BRATISLAVA. Dlhé roky on a jeho strana kritizovali pravicových ministrov zdravotníctva, po ôsmich rokoch vlády Smeru jeho šéf a trojnásobný premiér Robert Fico pripúšťa možný prínos odborníkov z pravicového spektra k racionálnemu riadeniu tejto oblasti.
V tomto zmysle sa premiér vo štvrtok doobeda vyjadril na brífingu po stretnutí s ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom (nominant Smeru).
Jedným z ministrových nominantov je aj analytik Tomáš Szalay, ktorý bol v druhej vláde Mikuláša Dzurindu (SDKÚ) blízkym spolupracovníkom ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca (ANO). Aj vďaka jeho kritike vyhral Smer v roku 2006 prvýkrát voľby.

Fico: Nie je dôležité na ktorej strane je srdce
"V tomto okamihu vôbec nie je dôležité, či má niekto srdce napravo alebo naľavo," reagoval v prejave Fico na niektoré Druckerove nominácie odborníkov z pravicového spektra.
"Naším záujmom, teraz hovorím, ako šéf sociálnej demokracie, nie je vnášať do zdravotníctva štandardné pravicové prvky, ale rozumiem tomu, že pri manažérskom riadení, takého komplikovaného rezortu ako je zdravotníctvo, budeme musieť hľadať normálne kompromisy," pokračoval predseda vlády.
Fico pred novinármi opäť zopakoval, že Druckerovi dal pri nomináciách voľnú ruku. Minister uviedol, že o angažovaní Szalaya za šéfa Inštitútu zdravotnej politiky na ministerstve zdravotníctva s premiérom nediskutoval. "Ani nepadla táto otázka," podotkol Drucker.
"Pána Szalaya považujem za človeka, ktorý má skúsenosti v oblasti analýz," obhajoval angažovanie analytika minister.
Bol to však práve Fico, ktorý Szalayovho šéfa exministra Zajaca v minulosti neraz kritizoval. „Nie je to jednoduché, verte mi, dnes sa pohybovať v slovenskom zdravotníctve, po tej púšti, čo tam nechal pán Zajac a pán Pentliarik (Ivan Uhliarik, pozn. red). To je naozaj veľký problém sa tam pohybovať," povedal napríklad Fico vlani na jar, keď sa zastával exministra Viliama Čisláka (Smer) počas nepokojov v žilinskej nemocnici.

Končí vraj vplyv, ktorý tu možno bol
Na brífingu premiér nevylúčil ani existenciu záujmových skupín, ktoré podľa neho v minulosti mohli vplývať na riadenie rezortu zdravotníctva.
"To je veľmi dôležité, že nie je cítiť žiadne vplyvy žiadnych štruktúr ani finančných ani iných, ktoré možno bolo cítiť v minulosti," povedal Fico v súvislosti s Druckerovými nomináciami do Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Dlhodobo sú za silných hráčov v zdravotníctve považovaní - finančná skupina Penta, ktorá prostredníctvom zdravotnej poisťovne Dôvera ovláda približne tretinu trhu, a košická skupina obchodníkov so zdravím blízkym Smeru. Osoby blízke tejto skupine obsadzovali počas druhej Ficovej vlády v zdravotníctve významné posty.
Vplyv Penty bol citeľnejší počas pravicových vlád. Napríklad šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne za exministra zdravotníctva Ivana Uhliarika bol Marián Faktor (obaja KDH), ktorý robil pre Pentu.
Na druhej strane teta Marcela Foraia, bývalého šéfa štátnej poisťovne za druhej Ficovej vlády, Anna Sučková, figurovala vo firmách obchodníkov blízkym Smeru. Napríklad s Dušanom Machom, ktorý je susedom Pašku a v minulosti pracoval v rovnakej firme ako exšéf parlamentu. Konkrétne išlo o firmu Fakon, ktorá sa neskôr premenovala na Medical Group, ktorý chcel v roku 2014 predražene predať CT piešťanskej nemocnici.
Skupina Penta je finančným partnerom spoločnosti NAMAV, ktorá je 45-percentným akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníka Sme.

Beata
Balogová
