríze tak, ako sme sa postavili, tak by to bolo všetko inak, boli by percentá rozdelené úplne inak,“ povedal premiér.
Problémové náboženstvo?
Politologičku Anetu Világi vyjadrenie Fica prekvapuje, pretože očakávala, že protiutečeneckú rétoriku aj pre nadchádzajúce predsedníctvo Slovenska v Európskej únii zjemní.
Upozorňuje však, že jeho výrok v rozhovore je tentoraz skôr o náboženstve než o utečencoch. "Prilieva tým olej do ohňa," myslí si.
„Opakované vyjadrenia predsedu vlády nepoškodzujú iba slovenských moslimov, ale aj záujmy Slovenska ako suverénneho štátu, ktorý si buduje svoje postavenie na medzinárodnej scéne,“ reagovala Islamská nadácia na Slovensku.
Moslimská komunita na Slovensku je podľa nich pritom dobre integrovaná, finančne sebestačná a takmer bezproblémová.
„Piatkové kázne v modlitebniach bývajú roky v slovenskom jazyku, čo na Západe nie je štandardom ani dnes. Pýtame sa preto, čím sme si zaslúžili, že sme sa stali terčom nenávisti nie len na internete a vo verejnom priestore, ale dokonca aj zo strany tých, ktorí by nás mali z podstaty svojej funkcie chrániť.“
Nadácia považuje za tragikomickú zhodu okolností, že premiérovo najnovšie vyjadrenie prišlo v rovnaký deň, keď vláda schválila nomináciu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka na post generálneho tajomníka OSN, inštitúcie, ktorej samotným zmyslom existencie je bojovať proti nenávisti a násiliu vo svete.
Zabudnutá história
Elena Gallo Kriglerová z Centra pre výskum etnicity a kultúry si myslí, že premiér sa drží svojho štandardného nastavenia vnímania krajiny, no zabúda na históriu.
„Slovensko bolo multietnickou krajinou už historicky a premiér týmito výrokmi popiera dlhodobú etnickú rozmanitosť,“ hovorí s tým, že ide o uzatváranie sa do rámca národného štátu.
„Niekoľko tisíc moslimov už na Slovensku dlhodobo žije a sú plne integrovaní. Podieľajú sa na fungovaní spoločnosti. Slovenskú kultúru neohrozili, ale skôr ju obohatili,“ hovorí Kriglerová.

Beata
Balogová
