BRATISLAVA. Až 66 percent opýtaných dlhodobo nezamestnaných Rómov na Slovensku má záujem venovať sa poľnohospodárstvu.
Vyplýva to z prieskumu, ktorý urobilo medzinárodné konzorcium ôsmich krajín združených v projekte Integrácia cez inovácie.

Otázkou ostáva prístup Rómov k pôde a ich vzdelávania, myslí si riaditeľka Národného centra pre rovnosť príležitostí Anna Klimáčková. "O pôde sa dá diskutovať, pretože existuje množstvo hektárov cirkevnej aj obecnej pôdy, ktorá by mohla byť takto využívaná," uviedla Klimáčková.
Deti potrebujú jesť
"Radi by sme si vypestovali nejaké plodiny, ktoré by sme mali pre svoje rodiny a deti. Aby sme boli aspoň trochu sebestační. Nikde okolo nás nie sú príležitosti na prácu a deti potrebujú jesť,“ povedala mladá Rómka z východného Slovenska.
Podľa Klimáčkovej je to problém, ktorý trápi mnohých Rómov odkázaných len na sociálny systém.
"Nemajú vzdelanie, nemajú pôdu, nemajú šancu. Sú v stave, keď nevidia žiadne východisko zo svojej situácie a to sa odzrkadľuje v ich spôsobe života," uviedla.
Mnohí z nich však majú záujem riešiť svoju životnú situáciu.
V oblasti ich vzdelávania prináša riešenie projekt ECVET Agent, ktorý sa venuje odbornej príprave a vzdelávaniu dlhodobo nezamestnaných, prioritne Rómov v poľnohospodárstve.

Pripravili učebné postupy
Odborníci v projekte ECVET Agent pripravili vzdelávací manuál a učebné postupy ekologického poľnohospodárstva zamerané na praktickú prípravu a pestovanie plodín.
Pilotné testovanie vzdelávania bude na Slovensku realizovať člen projektového konzorcia Národné centrum pre rovnosť príležitostí v spolupráci s občianskym združením eMklub Kremnica.
Združenie eMklub Kremnica sa venuje vzdelávaniu mladých ľudí zo sociálne znevýhodneného prostredia a rómskej komunity. Poskytne na vzdelávanie aj pôdu, na ktorej sa budú Rómovia učiť, ako s ňou pracovať a ako správne sadiť a pestovať plodiny.
V rámci pilotného testovania bude podľa Klimáčkovej dôležité vychytať chyby učebných postupov a zistiť, či budú materiálom a práci s pôdou Rómovia rozumieť.
Zároveň budú vedení k tomu, aby si časom dokázali pôdu sami prenajať a starať sa o ňu.
V rámci projektu už komunikovali aj s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny, aby do rozvoja zamestnanosti na vidieku zapojili aj rómske komunity.
"Títo ľudia môžu ukázať cestu aj ďalším, ktorí majú záujem riešiť svoju životnú situáciu. Len im treba dať šancu," dodala Klimáčková.