Mečiar navrhol dohodu o zahraničnopolitickom kurze Slovenska
BRATISLAVA 7. januára (SITA) - Dohodu o nemennosti zahraničnopolitického kurzu Slovenska dnes navrhol predseda HZDS Vladimír Mečiar v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy. Podľa neho by politické strany mali garantovať, že budú rob
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
BRATISLAVA 7. januára (SITA) - Dohodu o nemennosti zahraničnopolitického kurzu Slovenska navrhol predseda HZDS Vladimír Mečiar v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy. Podľa neho by politické strany mali garantovať, že budú robiť všetko pre integráciu do EÚ a NATO nielen po voľbách, ale aj počas volebnej kampane. Líder hnutia ďalej dodal, že pre stabilitu politickej scény u nás by bolo potrebné eliminovať počet politických subjektov. Mečiar má podľa svojich slov strach z "virtuálnych a výťahových politických strán, pričom obidvom sa u nás podľa prieskumov verejnej mienky neobyčajne darí." Volebný rok 2002 podľa Mečiara bude charakterizovať pokračujúci rozpad politických štruktúr, zhoršujúce sa hospodárske výsledky a zvýšenie životných nákladov.
Smer podľa svojho šéfa Roberta Fica podporuje vstup Slovenska do EÚ a NATO, zároveň je však za diskusiu o výhodách členstva v týchto organizáciách. Odmieta ale, aby sa pozvánka do NATO pre SR spájala s výsledkom parlamentných volieb. "Na Slovensku máme dosť rozumu, aby sme vytvorili stabilnú vládu," vyhlásil Fico v SRo. Podľa neho je dôležité, aby budúcu vládnu koalíciu tvorili najviac tri strany, ktoré získajú vo voľbách viac ako desať percent. "V tom prípade to bude HZDS, a nejaká ďalšia strana," reagoval predseda SMK Béla Bugár. Podľa neho Slovensko síce nerozhoduje, či bude v NATO a EÚ, ale môže to ovplyvniť vytvorením dôveryhodného kabinetu. Pripomenul úspechy súčasnej vládnej koalície v integrácii. Nesúhlasil ale s kritikou opozície o negatívnom vývoji našej krajiny, keďže sa podarilo znížiť daňové zaťaženie, prijať novelu ústavy a naštartovať reformu verejnej správy. Bugár však pripustil, že niektoré reformné kroky, napríklad v sociálnej oblasti, už Dzurindov kabinet nestihne.
Vládna koalícia počas svojho pôsobenia podľa šéfa KDH Pavla Hrušovského predovšetkým ukázala, že rešpektuje demokratické princípy. Obava zahraničia z povolebného smerovania Slovenska podľa neho vyplýva aj z toho, že tu nie sú štandardné politické strany. "V horizonte štyroch rokov vždy vznikajú nové, čo nevytvára politickú stabilitu," podotkol Hrušovský. Zároveň súhlasil s návrhom HZDS uzavrieť dohodu o nemennosti zahraničnopolitických priorít našej krajiny.